Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jak ztratit triumf v Tour de France. Zaskočí Frooma ten třetí vzadu Uran?

Potvrdí dnes Chris Froome své časovkářské kvality? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potvrdí dnes Chris Froome své časovkářské kvality? | foto: Reuters

EMBRUN (od našeho zpravodaje) Lídr Tour de France Chris Froome si před dnešní časovkou udržel náskok 23 sekund. Může ještě o obhajobu titulu přijít, nebo jej zaskočí někdo z jeho nejbližších pronásledovatelů?

Ta otázka je prostá i komplikovaná: „Romaine, jak rychlý musíte v sobotní časovce být, abyste vysvlékl Frooma ze žlutého dresu?“

Romain Bardet, druhý muž pořadí Tour de France, začne odpovídat: „Tak rychlý...“

V tom mu nad hlavou přeletí stíhačky Patrouille de France, akrobatická skupina francouzské armády, a vypustí kouř v barvách trikolóry.

„... tak rychlý jako oni,“ usměje se Bardet a ukáže k nebi.

Patrouille de France má základnu přímo v Salon-de-Provence, cílovém městě páteční etapy. V neděli bude asistovat i při dekorování šampiona Tour v Paříži.

Tedy při dekorování Chrise Frooma, jak tolik expertů očekává?

Froome má k dobru 23 sekund na Bardeta a 29 na Rigoberta Urana. Je papírově lepším časovkářem než ti dva. Vše mu hraje do karet. „Jen s velkou dávkou štěstí jej ještě někdo může sesadit,“ říká i Jonathan Vaughters, Uranův šéf ve stáji Cannondale.

Přesto Brit nemůže být klidný. „Je to Tour. Cokoliv se tu může stát,“ říká.

Varování vyslovované tolika jezdci už působí jako klišé. Přesto je hluboce pravdivé. Závody kategorie Grand Tour jsou od nepaměti úrodnou půdou pro neočekávané „last minute“ zvraty.

Sněhové salto v růžové

Jste si příliš jisti sami sebou? Uklidňujete se tím, že dres lídra závodu pevně visí na vašich ramenou?

Tak to pozor! I v posledních dnech zdánlivě rozhodnutých třítýdenních klání jej lze snadno ztratit.

Giro 2016. Steven Kruijswijk, původně outsider s kurzem na vítězství 80:1, senzačně vévodí pořadí a do předposlední horské etapy vyjíždí s náskokem 3 minuty a 23sekund. Jako by byl neporazitelný. Dosud neukázal žádnou slabinu, dokonce i bez větší týmové podpory proměnil Giro v závod jednoho muže.

Až do chvíle, než vyjede na majestátní Colle d’Angelo.

Najednou těžce dýchá, v mlze amrazu na něj útočí Ital Nibali aNizozemec se ocitá v červených číslech. Prokřehlé tělo nereaguje, jak má, ve sjezdu nevybere zatáčku a saltem vletí do sněhové bariéry.

Nasedá a celý potlučený šlape dál, s bolavými zády i nalomeným žebrem. Je obdivuhodné, že Giro vůbec dokončí. Růžový trikot je však nenávratně ztracen.

Gratuluji ke 2. místu, Gregu

Tehdy šlo o klasickou etapu. Ale také závěrečné časovky Grand Tour se staly svědkem nečekaných zvratů. V té, jíž vyvrcholila Tour 1968, vymazal Nizozemec Jan Janssen 16sekundovou ztrátu na vedoucího Belgičana Van Springela a ze třetí příčky poskočil na první. A to jej považovali za velmi průměrného časovkáře! „Nahecovalo mě, když jsem ve sprše zaslechl, jak o mě Italové vykládají: Janssen? Ten už je mrtvý,“ vyprávěl.

Nikdy nepodceňujte a neodepisujte soupeře, platilo kdysi a platí to nyní i pro Frooma. Laurent Fignon si do poslední etapy Tour 1989, časovky do Paříže, nesl náskok 50 vteřin na amerického rivala Grega LeMonda, za nímž před startem přišel a sarkasticky mu řekl: „Gratuluji ti ke druhému místu.“ Načež Fignon před reportéry vykládal: „Greg si věří, že může vyhrát. Ale to je nemožné. Mám příliš silné nohy i hlavu. On neumí jezdit jako opravdový šampion.“

LeMond si vzal do časovky speciální aerodynamická řidítka i helmu a prohlásil: „Pojedu tak rychle, jak mé tělo dokáže, a budu doufat, že nevykrvácím.“

Fignon poté proťal cíl pevně přesvědčen, že je šampionem Tour. Vzápětí mu masér řekl: „Laurente, ty jsi prohrál.“ Chytl se za hlavu arozbrečel se. Poprvé od dětství.

Trať vedoucí na Champs-Elysées tehdy měřila 24,5 kilometru. Dnes bude v Marseille jen odva kilometry kratší.

Další slavní jezdci byli ze žlutého či růžového dresu vysvlečeni těsně před dokončením jejich vítězné mise nikoliv na trati, ale na hotelových pokojích. Dán Michael Rasmussen, suverénní vládce Tour 2007, ovládl též poslední horský dojezd na Aubisque, ale téhož večera jej vyloučila jeho vlastní stáj Rabobank, jelikož na něj prasklo, jak se vyhýbal antidopingovým zkouškám. A zákrok dopingových komisařů připravil o maglia rosa na Giru 1969 a1999 legendy Eddyho Merckxe a Marka Pantaniho.

Zvrat za 100 tisíc franků

Nebo snad chcete ještě bizarnější případy? Vypravme se tedy do cyklistického dávnověku.

Francouz Jean Robic, řečený Jean Hašteřivý, ztrácel na Tour 1948 před poslední etapou do Paříže na vedoucího Itala Brambillu dokonce 2 minuty a 58 vteřin. Nabídl však krajanovi Fachleitnerovi zkonkurenčního týmu sumu 100 tisíc franků, pokud mu pomůže Brambillu zaskočit a nečekaně mu ujet. Italovi společně nadělili 13 minut! Zoufalý Brambilla poté pohřbil své kolo na zahradě.

A co by měl říkat Giuseppe Azzini, lídr Gira 1913? Ve sněhu adešti nekonečné, 428 kilometrů dlouhé etapy zčistajasna zmizel ze závodu. Marně jej pátrači hledali. Usnul ve stodole u trati, fyzicky zcela vyčerpán. Až dalšího rána jej nalezl farmář, třesoucího se, s horečkou a zcela dezorientovaného.

Chris Froome se dnes v Marseille určitě nikam neztratí, nezapadne do závěje, nebude obětí podplácení mezi jeho protivníky a pevně doufejme, že ani dopingových komisařů. „Vaši soupeři mohou jen získat. Zato vy můžete ztratit titul. Jste klidný?“ ptají se jej.

„Musím být,“ odpoví.

Klidný a absolutně koncentrovaný.

Denisi Meňšovovi v růžovém trikotu lídra Gira 2009 podklouzlo kolo na římské dlažbě v posledním kilometru závěrečné časovky. Rus tehdy dvacetisekundový náskok uhájil.

Právě pád, defekt nebo jiná mechanická závada budou patrně dnes i největší hrozbou pro Chrise Frooma. Už dvakrát se na letošní Tour dokázal ve finální fázi etapy zachránit po mechanickém problému a za pomoci kolegů se dotáhnout zpět k soupeřům.

V časovce bude bez své letky.

A půjde o každou vteřinu.

Podvědomě může sám sebe nabádat: Jeď raději opatrněji, omez možné riziko pádu. „Nebudu riskovat absolutně,“ přitaká.

Jenže jaká mez opatrnosti je únosná, aby neohrozil vlastní náskok?

„Tohle nebude klasická časovka. Bude to časovka s únavou dvaceti dnů v nohách,“ říká třetí Rigoberto Uran. Pak ani on neopomene připomenout: „Stát se může cokoliv.“

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Zlín nakonec přehrál Liberec na samostatné nájezdy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

Zlín nakonec přehrál Liberec na samostatné nájezdy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Zlín nakonec přehrál Liberec na samostatné nájezdy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...