Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ježek vyjel druhou zlatou medaili

Sport

  10:49
PEKING - Po třech medailích z dráhových disciplín přidal cyklista Jiří Ježek cenný kov i ve svém prvním startu na silnici. Zatím nejúspěšnější sportovec české výpravy vyhrál časovku dlouhou 24,8 kilometru mezi tělesně handicapovanými cyklisty s podkolenní amputací. Jeho odstup od druhého Rumuna Novaka byl navíc téměř 28 vteřin.

Zlatý Ježek. foto: Lidovky.cz


Jiří Ježek ze startovní rampy doslova vylétl a od prvních metrů najížděl náskok na rumunského cyklistu, který na trať vyrazil o tři minuty dříve. Po prvním ze dvou okruhů byl Ježek o třináct vteřin rychlejší a ve stejně strhujícím tempu závod i dokončil. Během jeho jízdy se přitom rtuť teploměru vyšplhala k 33 stupňům. "Já mám teplo rád, ale tohle bylo dost i na mě. Svědčí o tom i fakt, že mi sport tester ukázal tepovou frekvenci 202, i když moje maximum bylo do téhle chvíle 190,“ přiblížil časovkářské vypětí ve velkém vedru zlatý medailista.

„Mít dvě zlaté medaile z Pekingu, to je prostě úžasné a úplně nejvíc, čeho jsem mohl dosáhnout,“ konstatoval spokojený Ježek. Ke dvěma zlatým kovům je navíc třeba připočítat ještě stříbro z pevného kilometru a bronz z týmového sprintu. Se čtyřmi medailemi je Jiří Ježek absolutně nejlepším českým sportovcem na hrách. „Jednou větou: Jsem strašně šťastný!“ usmíval se v té chvíli už pětinásobný paralympijský vítěz.

Ke čtyřem cenným kovům může Ježek přidat další ve svém posledním startu, zítřejším silničním závodě. „Bude to hodně těžké, protože jsou tam sloučené tři skupiny handicapů, nikdo z naší kategorie si nedává moc šancí. Na druhou stranu to bude nádherný závod, přes šedesát závodníků, to už je opravdu klasický peloton. Já jsem zvyklý jezdit s profesionály, takže pro mě bude ten závod hodně podobný a já se na něj moc těším. Nic nemusím, naopak můžu riskovat, zkusit třeba únik, protože nemám důvod na něco čekat nebo být vystresovaný,“ plánuje Ježek.


Výsledky:
Časovka, LC 2 (tělesně handicapovaní s podkolenní amputací): 1. Jiří Ježek, CZE, 33:36.70, 2. Carol Eduard Novak, ROM, 34:04.60, 3. Roberto Alcaide, ESP, 34:18.86

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!