Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krvavá řežba na pět kol. Procházka byl půl minuty od prohry, pak soupeře šokoval škrcením

Sport

  7:19aktualizováno  9:58
Jiří Procházka se stal prvním českým šampionem prestižní organizace UFC. Glovera Teixeiru v neděli v Singapuru porazil nejméně předpokládaným způsobem. Na konci pátého kola, když to vypadalo bledě, Brazilce začal škrtit a donutil ho odklepat. Procházku přitom dělilo půl minuty od prohry na body v zápase polotěžké váhy do 93 kilogramů.

Čas ubíhal rychle. Kvapil ke konci pátého kola a obhájce titulu Teixeira si zdánlivě hlídal nadcházející vítězství.

Podle dvou bodových sudích Procházka prohrál tři z předešlých čtyř kol, podle dalšího dvě kola vyhrál, dvě prohrál. A v pátém tahal za kratší konec.

Nutně musel Teixeiru ukončit před limitem. Za 24 minut mu zasadil desítky ran do obličeje i těla, jenže houževnatý soupeř všechny údery ustál. Silně mu tekla krev z rozseklého nosu, ale knokautovat se nenechal.

Podívejte se na Procházkovo ukončení:

A tak Procházka zvolil nejméně pravděpodobnou taktiku. Provlékl ruku pod Brazilcovým krkem, druhou si ji zapřel a začal škrtit technikou „Rear naked choke“.

„Úžasné, byla to válka a já dopředu říkal, že jsem připravený to ukončit v prvním i pátém kole,“ vykládal Procházka. „Glover je pravý válečník, líbilo se mi to. Jeho tlak byl neuvěřitelný. Na to, že mu je 42 let...“

Přitom právě Teixeirovi předpovídali, že jestli má vyhrát, se svým vytříbeným jiu-jitsu má na zemi největší šanci on .

Procházkovi v leže skutečně nadělal mnoho problémů, docela hodně mu natrhl i levé obočí, z něhož tekla spousta krve, přesto 29letý Čech vše odbránil a zaskočil Teixeiru jeho vlastní nejsilnější zbraní.

Teixeira škrcení odklepal 28 sekund před koncem zápasu. Ještě nikdy ho nikdo nedonutil odklepat. Přesto byl Procházka nespokojený. „Myslel jsem, že předvedu lepší výkon, za to se omlouvám. Sakra, byl jsem trochu lenivý připravit si nějakou smrtící kombinaci. Příště budu lepší,“ slíbil vítěz.

Zámořští experti Procházkovo umění na zemi zpochybňovali. Že jej nikdy neprokázal, byť on sám tvrdil, že je připravený dominovat i na podlaze. Vlastně se z toho tak trochu stala paní Columbová. Mluvilo se o tom, ale nikdo to nikdy neviděl.

Aby Procházka tuhle část MMA vylepšil, odjel začátkem roku do amerického Phoenixu za olympijským vítězem v zápasení a bývalým dvojnásobným šampionem UFC Henrym Cejudem.

Ten sliboval, že ho naučí vše, co potřebuje k úspěchu, přesto většina čekala, že Procházka k vítězství dojde knokautem. Ostatně Procházka doteď držel sérii deseti výher na K.O či technické K.O.

V UFC tvrdě „vypnul“ Volkana Özdemira a Dominicka Reyese, předtím zářil v Japonsku, kde se také stal šampionem tamní organizace Rizin.

O to víc ohromuje, že donutil odklepat zrovna experta na jiu-jitsu. UFC jejich souboj zvolilo za nejlepší na singapurském turnaji, za což oba dostanou padesát tisíc dolarů. K tomu Procházka dostane díky odezvě u fanoušků dvacet tisíc dolarů v kryptoměnách.

„Cítím obrovské zadostiučinění,“ řekl.

O souboj s novým šampionem se už přihlásilo několik konkurentů. O okamžitou odvetu se krátce po prohře přihlásil sesazený vládce Teixeira. Čtyřka žebříčku polotěžké váhy Magomed Ankalajev na Twitteru provokativně napsal, že to on je pravý dagestánský samuraj.

Procházkův tým. Na fotce vlevo je trenér Martin Karaivanov, vpravo Jaroslav Hovězák:

O slovo se přihlásil i bývalý šampion z Polska Jan Blachowicz. Mohli by obstarat nejsledovanější zápas v Evropě, ostatně Procházka se s ním po odchodu z klece pozdravil a vyměnil pár slov a podání ruky.

A právě Blachowicze si Procházka nakonec vyžádal i veřejně: „Rád bych bojoval příště s ním. Myslím, že vím, jak ho porazit. Udělejme to. Nejlepším místem by byla Evropa.“

Prezident UFC Dana White nicméně před pár dny řekl, že dalším, kdo by měl dostat šanci na titul, bude vítěz souboje Ankalajev (4) - Anthony Smith (5).

Jako na houpačce. Pět divokých kol

A jak se vlastně jednotlivá kola odehrála?

Leccos napověděly už nástupy obou borců do klece. Český vyzyvatel vstoupil a roztancoval se svými typicky neortodoxními pohyby. Obíhal klec a pro fanoušky udělal menší show.

Když moderátor Bruce Buffer vyhlásil jeho jméno, poklekl, následně si stoupl, zavřel oči a roztáhl ruce do šířky.

Český zápasník Jiří Procházka porazil Brazilce Glovera Teixeiru v zápase o...

Obhájce titulu zůstal mnohem klidnější. Více se soustředil a celou dobu měl nasazený sebevědomý úsměv. Ten se střetl s Procházkovým urputným výrazem.

A pak se střetla i jejich těla.

1. kolo (podle všech tří sudí ho Procházka prohrál 9:10 na body): Teixeira začal kopy do horní části soupeřova těla, Procházka oplatil kopem do nohou a od první sekundy si přední levou rukou měřil a hlídal vzdálenost.

Brazilec ale po minutě přenesl boj na zem, natlačil ho na pletivo a vyslal několik úderů pěstí. Nasadil i škrcení, ale nedotáhl.

Podívejte se na první take-down zápasu:

Po třech minutách se Procházka dokázal postavit na nohy, zkusil naskočené koleno, ubránil druhý pokus o strhnutí k zemi, vyslal kop, párkrát se trefil i soupeř... A pak Teixeirovy vyšel další take-down (strhnutí k zemi). Procházka se z toho dostal a první kolo končil na nohách, přičemž bušil do ležícího soka, ale na uzmutí úvodního kola to nestačilo.

2. kolo (podle všech tří sudí ho Procházka prohrál 9:10 na body): Začalo se faulem, když Teixeira nechtěně bodl Procházku do oka. Ten pak vyslal rychlou přední, trefil i další údery, hlavně pravými háky či zvedáky. A celou dobu si držel vzdálenost.

Vyšel mu i loket z otočky a dostal soupeře na chvíli na zem. Jenže Teixeira si kolo vzal pro sebe, když Procházka zřejmě uklouzl či zavrávoral. Spadl k zemi a nabídl záda. Brazilcovi se dařily i lokty u pletiva.

Oba po druhém kole odcházeli zkrvavení. „Byl jsem pod ním a říkal jsem mu: pěkné, pěkné, ale nestačí to. Chtěl jsem mu ukázat, že se mu na zemi vyrovnám. Usmál jsem se na něj a on mě trefil loktem a já začal krvácet,“ vzpomínal později Procházka.

3. kolo (podle dvou sudích ho Procházka vyhrál 10:9, podle jednoho dokonce 10:8): Teixeira se brzy snažil přenést boj na zem, ale český bijec ho vždy nechal vrátit se na nohy. Vyměnili si low-kicky, Procházka rozdával pěsti a zdálo se, že soupeři dochází síla. Schytal skutečně mnoho ran, dostal i kolenem do hlavy a jen těžko se ke konci bránil u pletiva.

Ocitl se i na zádech a otravoval ho nejen soupeř, ale taky krev tekoucí do oka. Ke konci kola Procházka zkusil první techniku škrcení, jenže to se mu nevyplatilo a sám skončil na zádech.

První sekundy po výhře:

4. kolo (podle dvou sudích ho Procházka prohrál 9:10, podle jednoho ho 10:9 vyhrál): Teixeira se trefil první, trefil i high-kick, Procházka začal kopy do těla, pěstí trefoval i hlavu. Jenže pak se nechal hodil na zem.

Brazilec předvedl tvrdý „ground and pound“, kdy sok leží na zádech, vy sedíte na něm a bušíte do něj.

Procházka se ve čtvrtém kole dostal do velkých potíží, když mu Teixeira nasadil techniku „arm triangle“ a rozhodčí zjišťoval, zda Čech neusnul, zda stále kontroluje tělo. I v té nejhorší situaci sám ukazoval zdvižený palec: „Jsem v pohodě, ne, že to ukončíš!“

Podívejte se, jak Procházka ukazuje: Žiju!

Nakonec špatnou situaci ustál, dokonce se dostal na nohy a sám zaútočil. Role se otočily. Ne však na dlouho a Teixeira se brzy znovu dostal na Čechova záda.

5. kolo (Procházka ho ztrácel, nakonec v čase 4:32 zvítězil na škrcení): Teixeira začal tvrdě boxovat, vycházely mu pravé i levé háky a s Procházkou několikrát viditelně otřásl. Pak ale chyboval, když se příliš brzo snažil nasadit techniku gilotiny.

Sám sebe vlastně položil na záda. Znovu se dostali na nohy, kde Teixeira dál rozdával přesné údery. Až boj znovu přenesl na zem.

Klíčový moment přišel ve chvíli, kdy se Procházka nohama odrazil od pletiva a z dolní pozice získal navrch. Dostal Brazilce pod sebe. Vzal mu záda, bušil do něj a nakonec mu vyšlo to finální škrcení.

„Věděl jsem, že ho v pátém kole musím ukončit,“ řekl Procházka, když se stal historicky patnáctým šampionem polotěžké váhy UFC.

Procházka si užívá šampionský odchod:

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat