Těch srovnání by mohly být tisíce. Nač vymýšlet další?
Usain Bolt je fenomén.
A co na tom, že už v 23 letech, které jamajský sprinter včera oslavil v Berlíně. "Opakuju vám to pořád. Chci se stát legendou," říká.
Po nedělní stovce Bolt vylepšil svůj světový rekord i na 200 metrech. Experti vypočítali, že by čtvrtečním mezičasem 9,92 v půli trati bral medaili na stovce v 10 z 11 mistrovství. Čtyři by dokonce vyhrál, v té z Berlína, pekelně rychlé, by skončil čtvrtý. .
Sledujeme on-line |
Dnes máte šanci spatřit ho v akci potřetí - s jamajskou štafetou pomýšlí na své třetí zlato. "Chci ho získat hlavně pro svou zemi. Chci se domů vrátit s úsměvem na tváři," nechal se slyšet.
Nikdo o tom nepochybuje.
Ale co vše vlastně za jeho magickými výkony stojí?
Atletické geny. Bývalý světový rekordman Michael Johnson pronesl: "Ještě se nenarodil člověk, který by Boltovy rekordy přepsal." Není pochyb, že má Bolt dar od boha. Prokazoval to už od dětství, kdy jeho schopnosti rozpoznal trenér kriketu, jenž Jamajčan tolik miloval. Dokonce ho poslal do konkurenčního atletického klubu. Bolt byl už ve 12 letech nejrychlejším sprinterem z celé školy, v 18 jako první junior zaběhl 200 metrů pod 20 sekund. Bezstarostnost. Český desetibojař Roman Šebrle by mu ji mohl závidět. Než Bolt zaběhl další rekord, proležel ve čtvrtek celý den v hotelovém pokoji. "Hrál jsem fotbal na playstationu," popsal. Psychika je jeho velkou výhodou: věří v sebe, neúspěch si absolutně nepřipouští. Těsně před během Baví přehlídkou grimas i taneční party, do níž svádí také ostatní - a ne pouze sprintery. Publikum ho za to miluje.
196 cm výšky. I proto dlouho běhal pouze dvoustovku. Často totiž slýchal: "S takovou výškou po startu nestihneš včas narovnat své tělo a pak už bude pozdě." Jenže právě Boltovy čapí nohy ho dělají rychlejším. Americké studie přišly se statistikou, že rekordy se časem lámou vyššími a vyššími sprintery. Odstranění slabiny. Jestli někdy nějakou měl, pak to byl jeho start. Bolt na něm pořádně zapracoval. V semifinále stovky sice ulil svůj první start v životě, ve finále už byl ale třetí nejlepší. A na dvoustovce dokonce nejlepší. "Viděl jsem ho sotva tři sekundy," povídal bronzový ze závodu Wallace Spearmon. Extra zázemí. Bolt si žije jako atletický král. Obklopen maséry, dvěma manažery, sparingpartnery či zkušeným trenérem Glenem Millsem. Vyplácí se. V přepočtu na jedinou sekundu zatím v Berlíně vydělal už 2665 dolarů (přes 47 000 korun), celkově mu přibude na účet 320 tisíc dolarů, tedy asi 5,6 milionu korun. A ještě neskončil.
Zvláštní výživa. Miluje kuřecí nugetky, prý Bolt dříve ani neměl pevnou životosprávu. Může to být bláhová polemika, už v dětství si však ve vesnickém koloniálu řízeném jeho rodiči dopřával karibský pokrm zvaný yam, kterým si někteří vysvětlují úspěchy sprinterů z oblasti Karibiku a Latinské Ameriky. Bolt ho miluje dodnes.