16. července 2015 20:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šestého Bártu nezastavily ani pekelné podmínky: Kroupy? Lepší než déšť

Jan Bárta v cíli 12. etapy Tour de France hovoří s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Bárta v cíli 12. etapy Tour de France hovoří s novináři. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

PLATEAU DE BEILLE (Od našeho zpravodaje) Masér ho zateploval, Jan Bárta chvilku rozmrzal a připustil: „Strašně těžká etapa.“ Pak nasadil svůj pověstný úsměv a řekl: „Ale já si to chtěl udělat hezké, tak jsem si to tím únikem udělal hezké.“ V cíli třetí a poslední z vyčerpávajících pyrenejských etap letošní Tour projel na šesté příčce.

Aby toho nebylo málo, začaly vás během etapy bombardovat kroupy a déšť. Co jste tomu říkal?
Ale ono to nebylo až tak zlé. Jo, nějaké kroupy tam byly. Ale kroupy jsou lepší než déšť, z těch nejste mokří, ty z vás hned spadnou.

Moment, ten déšť - a docela prudký - potom přišel přece taky.
Jenže nejdřív jen na chvilku na předposledním kopci a pak až na tom cílovém. A tím, jak to tady bylo pořád do kopce, jsem se aspoň v tom dešti zahřál.

To zní pomalu tak, jako byste žádné větší následky dnešního zápřahu a počasí ani neočekával?
No, asi mě budou pár dní bolet nohy.

Kroupy a hustý déšť. Počasí během 12. etapy Tour nedělalo starosti pouze...
Kroupy a hustý déšť. Počasí během 12. etapy Tour nedělalo starosti pouze...

Předtím si pro změnu jezdci stěžovali na ukrutné vedro. Jak jste ho snášel vy?
Já s teplem problém neměl, mně celkem vyhovovalo. Vím, že si na něj hodně lidí stěžovalo, ale já byl v pohodě. Teď se to sice pokazilo, jenže ve finále mi vážně nevadilo, když pršelo, přece jen se líp dýchalo, vzduch je hned čerstvější.

Občas se vaše 22členná skupina nadělila na menší, vy jste si však opakovaně dojížděl jezdce před sebou. Dokonce jste jim jednou zkoušel nastupovat. Řekl bych: To je typický Bárta, který jde do toho po hlavě.
V jednom kopci jsem zkusil odjet, to je pravda. Nevyšlo to, pak mě zase urvali, tak jsem je zase musel dojíždět. A tady na posledním kopci se to potom roztrhalo na mraky.

Přesto jste se vyšplhal do cíle šestý, i s těmi takřka patnácti kily, které máte oproti klasickým vrchařům z vaší skupiny navíc.
Jo, je pravda, že proti těm malým klukům mám patnáct kil navíc a že je to znát. Ale já se už snažil ten poslední kopec jet pořád ve stejném tempu a docela to šlo. Na tom předchozím, jak jsem párkrát měnil tempo a zkoušel i nastupovat, jsem nechal pár sil, takže jsem se už radši držel svého tempa.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.