Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

„Je to válka ruských politiků“

Gruzínský fotbalista Tatanašvili Dimitrij, hrající za Plzeň.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gruzínský fotbalista Tatanašvili Dimitrij, hrající za Plzeň. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Čtyřiadvacetiletá gruzínská posila ligového FC Viktoria Plzeň Dimitrij Tatanašvili přišla v červenci z Ameri Tbilisi. „Kdyby mě bylo třeba, půjdu bojovat, jako všichni Gruzínci,“ říká Tatanašvili pro LN.

LN Jak prožíváte to, co se v těchto dnech děje v Gruzii?
Je mi velice těžko. Mám v Tbilisi rodinu. Moji přátelé jsou v armádě a bojují. Mám o ně velký strach.

LN Jste se svojí rodinou a svými přáteli ve spojení?
Zatím ano, telefonujeme si několikrát denně. Internet funguje, takže informace mám.

LN Přemýšlíte o tom, že byste vzal rodinu do bezpečí do Česka?
Zatím ne. Jsou v Tbilisi a v Tbilisi je zatím relativně bezpečno.

LN Sloužil jste před odchodem do Čech v gruzínské armádě?
Nesloužil jsem, ale pokud by bylo třeba, tak bych šel bojovat. Zatím však bojuje jen armáda a rezervisté. Dobrovolníky zatím nepřijímají.

LN A pokud by Gruzie povolala do zbraně i dobrovolníky, tak byste bojovat šel? Kdyby to bylo možné, bojovat bych šel.

LN To, co se v tuto chvíli děje, je z vašeho pohledu jasná agrese ruské armády proti Gruzii?
Samozřejmě. Já se o politiku moc nezajímám, ale jedno vím. Abcházie i Osetie jsou součástí Gruzie. Tak to vnímá celá Gruzie a všichni Gruzínci. Všichni Gruzínci budou až do konce bojovat za svou vlast, dokud nezvítězíme. Tak to cítí každý Gruzínec.

LN Stali se nyní pro vás jako Gruzínce Rusové národem okupantů?
Jako Gruzínec nemám nic proti ruskému národu. Naopak, mám mnoho ruských přátel, v Rusku žije můj dědeček, mám tam další příbuzné. To, co se teď děje, není válka národů, je to válka ruských politiků, kteří se snaží situace využít ke svým cílům. Chtějí od Gruzie odtrhnout Abcházii a Jižní Osetii, o což se poprvé pokusili před patnácti lety - a teď to chtějí dokončit. Gruzínský národ ale nemá nic proti Rusům, právě naopak, jsou to přátelé.

LN Cítíte v posledních dnech sympatie ze strany Čechů a spoluhráčů?
Cítím, určitě. Všichni v mužstvu se mě ptají na to, jak to vypadá v Gruzii, a cítím velké sympatie Čechů a děkuji vám za ně. Na naší straně není jen Česko, ale celý svět.

LN V Gruzii před válkou bylo velké napětí mezi prezidentem Saakašvilim a opozicí. Sjednotila agrese gruzínský národ i politiky?
V tuto chvíli je jedno, kdo je opozice, kdo vláda, kdo je prezident. Gruzie je jednotná. Teď není žádná opozice. Všichni vědí, že Abcházie i Osetie jsou Gruzie, a žádný Gruzínec nepřestane bojovat, nebude litovat svého života na obranu své vlasti. Věříme ale, že se to všechno ještě může vyřešit mírově, ale když bude potřeba, všichni Gruzínci budou bojovat. Až do konce.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.