Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janda, nebo Ahonen? Dnešek rozhodne

Sport

  8:50
BISCHOFSHOFEN - Český král letošní sezony, nebo finský suverén minulých ročníků? Tak zní otázka před dnešním závěrečným závodem Turné čtyř můstků v rakouském Bischofshofenu.

Jakub Janda. foto: Libor Zavoral ČTK

I nejmenší detaily mohou podle odborníků rozhodnout 54. ročník Turné čtyř můstků. Před pátečním finále v Bischofshofenu vede český skokan na lyžích Jakub Janda o pouhé dva body před Finem Jannem Ahonenem. Oba mají podle názoru expertů osobitý, těžko napodobitelný styl, přičemž Janda oslňuje přesným dynamickým odrazem a Ahonen těží ze zkušeností.

Jakub JandaOba favorité skočili 760 metrů
Po třech závodech v Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchenu a Innsbrucku skočili Janda s Ahonenem v součtu stejně 760 metrů, ale český skokan dostal od rozhodčích o dva body lepší stylové známky. „Rozhodne síla osobnosti a Jakub by na tom mohl být lépe,“ řekl bývalý skokan František Jež, v roce 1990 na turné druhý o osm a půl bodu za vítězným Němcem Dieterem Thomou.

Počtem úspěchů se Janda s Ahonenem nemůže rovnat. Fin už dvakrát vyhrál Světový pohár, je mistrem světa a na triumf na turné útočí počtvrté. „Janda má formu, zatímco Ahonen úplně stoprocentní není,“ tvrdil Jež. Půjde o to, kdo udrží nervy na uzdě a hlavu v klidu, aby mohl prodat svoji techniku.

„Oba mají odlišné pojetí skoku, ale oba jsou těžko napodobitelní,“ porovnal Jež favority. Ahonenův styl je podle jeho slov tak jednoduchý, až je složitý. „A Kubu nikdo nenapodobí na odrazu. Na krátkém úseku ho má dynamický a jeho přechod do lyží bývá velmi plynulý,“ konstatoval Jež.

Odraz? Jandová doména
Závodníkův skok začíná na nájezdu. Tam má podle expertů navrch o rok starší rodák z Lahti. Ahonen je těžší a umí se ideálně zabalit do postavení, takže na odrazové hraně bývá i o kilometr za hodinu rychlejší než Janda. „Kuba bude vždy pomalejší,“ řekl Jež.
 

Alfou a omegou skoku je ale odraz. „To je jeho podstata,“ podotkl Jež. Když se skokan odrazí brzy nebo pozdě, už to ve vzduchu většinou nedožene. A Janda, který dokáže vyskočit z místa přes šedesát centimetrů, se letos do odrazu trefuje.

„I Ahonen má dynamický odraz, ale Janda to dokáže skloubit s technikou a letem. Jeho souznění je momentálně perfektní,“ řekl Jež. Rychlost pohybu po odrazu je třeba ideálně využít při přechodu těla nad lyže. Skokan by měl rychle vystoupat nad terén a co nejdál jej kopírovat. „Síla by měla doznívat v průběhu letu,“ řekl Jež. To Janda podle něj dokáže.

Český reprezentant získává hodně bodů i za dopad. Elegantní telemark je jeho doménou, v Innsbrucku v něm projel celý oblouk. Naopak Ahonen mívá problémy, protože létá vysoko. „Nemá plynulou křivku letu a dopadá z výšky,“ vysvětlil Jež, proč si Fin po dopadu občas skoro sedne.

Veškerou techniku ale může skokanovi odfouknout vítr. Na můstku Paula Ausserleitnera v Bischofshofenu závodníky trápí vítr šikmo z boku a zezadu. „V první fázi skoku se létá nízko, kdo tam zaváhá a foukne mu, tak nemá dole z čeho letět. Bude to hodně ovlivněné termikou, i lehká změna může skokana srazit,“ řekl Jež.

Jakub Janda

Srovnání velkých skokanských soupeřů

Jakub Janda

Janne Ahonen
28 let
býk
182 cm / 67 kg
automechanik  
31
       2. místo (655)       
prosinec 1992
Atomic
ženatý, jedno dítě
motocykly, závody dragsterů 


..
věk
znamení
výška a váha
vzdělání
celkový počet výher v SP    
průběžné pořadí SP
debut v SP
lyže
rodina
záliby

 

Jakub Janda
27 let
býk
178 cm / 62 kg  
obch. akademie
6
1. místo (792)
březen 1996  
Elan
svobodný
rychlá auta, TV

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!