Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jezdit pomaleji? To je nebezpečné, pravil Bank po dalším ošklivém pádu

Ondřej Bank po druhé jízdě v obřím slalomu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Bank po druhé jízdě v obřím slalomu | foto: Reuters

PRAHA Možná si říkal, že už to není normální, že by celou sezonou projel bez zranění. Vždyť takřka každá z těch předchozích nějaký trabl Ondřeji Bankovi přinesla. O víkendu v norském Kvitfjellu český sjezdař spadl znovu a s hlubokými tržnými ranami na holeni musel na sál. Přesto sezonu nekončí a vážně uvažuje o sobotním startu v obřím slalomu v Kranjské Goře.

"Ani nevím, jak se to stalo. Bylo to strašně rychlé a já záznam ještě neviděl," vyprávěl Bank. Když neustál výjezd ze zatáčky, v nekontrolovaných kotrmelcích se kutálel po svahu a lyží si rozsekl kůži. "I když to vypadalo hrozivě, je to úraz, kdy si hokejista zašije ruku a ještě dohraje zápas," zlehčoval Bankův bratr a trenér Tomáš.

Když však lyžař ležel na zdravotnických saních a z nohy mu crčela krev, nebyl plný optimismu. Ještě se postavit na start? Nereálné, odhadoval. I lékaři, když mu rány sešili čtrnácti stehy, doporučili čtrnáctidenní pauzu.

Bank už však myslí na návrat. Z procházky s rodinou ve středu hlásil: "Vlastně to bylo jen škrábnutí, ještě bych chtěl závodit. Řešíme s doktory, jestli to stihneme." A odborníci ho povzbuzují: Riziko je minimální, jde jenom o překonání bolesti.

Ale možná taky o psychický blok, po tak děsivém zážitku může závodník jezdit zadrženě a opatrně. "Čím je Ondra starší, tím je na sebe opatrnější a déle mu trvá, než to dokáže naplno z kopce pustit," souhlasil Tomáš Bank.

Je potřeba zvolit správnou míru rizika

"Tak se ale nedá přemýšlet, ono se nedá jezdit pomaleji, to je nebezpečné," namítl Bank. "Člověk jen musí zvolit správnou míru rizika, což se mně teď nepodařilo. Pár bran nad tím místem jsem najel rychleji, než jsem myslel, špatně jsem pak trefil nájezd a..."

Tolik návratů už za sebou Bank má. "A vždycky byly docela jednoduché," připomněl Bankův trenér. "Až na ty dva poslední. Loni se vracel, jenže si pořád něco lámal, letos to taky bylo kostrbaté, to se vrátil vlastně až na olympiádě."

Daleko nejtěžší comeback zažil 33letý lyžař před šesti lety po asi nejvážnějším karambolu kariéry ve sjezdu v Kitzbühelu, kdy si přivodil otevřenou zlomeninu nohy. "Pak jsem se vracel v Beaver Creeku a to bylo taky zajímavé," smál se Bank. "Zapomněl jsem si totiž páteřák."

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!