20. listopadu 2017 12:32, aktualizováno  16:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jana bude všem v tenisu moc chybět, řekla v slzách Mandlíková

Zemřela tenistka Jana Novotná (vlevo). Na snímku s Hanou Mandlíkovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřela tenistka Jana Novotná (vlevo). Na snímku s Hanou Mandlíkovou. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Tenisový svět oplakává nenadálé úmrtí wimbledonské šampionky Jany Novotné. "Bude nám všem moc chybět, a teď myslím nejen její přátele, ale všechny, kteří se pohybují v českém a světovém tenisu. Nikdy na ni nezapomeneme," vystihla pocity všech Hana Mandlíková, bývalá elitní hráčka a poté úspěšná trenérka Novotné.

Někdejší světová dvojka Novotná zemřela v neděli 19. listopadu. Vítězka Fed Cupu i Turnaje mistryň podlehla v 49 letech rakovině. „Je to strašně smutné a pochopitelně velká škoda. Odešel hlavně dobrý člověk, výborná tenistka a megastar. Zasáhlo mě to,“ řekl ČTK předseda tenisového svazu Ivo Kaderka.

Čtyřnásobná grandslamová šampionka Mandlíková po skončení kariéry vedla Novotnou a triumf na trávě ve Wimbledonu slavily v roce 1998. „Velmi těžko se mi hledají slova, je to strašně čerstvé. Jana byla fajn holka, jsem moc ráda, že jí to v tom Wimbledonu nakonec vyšlo a vyhrála. Je to moc smutné, když zemře takhle mladý člověk,“ vzkázala ČTK ze Spojených států Mandlíková.

1.7.1998, Wimbledon, tenis, tenistka Jana Novotná slaví vítězství, talíř pro...
Wimbledon, slavnostní večeře šampiónů.  Jana Novotná a Pete Sampras s talířem...


Legendární Martina Navrátilová proti Novotné hrávala a smutná zpráva ji hodně zasáhla. „Nemám slov. Jsem nesmírně smutná. Jana byla opravdová přítelkyně a skvělá žena,“ napsala devítinásobná vítězka Wimbledonu Navrátilová.

Dvojnásobná šampionka z londýnské trávy Petra Kvitová rovněž zdůraznila, že je smutné, v jak ještě mladém věku Novotná zesnula. „Byla u obou mých wimbledonských triumfů, pokaždé jsme se objímaly, podruhé jsem si všimla, že měla slzy v očích. A teď je mám v očích já. Je mi moc líto, že už se v Londýně nepotkáme,“ řekla Kvitová.

Kaderka vzpomínal, jak se krátce po zvolení do funkce předsedy svazu dostal díky Novotné do Wimbledonu a mohl v roce 1998 sledoval její vítězství. „Umožnila mi to si užít, byť jsem byl benjamínek ve funkci. I po tom obrovském úspěchu mě pustila k sobě a mohl jsem si vychutnat, že jsem byl u toho,“ řekl Kaderka a dodal: „Byly to krásné zážitky a koho by napadlo, že odejde takhle brzo.“ Kaderka vyzdvihl především osobnost Novotné. Brněnská rodačka podle něj zůstala přes obrovské úspěchy sama sebou. „Velmi se odlišovala od někdy velmi komplikovaných tenisových hvězd. Přestože vyhrála Wimbledon, tak zůstala normální příjemnou, inteligentní a slušnou holkou, na kterou se člověk vždycky těšil, že si s ní pokecá. Byla milá, příjemná, vtipná a tím spíš její odchod bolí,“ řekl.

Na sociálních sítích vyjadřuje soustrast mnoho bývalých i současných hráčů i fanoušků. „Je nám to moc líto. Vždy, když mohla, fandila nám v hledišti. Bude nám chybět, měly jsme ji rády,“ stojí na facebooku českého fedcupového týmu.

„Jana byla ikonou našeho i světového tenisu, velkou osobností a zároveň velmi skromným člověkem. Je mi moc líto, že na Janu a její tenis mohu už jen vzpomínat,“ uvedl Radek Štěpánek, který minulý týden ukončil kariéru.

Vzpomínají sportovci, spolupracovníci i politici


Zármutek vyjádřili také členové věhlasného All England Clubu, na jehož trávě hrála Novotná ještě finále v letech 1993 a 1997. „Byla opravdovou šampionkou v pravém smyslu slova a její triumf z roku 1998 si budeme dlouho připomínat. Myšlenky všech ve Wimbledonu jsou s její rodinou a přáteli,“ uvedl klub v prohlášení.

„Byla okouzlující členkou našeho týmu komentátorů ve Wimbledonu,“ stojí o Novotné na twitterovém účtu britské stanice BBC Sport?, s kterou spolupracovala.

Úmrtí Novotné komentují i čeští politici. „Odpočívejte v pokoji, Jano. Vaše profesionalita, disciplína a cílevědomost pro mě byla vždy velkou inspirací. Děkuji,“ napsal například Miroslav Kalousek, předseda TOP 09.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.