Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Já a skončit? Skandální!

Sport

  10:46
LONDÝN/PRAHA - V současném fotbale, kde padají trenérské hlavy jako na běžícím pásu, působí následující věta jak z jiného světa: Sir Alex Ferguson je už dvacet let trenérem Manchesteru United.

Sir Alex Ferguson foto: ČTK

Do funkce nastoupil 6. listopadu 1986 a zatím poslední výhru si připsal v sobotu, kdy jeho svěřenci porazili Portsmouth 3:0. Ferguson tak dnešní neuvěřitelné jubileum oslaví coby kouč vedoucího týmu Premier League.

„Ani za milión let bych si nedokázal představit, že vydrží v klubu tak dlouho,“ prohlásil jeden z jeho bývalých svěřenců, obránce Paul McGrath. „To, co udělal pro Manchester United, je prostě zázrak. Nic menšího.“

Osmnáct trofejí včetně osmi domácích titulů či triumfu v Lize mistrů z něj dělá nejúspěšnějšího britského klubového trenéra všech dob. Fotbalový svět ale přece jen ze všeho nejvíc fascinuje jeho dvacetileté panování na stadionu Old Traffor. Jen pro srovnání: ze současných českých prvoligových trenérů působí ve funkci nejdéle kladenský Miroslav Koubek, který je na lavičce letošního nováčka od léta 2002.

A čtyřiašedesátiletý Ferguson nechce ani slyšet o tom, že by měl zamířit do trenérského důchodu. Přesněji řečeno - takové názory impulzivního Skota naštvou jako máloco.

„Mám svaté právo dál tvrdě pracovat“
„Budu pokračovat, protože práce mě baví, a to je nejdůležitější. Považuji za skandální, když lid říkají, že bych měl končit. Do toho jim sakra nic není!“ rozčiluje se Ferguson. „Mám svaté právo dál tvrdě pracovat. Někteří lidé nechtějí pracovat tvrdě, takže si myslím, že by se neměli hanobit ti, co chtějí. Podobné názory mě otravují, ale já budu pokračovat.“ Pochybovačné hlasy se objevily zejména v posledních dvou sezonách, kdy v anglické lize kralovala Chelsea a Manchester hrál jen druhé housle. Ferguson už prý nemá pověstný zápal, chybí mu motivace, ztratil cit vybrat ty správné hráče... Jenže letos jsou najednou „Reds“ zase ve formě a obhajoba mistrovského primátu bude pro Chelsea mnohem, mnohem obtížnější.

„Ano, objevila se nějaká kritika. Lidé, kteří navrhovali, že bych to měl zabalit... Jenže nikdo nemá právo mi něco takového říkat,“ čílí se Ferguson. „Třeba v Americe není žádná věková hranice pro odchod do důchodu. Když jsou lidé fit a chtějí pracovat, tak zkrátka pracují. A já to budu dělat přesně takhle.“

Charismatický kouč, který byl v roce 1999 za své služby britskému fotbalu povýšen do šlechtického stavu, navíc moc dobře ví, že má proti svým kritikům v rukou velké trumfy: nezpochybnitelné úspěchy s Manchesterem.

„Jste posuzováni podle počtu trofejí, které vyhrajete, o tom není pochyb. A cítím velkou hrdost na to, co jsme dokázali za těch dvacet let,“ přiznává Ferguson. „Zároveň se ale dívám do budoucnosti. Nemůžete se soustředit jen na jeden cíl, jednu trofej. Tak to nelze dělat, fotbal je příliš emoci-onální záležitost,“ zdůrazňuje trenér.

Emoce. Právě tohle slovo padá v souvislosti s Fergusonem a jeho stylem koučování nejčastěji. Je proslulý tým, že dokáže ohromně namotivovat i starší hráče, kteří už mají spoustu úspěchů. A co teprve neznámé mladíky!

„Jeho odhodlání a nadšení se na našem úspěchu podepsalo víc než cokoliv jiného,“ vzpomíná David Beckham na památný rok 1999, v němž Manchester získal „treble“, tedy triumf v lize, domácím poháru i v Lize mistrů.

Jenže schopnost motivovat hráče by sama nestačila k tomu, aby se někdo udržel dvacet let na lavičce nejslavnějšího klubu světa. Co dělá Fergusona tak výjimečným zjevem - kromě toho, že dokáže přesvědčit fotbalisty, aby pro něj na trávníku vypustili duši?

Zná i správce hřiště
„Je jedním z těch, kteří mají fotografickou paměť,“ poodhaluje Andy Roxburgh, technický ředitel UEFA a bývalý Fergusonův spoluhráč z Falkirku. „Když sleduje fotbalový zápas, tak si z něj do hlavy ukládá obrázky a má tak brilantní přehled o hře.“

O Fergusonovi se proto říká, že ví všechno o každém mladém fotbalistovi v Anglii, který v sobě skrývá byť jen zrnko potenciálu zářit na Old Trafford. „Fotbalem žije. Zná své hráče, zná hru a zná svůj klub odshora dolů,“ popisuje svého bývalého šéfa dlouholetý kapitán Manchesteru Roy Keane.

Jenže Ferguson nemá jen dokonalý přehled o vlastních svěřencích. „Jednou jsem mu volal, protože jsem s ním potřeboval probrat jen pár věcí o několika hráčích,“ vybavuje si kouč Sheffieldu Neil Warnock. „A on mluvil asi deset minut o všech jejich slabinách a přednostech. Položil jsem telefon a říkal si: Vsadil bych se, že ten zná i správce hřiště někde v Dunfermline. Tak jsemmu ještě zavolal zpátky a povídám: Alexi, ještě jsem se tě zapomněl zeptat na toho správce hřiště v Dunfermline. A panebože - on věděl, jak se jmenuje a odkud pochází,“ kroutí hlavou Warnock.

Jak to vypadá, geniální motivátor a muž s fotografickou pamětí bude v Manchesteru pevnou rukou vládnout ještě několik dlouhých let. „Pořád má v očích ten ambiciózní plamen,“ všiml si Stuart Pearce, kouč rivala Manchesteru City.

„Nepřekvapilo by mě, kdyby tu byl třeba dalších deset let,“ míní současný kapitán Manchesteru United Gary Neville. „Proč by měl končit? Pracovat v tomhle klubu je permanentní výzva, která vás nutí pořád tvrdě pracovat. A on je odhodlaný jako nikdy.“

Autor: