12. ledna 2008 10:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jonesová stráví půl roku za mřížemi

Trojnásobná olympijská vítězka Marion Jonesová před budovou soudu ve White Plains. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trojnásobná olympijská vítězka Marion Jonesová před budovou soudu ve White Plains. | foto: ČTK

WHITE PLAINS Bývalá atletka Marion Jonesová stráví půl roku za mřížemi. Místní soud sportovkyni odsoudil za to, že lhala o své dopingové minulosti a kryla zapletení svého někdejšího partnera Tima Montgomeryho v kauze s falšováním šeků.

Někdejší slavná běžkyně a skokanka do dálky Jonesová je tak podle agentury SID první sportovní hvězdou, jež byla odsouzena v souvislosti s dopingem k trestu vězení.

Dvaatřicetiletá matka dvou malých dětí bude navíc po vypršení trestu dva roky v podmínce a musí absolvovat 400 hodin veřejně prospěšných prací. "Vaše prohřešky byly velmi vážné. Nebyla to jen jedna chyba, ale série pokusů překročit zákon. Nikdo nemá právo nemluvit pravdu. Tohle není pro vás a vaší rodinu šťastný den," uvedl ve své závěrečné řeči soudce Kenneth Karas.

Jonesová loni v říjnu přiznala, že v roce 2003 lhala federálním vyšetřovatelům, když popřela užívání steroidů. V šokujícím prohlášení oznámila, že dopovala v době olympijských her v Sydney 2000, na nichž získala tři zlaté a dvě bronzové medaile. Cenné kovy po svém přiznání
vrátila.

Po dohodě s vyšetřovateli měl být právě šestiměsíční trest tím nejpřísnějším možným, ona a její právníci se ovšem snažili soudce přesvědčit, aby vynesl podmíněný trest.
Lidovky.cz, ČTK