22. června 2010 12:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jamajčané zbožňují domino. Chtějí ho hrát i na olympiádě

Domino - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domino - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

KINGSTON Středoamerický stát Jamajka se stal v minulých letech supervelmocí ve sprintu. Může se pochlubit olympijskými vítězi v ženské i mužské kategorii Shelly-Ann Fraserovou a Usainem Boltem. Novým národním sportem Jamajčanů se však nyní stává mnohem pomalejší hra - domino. Rádi by ji také prosadili jako olympijskou disciplínu, napsal server BBC.

Na Jamajce patří k oblíbeným sportům také atletika, kriket a fotbal, ale domino tu umí hrát prakticky každý. Domino je populární i v mnoha dalších zemích, ale na Jamajce je to více než jen hra.

Ve stínu stromů čekají jamajští taxikáři na zákazníky a krátí si čas hraním domina. Pokaždé, když některý z hráčů vynese plastové hrací kameny, stůl se otřese. Stolky musí být z masivního dřeva, aby ustály karibský styl hry doprovázený rozmáchlými gesty a projevy vítězství, které jsou pro Latinskou Ameriku typické.

Q neboli čtvrtlitr bílého rumu
Dominu se tu lidé věnují od svítání do pozdních nočních hodin, hraje se několik různých variant. Nerozlučným společníkem hráčů bývá i "Q" neboli čtvrtlitr (quarter-litre) bílého rumu.

"Řekl bych, že tady hraje (domino) tak sedm z deseti lidí. Je to pro nás společenská hra a nyní v ní i soutěžíme. A to na takové úrovni, že o ní uvažujeme jako o olympijské disciplíně," řekl předseda jamajské národní asociace pro hru domino ¨Rey Smith.

Za národní sport bylo domino prohlášeno již v mnoha státech světa od Ázerbájdžánu po Barbados, od USA po Rusko. Jamajčané doufají, že se v blízké budoucnosti stanou v hraní domina supervelmocí.

V dominu budeme dominovat, tvrdí ministryně sportu
"Domino podporuje týmového ducha, myšlení i vytváření strategií," uvedla jamajská ministryně sportu Olivia Grangeová.

"Ti, kdo se u nás věnují dominu, ho berou opravdu velmi vážně. V této hře máme praxi, dobrou techniku, nechybí nám předvídavost ani talent, takže vím, že v této hře budeme dominovat," použila malou slovní hříčku ministryně. Ovšem cesta k tomu, aby se domino stalo olympijskou disciplínou, bude pravděpodobně ještě dlouhá.

Lucas Guittard, prezident Mezinárodní federace domina (FID), sdělil, že nejprve musí být domino uznáno jako sportovní disciplína. Poté by se měly všechny země hrající domino sdružit ve FID. Pokud Mezinárodní olympijský výbor hru uzná, může se sedm let poté objevit na olympijských hrách. V rámci uznávací procedury bude muset FID například doložit, že je hra v souladu s pravidly olympijských her a antidopingovým zákonem.

Uznání domina coby olympijské disciplíny je tedy ještě daleko, ale Jamajka doufá, že v roce 2012, kdy bude pořadatelskou zemí desátého ročníku světového šampionátu v dominu, představí tuto hru na co nejprofesionálnější úrovni.

Stovky hráčů z celého světa tu budou mít šanci ukázat, že domino je skutečně sport, který si zaslouží přítomnost na olympijských hrách.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz