Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jamajský hokej chce na olympiádu. Reprezentovat by mohli i hráči z NHL

Sport

  13:15
PRAHA - Známý film Kokosy na sněhu o jamajských bobistech na olympijských hrách v Calgary 1988 by mohl mít po třiceti letech pokračování. Jamajčané se touží zúčastnit příští zimní olympiády s hokejovým týmem. Tamní nadšenci však bláznivý sen naplňují velmi pozvolna.

Obránce Montrealu PK Subban má jamajské předky foto: Reuters

Greame Townshend byl na začátku 90. let prvním rodákem z Jamajky, který si zahrál nejslavnější hokejovou soutěž na světě. Ve třech letech se s rodinou přestěhoval do Toronta, začal bruslit a pak v NHL oblékal urostlý útočník původem z Kingstonu dresy Bostonu, New York Islanders a Ottawy.

Townshend dříve vtipkoval, že jeho jedinou nadějí, jak se dostat na olympiádu, je vlastní tým Jamajky. Před třemi lety za ním přišli krajané a sdělili mu své smělé plány. „Pomyslel jsem si: Můj bože, nemůžu tomu uvěřit. Už to není jenom vtip, ale je to možné,“ vypráví dnes 48letý trenér.

V roce 2011 založil Edmond R. Phillips spolu se svým otcem na Jamajce hokejovou federaci s názvem Jamaican Olympic Ice Hockey Federation (JOIHF). Od začátku byl tedy cíl dostat karibskou zemi na olympijský hokejový turnaj.

V květnu 2012 se Jamajka společně s Katarem stala členem IIHF, ale k plnému statusu chybí Jamajce ledová plocha a lepší rozvojový program. Vždyť by registrovaní jamajští hokejisté nesložili ani jeden tým.

O to se letos v létě pokoušel právě Townshend. Do Toronta sezval asi 25 hokejistů s jamajskými kořeny a hráči ve věku 15 až 28 let ho zaujali. „Ani jsem nečekal, že někteří hráči mohou být tak dobří,“ řekl serveru , který o přípravém kempu spolu s deníkem informoval.

Dokonce až ze Švédska přijel 17letý mladík David Southwells, jenž má jamajskou matku. „Takovou šanci můžete dostat jednou za život. Ta myšlenka je dobrá pro hokej na celém světě. Pokud Jamajka opravdu bude na zimní olympiádě, ukáže, jak je hokejový svět rozmanitý,“ říkal nadšeně Southwells.

Další hráči pátrali v rodokmenech, aby jednou třeba mohli reprezentovat zemi svých předků. Townshend chce už příští rok hrát zápasy tím přilákat sponzory. A třeba se „chytnou“ i kvalitní hokejisté, kteří mají s Jamajkou něco společného.

Obránce P.K. Subban z Montrealu, útočník Wayne Simmonds z Philadelphie či Chris Stewart z Buffala by mohli být hvězdami jamajského hokejového týmu. Jenže ti už reprezentovali Kanadu. A co třeba Subbanovi mladší bratři Jordan (obránce) a Malcolm (brankář)?

„Narodil jsem se v Kanadě a mým snem je hrát pouze za Kanadu,“ ujistil Jordan Subban. „Ale rodiče jsou z Jamajky, bylo by opravdu skvělé jednou vidět tuhle zemi na zimních olympijských hrách.“

Původní plány jamajských hokejových průkopníků hovořily o účasti na turnaji v jihokorejském Pchjongčchangu v roce 2018, nyní Townshend a spol. hovoří o osmi až dvaceti letech.

„Kdyby měla Jamajka tým na mistrovství světa nebo olympijských hrách, byl by to zázrak. Je to něco tak bizarního, ale myslím, že by to mohlo fungovat,“ prohlásil Townshend a dodal, že je nejprve potřeba postavit na prosluněném ostrově kluziště a splnit další podmínky mezinárodní hokejové federace.

Olympijskou myšlenku podporuje také bobista Devon Harris, jehož příběh posloužil jako hlavní motiv hollywoodského filmu. Třeba se jednou podobné slávy dočká i Townshend.

Ačkoliv teď spíš člověku v hlavě zní upravený text filmového popěvku: „Někteří lidi nevěří, že jamajskej hokej zvítězí.“

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat