Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jonesové kolegyně se chtějí soudit

Sport

  14:05
COLORADO SPRINGS - Americké atletky, které přišly o medaile ze štafety na olympiádě 2000 kvůli dopingu své kolegyně Marion Jonesové, se chystají vybírat peníze na soud s Mezinárodním olympijským výborem. Osmička sprinterek založila Fond nevinných atletek, na který mohou fanoušci posílat peníze.

Na Marion Jonesovou nebudou její kolegyně vzpomínat v dobrém. foto: ČTK

"Bohužel, náklady na soud s olympijským výborem jsou dražší než všechny naše úspory dohromady," řekla agentuře AP Monique Henneganová, která s Jonesovou, Jearl Milesovou-Clarkovou, LaTashou Colanderovou-Richardsonovou a Andreou Andersonovou na olympiádě získala ve štafetě na 4x400 metrů zlaté medaile. Chryste Gainesová, Torri Edwardsová, Nanceen Perryová a Passion Richardsonová pak kvůli Jonesové přišly o bronz ze závodu na 4x100 metrů. MOV původně sebral medaile jen Jonesové, před pár týdny ale diskvalifikoval i její kolegyně ze štafet.

Problémy Marion Jonesové

Jonesová přišla o všechny medaile z her v Sydney poté, co se loni v říjnu přiznala k dopingu. Mezinárodní atletická federace proto anulovala všechny její výsledky od září 2000 a atletka navíc skončila na šest měsíců ve vězení, protože se ukázalo, že v roce 2003 lhala o užívání zakázaných látek
federálním úřadům a také kryla zapletení svého někdejšího partnera Tima Montgomeryho v kauze s falšováním šeků.

 

Finanční pomoc sprinterkám nabídl americký olympijský výbor. Ten je připraven zaplatit celé náklady na soud v případě, že atletky využijí služby jeho právníků. Jedním z nich je mimo jiné Maurice Suh, který v dopingových případech zastupoval cyklistu Floyda Landise a atleta Justina Gatlina. Atletky se proti rozhodnutí MOV mohou odvolat do začátku května.

Autor: