26. listopadu 2008 14:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jandu trápí vir, závodit ale bude

Skokan na lyžích Jakub Janda (vlevo) pod vedením trenéra Richarda Schallerta v Harrachově.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skokan na lyžích Jakub Janda (vlevo) pod vedením trenéra Richarda Schallerta v Harrachově. | foto: ČTK

PRAHA V tradičně větrném finském Kuusamu se nakonec přece jen čeští skokani na lyžích o víkendu představí. Na sever Evropy za první štací sezony ve Světovém poháru v úterý odletěl Jakub Janda a dnes se za ním vydá i Roman Koudelka.

Šéf skokanského úseku Leoš Škoda původně oznámil, že na můstku, kde na skokany tradičně čekají podmínky na hranici regulérnosti, se nikdo z Čechů neukáže. Janda s Koudelkou si ale nakonec svoji účast prosadili.

"Ostatní skokani na soustředění v norském Lillehammeru neskákali tak dobře, aby mělo smysl je do Kuusama posílat," vysvětloval Škoda. "Raději se budou připravovat doma anebo někde poblíž, kde budou vhodné podmínky pro trénink." Trenéři se prý dohodli v klidu O tandem českých skokanů se ve Finsku nebude starat kouč reprezentačního áčka Rakušan Richard Schallart, nýbrž trenér béčka David Jiroutek, jenž společně s Vasjou Bajcem zajišťuje přípravu Jandy. Skokana, jemuž se údajně vrací někdejší oslnivá forma.

„S Ritchiem Schallertem jsem se dohodl naprosto v klidu,“ vysvětluje Jiroutek svoji trenérskou nominaci. "O účasti Romana Koudelky se totiž rozhodlo až koncem minulého týdne na základě jeho slušných skoků v Lillehammeru, zatímco Janda měl účast už víceméně jistou." Koudelka dodal, že dostal od Schallerta plány, jak má ve Finsku trénovat. "Předám je Jiroutkovi, který se teď na několik dní stane mým trenérem," povídal nejlepší český skokan minulé sezony.

Sobotní závod v Kuusamu na můstku HS 142 by měl především napovědět, zda se bývalému vítězi Světového poháru Jakubovi Jandovi podaří návrat do elity, o čemž se již drahnou řádku týdnů diskutuje. "V Lillehammeru se mi skákalo docela dobře, s trenérem Vasjou Bajcem jsme se snažili navázat na přípravu z konce léta, která se nám docela podařila. Poslední dva dny mě ale oslabila viróza," posteskl si Janda, který včera neodlétal zdaleka ještě zcela fit.

„V Norsku jsem najednou pomalu nevěděl, kde mám hlavu a patu,“ přibližoval své potíže. "Lékaři pak zjistili, že mám v krvi jakýsi vir. Baštím proto vitaminy a doufám, že se můj stav zlepší." Jiroutek tvrdí, že Janda před svými zdravotními problémy skákal velmi dobře, nemoc ale jeho formu prý poznamenala.

"Jandys je dost hubený, a když onemocní, rázem mu viditelně ubude síla," vysvětluje Jandův několikadenní útlum. "A když nemá sílu, nevychází mu logicky odraz. Zdálo se mi ale, že se jeho stav během krátké doby v Česku trochu zlepšil. Kdybychom v Kuusamu stihli udělat alespoň dva silové tréninky, nohy by se měly vzpamatovat a Jandys by snad neměl mít při závodech problém."

Zatímco Janda o svých touhách tradičně před závody moc hovořit nechce, Koudelka s úsměvem prohlásil, že v Kuusamu především nechce uvíznout v kvalifikačních sítích. "Nějaký bodík by se určitě hodil," pravil.

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR KLASICKÉHO SOUSTRUHU - BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz