29. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Je to jako s válkou v Iráku, říká o dopingovém zátahu proti ruským sportovcům hříšník

Ruský skeletonista Sergej Čudinov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský skeletonista Sergej Čudinov. | foto: ČTK/AP

moskva Potrestaný skeletonista Sergej Čudinov přirovnal aféru ruského dopingu na olympijských hrách v Soči k válce v Iráku. Podle něj Mezinárodní olympijský výbor vynáší verdikty, aniž by měl pořádné důkazy o vině.

„Jedou podle starého schématu. Před válkou v Iráku Američan v OSN mával zkumavkami a tvrdil celému světu, že jde o biologické zbraně,“ řekl Čudinov agentuře R-Sport.

„Zahájili válku, rozbombardovali celou zemi a za pět nebo deset let řekli, že to byla chyba,“ doplnil.

„S těmihle McLareny a Oswaldy je to stejné. Bez důkazů na základě svědectví jednoho člověka, kterého ani neznám. Všechno se odehrálo beze mě. Co tam našli?“

„V mém případě tam nebyly žádné škrábance ani sůl (u odebraných vzorků). Zkrátka jsem se ocitl v nějakém spisu, a jak jsem se tam dostal, netuším,“ uvedl bronzový medailista z mistrovství světa v roce 2013, který skončil na hrách v Soči pátý. 

V pondělí byl diskvalifikován a obdržel doživotní zákaz startu na olympijských hrách.

Skeleton na olympijských hrách
Na skeletonisty čeká nebezpečná trať.

„Grigorij Rodčenkov si zjevně spletl skeleton s nějakým jiným sportem. Jak se skeleton, který není nijak oblíbený v Rusku ani ve světě, mohl objevit na jeho seznamu?“ řekl čtyřiatřicetiletý skeletonista

Ten má ve sbírce i stříbro z mistrovství Evropy v roce 2011.

Rodčenkov je bývalý ředitel moskevské antidopingové laboratoře, který po loňském odchodu do USA promluvil o státem organizovaném dopingu v Rusku. 

Uvedl, že veškeré pozitivní dopingové testy musela laboratoř hlásit ministerstvu sportu, které pak rozhodovalo, jak s nimi naložit. 

Světová antidopingová agentura po vyšetřování McLarenovy komise konstatovala, že Rusové mimo jiné v Soči manipulovali se vzorky a kryli doping svých závodníků. 

Po dalším vyšetřování komisí vedenými Švýcarem Samuelem Schmidem a Němcem Denisem Oswaldem má Mezinárodní olympijský výbor 5. prosince rozhodnout o účasti ruských sportovců na únorových hrách v Pchjongčchangu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz