Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Jednonohý“ Řepka se nevyřádil

Sport

  11:30
PRAHA - Jeho rozporuplná fotbalová osobnost se viditelně prala s hrozící klatbou. Kapitán Sparty Tomáš Řepka (33) s týmem ve středu bojoval o důležité vítězství v Brně, ale zároveň nesměl dostat žlutou kartu. Byla by totiž dvanáctá a sebrala by mu klíčovou pondělní řež s druhým Libercem. Hodně se krotil a nakonec vyhrál i nad sebou. Teď chce vyrazit vstříc titulu.

Fotbalista Tomáš Řepka. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Dostal jste od trenéra Bílka důrazné varování před kartou?
S trenérem jsme o tom mluvili, věděl jsem o tom. Pokuta mi ale nehrozila. Jinak to bylo hrozný. Jako bych hrál s jednou nohou. Moje hra je postavená na tvrdosti, takhle jsem si ten zápas ani nevychutnal. Klukům jsem po něm říkal, že jsem byl, v uvozovkách, mimo dění. V tom utkání jsem prakticky ani nebyl. Musel jsem si pořád dávat pozor, nevyřádil jsem se jako jindy, když mám málo karet. Nebyl jsem to já, v novinách to říkala i spousta odborníků. Když mám hodně karet a smrdí to, bývá to pro mě těžký.

Co kdybyste kartu přece jen dostal a s Libercem proto nehrál?
No, to by bylo hrozný.

Trest vám asi nejvíc hrozil, když jste chtěl penaltu a vykročil k rozhodčímu Matějkovi, že?
Určitě. Ale on mě zavčasu zastavil, zdůraznil mi to a vysvětlil.

V pondělí se už nebudete krotit?
Asi to budu muset pustit.

Pokud však Slovan porazíte, pojedete pak do Olomouce pro titul. Co když na Moravě nebudete moct nastoupit?
Kdyby tam kluci vyhráli, nevadilo by mi to.

Když se ohlédnete za sezonou, vybavujete si zbytečné karty?
Mám jich jedenáct, z toho tak pět bylo za kecy.

Kdy jste naposledy nasbíral jedenáct karet?
Jedenáct? To je ještě málo, měl jsem jich víc v Anglii i Itálii.

Kolik?
V Anglii snad šestnáct, v Itálii dvanáct. A trenérovi Trapattonimu to bylo málo. Ptal se, kolik jsem měl karet. Řekl jsem mu samozřejmě jen půlku, abych nevypadal blbě. On se zarazil a povídá: Ty jsi obránce a máš tak málo karet? To mě překvapilo a začal jsem se podle toho chovat. Čím víc karet, samozřejmě ne za kecy, tím pro něj byl bek lepší. Měl to jako měřítko.

Když jste ve středu v Brně nastupovali, už jste znali remízový výsledek Liberce. Pomohlo vám to?
Záleží na jednotlivých hráčích. Někomu to může pomoct, někoho to může rozhodit. Věděli jsme, jak hráli, vnímali jsme to, ale předváděli jsme svůj fotbal. I když to určitě byla dost cenná informace.

Vám osobně to prospělo?
Ne, mně je to jedno.

Znamenala by vaše výhra nad Libercem skoro jistý titul?
To ještě ne. Ale velký krok k titulu by to byl.

Budete ve větší pohodě než soupeř, který teď ztratil dva body?
Liberec hraje taky v pohodě, sice plichtil se Zlínem, ale ze čtyřky, co bojuje o titul, má nejvyrovnanější výkony. Jsou na tom stejně, možná trochu líp než my. Ale máme je doma, to je výhoda. Musíme zvítězit a udělat první krok k titulu.

Vaše souboje se Slovanem jsou pikantní. Loni v lednu jste s ním prohrál první zápas po návratu a řekl jste, že pokud získá titul, bude to pro vás potupa. Pak jste Liberec a Slavii označil za podřadné kluby. Pociťujete to?
Ze strany fanoušků Liberce možná ano, ale od hráčů ne.

Půjdete do zápasu s pokorou?
Nikoho jsem nezneuctil. Po dlouhé době jsem se vrátil domů, vy jste chtěli porovnání. Řekl jsem svůj názor, v novinách jste ho asi podali špatně a lidi to tak pochopili.

Změnil se nějak váš názor?
A tak jo. Jsou tam kvalitní fotbalisti. Je ale pravda, že všichni dobří hráči odešli a zase musí přijít nová generace. Dřív byla liga, myslím, atraktivnější a náročnější, dneska zase chodí víc lidí, což je paradox. Jsou tady ovšem kvalitní mužstva.

Jestli Slovan zdoláte, bude to největší moment po vašem návratu?
To nevím. Ale kdyby nám to pomohlo k titulu, tak asi jo.

Autor: