Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to satisfakce, řekl o medaili od prezidenta legendární motokrosař Falta

Sport

  13:51
Praha - Bývalý vynikající motokrosař Jaroslav Falta se stal ve středu jedním z trojice sportovců, které u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenal prezident Miloš Zeman. Falta získal stejně jako někdejší úspěšný fotbalový trenér Karel Brückner a bývalý hokejový útočník Václav Nedomanský medaili Za zásluhy I. stupně.

Český motokrosař století Jaroslav Falta. foto: Šimon , Lidové noviny

„Je to po těch letech obrovská satisfakce. Vyznamenání si moc vážím a děkuji za něj, vím, že návrh už byl podán letos počtvrté, a konečně to vyšlo,“ uvedl Falta v tiskové zprávě Autoklubu České republiky (AČR), který jej na ocenění navrhl.

Nyní devětašedesátiletý Falta skončil v roce 2000 druhý v anketě AČR o „Českého motocyklového závodníka století“, porazil ho jen legendární František Šťastný. Vítěz šestnácti závodů mistrovství světa Falta byl zároveň vyhlášen nejlepším českým motokrosařem století.

Český motokrosař století Jaroslav Falta.
Jaroslava Faltu připravili o titul mistra světa až komunističtí funkcionáři.

„Já bych toto ocenění přál v příštích letech klukům ze Šestidenní, byli jsme jedna parta. A soutěžáci to měli daleko složitější, copak my, odjeli jsme dva závody a byl konec, ale oni na trati strávili šest dnů. Jména jako Mašita, Češpiva, Fojtík, Čížek, to jsou závodníci, kteří byli opakovaně nejlepší na světě a státní vyznamenání si určitě zaslouží,“ řekl Falta.

Rodák z Rumburku v minulosti získal i nejvyšší možné ocenění od AČR - Granátového lva. „Autoklub opakovaně usiloval o státní vyznamenání pro Jaroslava Faltu, i vzhledem k historickým souvislostem, kdy kvůli tehdejším poměrům přišel o titul mistra světa,“ poukázal prezident AČR Jan Šťovíček na rok 1974, kdy Falta přišel o světový titul i kvůli jednání tehdejších československých funkcionářů na úkor reprezentanta Sovětského svazu. „Pro nás je osobnost motokrosu číslo jedna,“ zdůraznil Šťovíček.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat