Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Ježek: Do závodu jsem šel naplno

Sport

  16:21
PEKING - Český paralympionik Jiří Ježek dnes opět rozšíři svou medailovou sbírku. Tentokrát z toho sice bylo "jen" stříbro, přesto byl dráhař po závodě spokojen. Lidovky.cz ve spolupráci s českým paralympijským výborem vám přinášejí jeho bezprostřední pocity po dnešním závodě na jeden kilometr s pevným startem.

Spokojený handicapovaný cyklista Jiří Ježek foto: Lidovky.cz

Včera jste byl zlatý, dnes máte stříbrnou medaili. Jsou pocity hodně rozdílné?
Já jsem za dnešní stříbrnou medaili hrozně šťastný, protože po včerejším závodě jsem byl hodně unavený, ráno se mi špatně vstávalo, necítil jsem se dobře. Na kilometru je navíc potřeba výbušná síla, která mi včera ve stíhačce trochu chyběla. Na druhou stranu mi dodával sebevědomí náročný trénink, který mám za sebou. Hlavně v tom, že budu schopný zvládnout dva závody ve dvou dnech. Dneska to byl nepatrný rozdíl od bronzu, proto jsem hrozně šťastný za stříbro. Zlatá medaile visí už dlouho hodně vysoko, protože Angličan Jody Cundy je fenomén téhle disciplíny, soustředí se jen na ní a je v ní skvělý.

Co říct k jeho času, kterým překonal svůj vlastní světový rekord z loňského šampionátu v Bordeaux o více než tři vteřiny?
Je neuvěřitelné, co dokáže. Je tam vidět obrovská soustředěnost právě na tu jednu disciplínu i obrovský talent. Je to také výsledek britské školy, která dominuje jak soutěžím zdravých profesionálů, tak na paralympijském poli. Já jsem za to rád a hrozně jim to přeju, protože tohle posunuje paralympijskou cyklistiku ještě dál.

Světový rekord dnes padl i ve dvou dalších závodech s českou účastí. Dají se takové výkony přičíst povaze zdejšího cyklistického oválu?
O velodromu Lao-šan nemůžu říct, že by byl nejrychlejší, na kterém jsem kdy jel, ale jsou tu ty nejlepší podmínky. Je tady hodně teplo, což rychlostem nahrává a samozřejmě je to paralympiáda, která se koná jednou za čtyři roky a je hlavní sportovní událostí pro všechny handicapované cyklisty. Takže těm výkonům napomáhá i špičková příprava všech týmů.

Po triumfu ve stíhacím závodě, na který jste se hlavně připravoval, jste říkal, že vítězstvím jako by pro vás Peking skončil. Přesto máte z dnešního závodu stříbrnou medaili a před sebou další tři starty.
Já jsem si ještě včera říkal, že už si můžu všechno jen užívat a brát trochu z legrace. Ráno když jsem se vzbudil, už jsem si ale říkal, že by byla škoda využít toho tréninku, který za sebou mám, jen na jeden závod. S trenérem jsme si řekli, že zkusím jít všech pět závodů naplno a že oslavy a užívání si prvního vítězství si můžu nechat až po paralympiádě, což je pravda. Takže stejně jako jsem šel dneska do kilometru tak, jako bych včera nic nevyhrál, do dalších závodů půjdu úplně stejně a budu se snažit uspět tak, jako bych na kontě žádné medaile neměl.

Autor:

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...