Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jen se chtěla vrátit po nemoci. Soukalová veze všechny medaile

Sport

  8:00
POKLJUKA (Slovinsko) - Životní tři dny má za sebou biatlonistka Gabriela Soukalová. V slovinské Pokljuce vyhrála v pátek sprint Světového poháru, v sobotu dojela druhá ve stíhačce a skončila třetí v závodě s hromadným startem. V husté mlze bodovala na 16. pozici i Veronika Vítková. Úspěchy z počátku sezony zatím nedokáže Soukalová zcela vstřebat a připadají jí jako z jiné planety.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová foto: ČTK

"Když jsem byla před půlrokem nemocná, vůbec jsem si nemyslela, že bych mohla vystoupit na stupně vítězů v závodě Světového poháru. Jen jsem si přála vrátit se ke sportu, vrátit se k biatlonu," řekla. V osmi individuálních závodech v této sezoně neskončila třiadvacetiletá Soukalová hůře než čtrnáctá, čtyřikrát doběhla v desítce a z toho třikrát na stupních vítězů. Proto figuruje v průběžné klasifikaci Světového poháru na skvělém druhém místě.

Světový pohár bude pokračovat začátkem ledna v Oberhofu a Soukalová se po životním víkendu těšila domů na rodinu a odpočinek. Velké oslavy neplánovala. "Od sestry mám zprávy, že všichni už za mě slavili až dost," smála se. "Ale jednu skleničku si během pár dnů odpočinku ráda dám. Víc ne, trénink se opět přihlásí o slovo," dodala. Základem úspěchu Soukalové v Pokljuce byla přesná střelba. Z posledních padesáti terčů minula jen dva, a sice v závěrečném závodě s hromadným startem při druhé zastávce na střelnici vleže.

"Musela jsem upravit mířidla, abych alespoň rozeznala terče," popsala patálie s mlhou. Pak vstoje už nechybovala. Po třech položkách byla šestá, po závěrečné čtvrtá. Hned na začátku finálového kola pak prolétla kolem zkušené Rusky Olgy Zajcevové a spěchala do cíle na třetí pozici. "Jela jako z partesu. Nevím, kde ještě sebrala síly, protože po sobotě byla hodně unavená. Byla to krása ji sledovat," chválil kouč Jindřich Šikola.

Mezi elitou už zůstane, věří trenér Šikola

Před závodem s hromadným startem se Soukalová skutečně cítila unavená a už se těšila na konec víkendu, proto byla překvapená, jak dobře se jí běželo. "V sobotu jsem se kvůli špatnému běhu dobře koncentrovala na střelbu, jako když se tonoucí stébla chytá, a teď jsem si v běhu byla sama sebou mnohem jistější," řekla. Trenér Šikola je přesvědčený, že Soukalová ještě čerpá z přípravy, kterou dlouho vedli její rodiče Gabriela a Karel Soukalovi.

"Vytvořili takový pevný základ. Na mě už bylo jen přidat tu třešničku na dortu. Pokud nepřijde nepříjemnost v podobě zranění nebo nemoci, Gabča už mezi elitou zůstane," je přesvědčený Šikola. Trenér ocenil i vzepětí Vítkové. "V hromadném závodu se jí tolik nepovedla střelba, zejména ležka, kde chybovala celkem čtyřikrát. Ale dobrou stojkou a pak i kvalitním výkonem na trati se dokázala vrátit do závodu. Šestnácté místo v nabité konkurenci je hodně cenné," konstatoval Šikola.

Radost ze svého vystoupení měla i čtyřiadvacetiletá jilemnická biatlonistka. "Po těžké sobotě jsem se nakonec ještě cítila docela dobře, přestože po třech trestných kolech ve druhé ležce to pro mě nebylo jednoduché. Opravdu nebylo skoro nic vidět. Mám však radost, že jsem nezpanikařila a dál se soustředila na střelbu," řekla Vítková. "Až na výpadek v Hochfilzenu mám z úvodu sezony velkou radost. Vždyť jsem čtyřikrát skončila v elitní desítce," doplnila.

Autor: