Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jana Novotná se už na kurtech nestresuje

Sport

  12:55
PRAHA - Vyhrála Wimbledon, uspěla na dvou olympiádách, byla světovou hráčkou číslo dvě, užívala si vrcholu slávy. Humbuk kolotoče profesionálního tenisu opustila před devíti lety, ale na kurtu stále nemá problém s motivací ani při exhibičních utkáních. Jana Novotná si odpočinula, zbavila se tlaku z výsledků, životem se baví a čtyřicátiny oslaví 2. října jako spokojená žena.

Jana Novotná (vpravo) a Kathy Rinaldiová ve Wimbledonu. foto: ČTK

Třináct let pendlovala mezi turnaji po celém světě, na kurtu bojovala pod ohromným tlakem soupeřek i sebe sama. Ke konci roku 1999 si ale řekla dost.

Měla čerstvých 31 let, místo útoku na trůn tenisové královny vypadla z elitní desítky žebříčku, ozývala se zranění a navíc se rozešla s trenérkou Hanou Mandlíkovou. Přitom již měla na kontě stovku vyhraných turnajů v dvouhře i čtyřhře, dlouhé období na pozici nejlepší deblistky světa a také přes 11 milionů dolarů. Správná chvíle pro odchod.

Zběsilý rytmus života profesionálního tenisty nahradila několik let dlouhým odpočinkem, kdy si užívala vydělaných peněz a zároveň hledala vnitřní rovnováhu. A taky něco, co by ji mohlo v budoucnu znovu naplňovat. Postupně si zvykla na život bez velkých vítězství a záře reflektorů. Koupila tenisové turnaje v Hertogenboschi a Lucemburku, začala se učit práci s financemi a obchodu s nemovitostmi. Také ale zjistila, že bez tenisu nemůže být a na kurty se vrátila.

Velmi často se účastní seniorských, charitativních a exhibičních turnajů, na kterých hraje daleko uvolněněji než dřív. Přesto jí nechybí chuť vyhrávat, jenže "tělo to občas nestačí zvládat, ale co se týká hlavy, tak se toho moc nezměnilo. Často když jen tak vzpomínám na roky zpátky, tak bych si přála, abych si mohla zahrát s tím vnitřním klidem, který teď v životě mám. Abych si užila zápas v pohodě," říkala letos v červenci v Londýně, kde jako čestný host přihlížela finále dámské dvouhry Wimbledonu.

Její životní příběh je navždy spjat právě s nejslavnějším grandslamovým turnajem. Na jeho travnatých dvorcích vybojovala tituly ve všech kategoriích, jen ten nejcennější, ze dvouhry, jí dlouho unikal. Přitom už v roce 1993 byla blízko, ale neustála tlak a Steffi Grafové zápas odevzdala, ačkoliv ve třetím setu vedla už 4:1 a 40:15. Po porážce plakala vévodkyni z Kentu na rameni. Druhou šanci si vypracovala o pět let později, kdy nastoupila proti Martině Hingisové. Zraněná a unavená dokázala vyhrát pouze první set. Celý Londýn už ale dávno měla na své straně. A následujícího roku, téměř na sklonku kariéry, se konečně dočkala. Francouzce Nathalii Tauziatové nedala šanci a zlatý talíř pro vítězku, který si o rok dříve od Hingisové v žertu aspoň půjčila, byl její. Nadšené publikum jí aplaudovalo také o den později, kdy právě po boku mladé Čechošvýcarky triumfovala i ve čtyřhře.

Jana Novotná se narodila 2. října 1968 v Brně do sportovní, ale netenisové rodiny. Její otec Luboš býval fotbalovým brankářem, matka Libuše jako atletka vybojovala bronzovou medaili na univerziádě. Tenis nehrál ani starší bratr Pavel.

Od devadesátých let žije v Highland Beach na Floridě. Po konci tenisové kariéry se nevěnuje stálé práci. Nabídek na trénování se nezříká, ale podle jejích slov zatím žádná správná nepřišla. Občas spolukomentuje tenisová utkání. V červenci 2005 byla uvedena do tenisové Síně slávy v Newportu, od roku 2006 je americkou občankou.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat