11. září 2011 9:50, aktualizováno  12:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

I sportovní svět vzpomíná na teroristický útok

Wayne Gretzky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wayne Gretzky. | foto: Reprofoto

NEW YORK / PRAHA Byl zvyklý, že ho během kariéry sledovaly v americké televizi miliony lidí. Vždyť kanadský hokejista Garnet Bailey vyhrál v NHL jako hráč dva Stanley Cupy, dalších pět získal jako skaut Edmontonu. Jeho smrt však sledovaly stovky milionů lidí na celém světě.

Hokejoví skauti absolvují během každého roku desítky letů. Bailey a jeho kolega Mark Bavis, vyhledávající mladé talenty pro tým Kings, letěli ráno 11. září 2001 z Bostonu do Los Angeles na zahájení přípravného kempu jejich klubu. 

Do cíle však v osudné úterý nikdy nedorazili. Let United 175 v 9:03 narazil v přímém přenosu kamer do Jižní věže Světového obchodního centra. Nikdo z letadla nepřežil. „Byli jsme samozřejmě otřeseni. Ale prvních pár dní jsme věřili, že každou chvíli projde našimi dveřmi. Garnet byl po celý život nepřemožitelný. Pořád jsme čekali, že se vyhrabete z trosek,“ popsala televizi ESPN jeho sestra Barbara Pothierová. Zbožné přání se nevyplnilo. NHL oplakávala smrt dvou skautů. V šoku zůstal i kouč farmy LA Kings Bruce Boudreau. Původně měl letět s nimi, nakonec mu vedení nařídilo, aby do Los Angeles dorazil už desátého září.

Grafika: 11 září

INFOGRAFIKA: Při teroristickém útoku 11. září zemřeli i Garnet Bailey a Mark Bavis.

„Přemlouval jsem Baileyho, ať letí o den dříve se mnou. Cena za změnu data letu byla ale příliš vysoká. Garnet tak bohužel zůstal u původního plánu,“ popsal ve své autobiografii současný trenér Washingtonu Capitals.

Bailey nechal v NHL nesmazatelnou stopu. S Bostonem vyhrál v letech 1970 a 1972 dva Stanley Cupy. Na tom druhém se podílel třeba vítězným gólem v prvním zápasu finále proti New York Rangers. I proto dostal přezdívku Ace (eso).

Dalších pět triumfů přidal jako skaut Edmontonu Oilers. V kanadském týmu si na sklonku kariéry i zahrál - v sezoně 1978/79, tedy poslední, kdy Oilers ještě hráli WHA a ne NHL. Tehdy mu dali do útoku hubeného osmnáctiletého nováčka. Byl jím Wayne Gretzky, asi nejlepší hokejista světa všech dob. Třicetiletý Bailey se stal Gretzkého mentorem. A nejen to. „Kromě mého táty a trenérů nebyl v mojí kariéře nikdo s větším vlivem než Garnet. A to nejen na ledě, ale i mimo něj. Byl jsem pro něj spíš syn než spoluhráč,“ líčil legendární Kanaďan.

Z těchhle dvou se stali potom přátelé. V Edmontonu jezdil Gretzky často k Bailemu, který mu vařil. V 90. letech se opět sešli v jednom týmu - v LA Kings. Gretzky táhl klub na ledě, Bailey vyhledával týmu talenty. I tady se navštěvovali - tentokrát Bailey se synem Toddem jezdili domů k hokejové hvězdě.

INFOGRAFIKA:


Ale i tam se vždy hnal do kuchyně a slavnému Waynovi zase chystal delikatesy. „Vždycky jsem si Garneta dobíral, že kdyby byl aspoň z poloviny tak dobrý hokejista, jako je kuchař, už by byl dávno v Síni slávy,“ vzpomínal Gretzky.

I jeho 11. září hluboce osobně zasáhlo. „Tehdy přišlo o život mnoho lidí. Já jsem ztratil opravdu drahého člověka. Jeho smrt mě zničila. Byl to jeden z nejsmutnějších dnů v mém životě. Kvůli hokeji jsem nalétal tisíce hodin. A právě létání a terorismu jsem se bál ve svém životě vždy nejvíc. Je tak zvláštní, že Garnet zahynul právě při teroristickém útoku v letadle. Těžko jsem to prožíval,“ přiznal Gretzky.

Ten ukončil kariéru o dva roky dříve v dresu NY Rangers. Právě ti měli při teroristických útocích na New York a Washington štěstí. Původně totiž měli mít část přípravného kempu v hotelu Mariott, který stál mezi dvojicí věží Světového obchodního centra.

Pár dní před útoky ale kemp přesunuli jinam. Mariott byl téměř kompletně zničen padajícími troskami věží a zemřelo v něm několik desítek lidí.

Podobně si oddechl tehdy osmnáctiletý australský plavec Ian Thorpe. Už v tu dobu trojnásobný olympijský vítěz a osminásobný mistr světa se vydal na návštěvu New Yorku. A jako každé ráno šel běhat.

Doklusal až k Světovému obchodnímu centru, pak si uvědomil, že nechal v hotelu fotoaparát - chtěl totiž z restaurace Windows of the World na vrcholu Severní věže pořídit několik záběrů.

Když se vrátil zpět do hotelu, narazilo do věže letadlo. Nikdo z těch, kteří se nacházeli v horních patrech věže, nepřežil...

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky