1. srpna 2010 12:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jezdec Martin Prokop jednal o přestupu do nejlepší kategorie WRC

Martin Prokop. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Prokop. | foto: Reuters

JYVÄSJYLÄ Český automobilový jezdec Martin Prokop by se v příští sezoně mohl objevit v hlavní kategorii rallyeového mistrovství světa. Úřadující juniorský světový šampion v současnosti startuje v seriálu s vozem Ford Fiesta specifikace S2000, začal však jednat o možnosti přestoupit do kategorie WRC.

V průběhu v sobotu skončené Finské rallye už jeho zástupce absolvoval jednání s šéfem továrního týmu Ford Malcolmem Wilsonem o možné spolupráci v roce 2011. A hlavně o tom, zda existuje šance, že by mohl usednout do speciálu WRC.

"Snažíme se zjistit, jaká je možná moje další cesta. Protože tohle je sice dobré, ale když se podívám na to, kolik mi je, tak je nejvyšší čas přestoupit do nejvyšší kategorie," řekl Prokop v rozhovoru pro ČTK a Právo.

Sedmadvacetiletý pilot startuje v mistrovství světa od roku 2005 a nyní se dostal do pozice, že by chtěl bojovat o přední pozice v absolutním pořadí a ne jen v dílčích kategoriích.

"Velké auto uřídím"
"Cítím, že bych velké auto uřídil. Vím, že kariéra jde nějaký čas nahoru a pak půjde dolu. Pracujeme na tom, abychom to byli schopni uskutečnit nebo se rozhodnout, co bude dále," uvedl Prokop, podle nějž má na případný přestup výše maximálně dva roky. "Když se to do té doby nepodaří, tak to nemá cenu dál zkoušet," řekl.

Jihlavský rodák startoval v MS nejprve s vozem Citroën CS S1600, letos jej vyměnil za fiestu kategorie S2000. "Klidně bych s dvoutisícovkou jel i za rok. To auto mě nesmírně baví a naplňuje, pocit nespokojenosti tam není.

Spíše ale přemýšlíme o tom, jestli teď nepřejít. Zkušenosti jsem v necelých 60 závodech v MS nasbíral a nemá cenu pořád sbírat zkušenosti, když už tady jedu pošesté. Jiné už to nebude," vysvětloval Prokop, který ve Finsku obsadil v absolutním pořadí třinácté místo, ve třídě S-WRC byl čtvrtý.

Výši případného platu Prokop zatím neví
Na prvním oficiálním jednání s šéfem fordu jeho vyslanec sice nezískal žádný závazný slib spolupráce nebo sumu peněz, za kterou bude moci nové auto koupit nebo pronajmout, přesto byl Prokop s jednáním spokojený. "Víme, že Malcolm bude mít deset aut na pronájem," řekl Prokop, jenž by rád přestoupil výše v příštím roce i proto, že MS čekají revoluční změny.

Dosavadní vozy kategorie WRC letos končí a v roce 2011 budou týmy nasazovat nové speciály. Ke změně dojde například u motorů. Nově se budou používat motory 1,6 turbo. "I proto je to nyní ideální šance. Kdybych je teď honil v autech, které oni znají, tak je to nereálné. Kdybychom ale byli na podobné startovní čáře, je to jeden z okamžiků, kdy bych to mohl uskutečnit," dodal.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz