Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jágra a spol. odnesl do Vancouveru 'český Air Force One'

Sport

  8:44
PRAHA - Snad ještě den před samotným odletem nemohl uvěřit, že na vlastní kůži zažije atmosféru olympiády. Tolik Tomáše Rolinka překvapila hokejová nominace. "Ale jestli s náma nespadne letadlo, tak se do Vancouveru opravdu dostaneš," slyšel včera od Jaromíra Jágra.

Tomáš Verner se loučí s Českem. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Největší česká star zrovna na letišti v Kbelích popíjela oblíbenou kávu. Pak v dobré náladě usedla do měkkého koženého křesla a – na shledanou za oceánem... A hodně štěstí celému mužstvu! Vemte jed, že ho bude potřebovat.

Ve čtvrteční odpoledne vyrazila jeho evropská část na západní pobřeží Kanady. V největším přepychu, jakým jen odsud mohla vzlétnout – v letadle Airbus A319CJ.

Ve vzduchu jako v obýváku
Vítejte na palubě vládního speciálu, třebaže vám samotný název nejspíš vůbec nic neřekl. Avšak pozor – říkají mu "český Air Force One". Výpravě kolem 20 lidí, v níž byl kromě sedmi hokejistů s trenérem Vladimírem Růžičkou třeba i krasobruslař Tomáš Verner, ho totiž nabídl premiér Jan Fischer. Posádka ho cestou do zámoří nabrala "snad za odměnu" v Bruselu.

"Ale já budu rád, když se uvelebím a hned usnu. Takže na nějaký dlouhý rozhovor s ním to z mé strany nevypadá," uculil se před odletem Jágr. Přitom hvězdný útočník je na létání dlouhé roky zvyklý. "Jenže takovouhle dálku jsem naposled letěl možná do Nagana. A před dvaceti lety do Vancouveru na draft."

Jaromír Jágr.

Proto Jágr ještě během poslední noci před cestou trénoval na kladenském ledě. Byl to vypočítaný záměr – ve dne se vyspat a pak se unavit. "Abych byl pořádně unavený." "No jo, Nagano, hlavně aby tenhle speciál nedopadl jako tehdy," šibalsky se usmál kouč Růžička. "To já si s premiérem možná i popovídám. Ale hlavně s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem."

Ještě k oné cestě, kterou – zatímco vy čtete tyhle řádky – má už výprava za sebou: pravda, let sice trval zhruba 12 hodin, ovšem v tomto vzdušném korábu vám to možná ani nepřijde. Jako byste místo felicie jeli skrz Evropou novým mercedesem...

Nevěříte? Už v přední části trupu narazíte na dva luxusní VIP salonky. Se sprchovým koutem, rozkládacím gaučem jako v obýváku, s křesly vedle konferenčních stolů, nad kterými visí velké LCD obrazovky.

Jen si to vemte: takovéto letouny vyrobené na míru vlastní česká vláda dva. Jenže jeden z nich je z původní kapacity pro 96 cestujících upraven na pouhých 44. "Takže všude kolem sebe máte spoustu prostoru," líčí Tomáš Soušek, redaktor časopisu ATM zaměřeného na armádní techniku.

Jágr míří k vládnímu speciálu.

Přesně tenhle komfort uvítal třeba forvard Josef Vašíček, bez 7 cm dvoumetrový obr. "Aspoň to bude pro mě příjemnější cesta. Můžu si natáhnout nohy, pohodlně spát." "I já doufám, že část cesty prospím," naplánoval si Petr Čajánek. "Ale mám s sebou knížku a muziku. A taky jsem dlouho spoustu kluků neviděl. Bude o čem mluvit."

Bude... Protože do startu turnaje zbývají ještě čtyři dny, přičemž Čechů se bude týkat až o den později. "Jestli se po příletu sklouznu na ledě? Nevím. Víte, jak to s těmi českými letadly je," vtipkoval Jágr. Ba ne. Jeho i zbytek letadlové sestavy dnes v noci uvidíte v televizi během zahájení olympiády.