Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Rasismus u Red Bullu. Nástupce Verstappena byl za komentáře suspendován

Jüri Vips, juniorský pilot Red Bullu byl suspendován za rasistické výrazy na streamu. foto: Profimedia.cz

Rasista a homofob. To je prý Jüri Vips, možný nástupce Maxe Verstappena. Testovací pilot Red Bullu, který momentálně závodí ve formuli 2, to přehnal se svými vyjádřeními na streamovací platformě Twitch a tým ho okamžitě suspendoval.
  12:13

Estonský talent se objevil na streamu populární platformy Twitch.

Hrál se svým kolegou z týmu Liamem Lawsonem populární střílečku Call of Duty: Modern Walfare, když se neudržel a zanadával si i s hanlivým slovem na N, které označuje lidi s černou barvou pleti.

Lawson se na něj jen otočil, lehce se zasmál a pohoršeně řekl: „Juri!“

V dalším videu si pak Vips dělá legraci, že na sebe rozhodně nevezme růžovou kšiltovku, protože ta je pro gaye.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

Krátce po streamu Red Bull oznámil, že celou situaci řeší, a netrvalo dlouho, než přišlo první ostré vyjádření.

„Jako organizace odsuzujeme urážky jakéhokoliv druhu a už vůbec netolerujeme rasistický jazyk a chování. Tady platí politika nulové tolerance,“ stálo v prohlášení týmu mistra světa Maxe Verstappena. „Red Bull proto s okamžitou platností suspendoval juniorského jezdce Juriho Vipse ze všech týmových povinností, než se incident vyšetří.“

Jednadvacetiletý Vips je pilotem juniorské série formule 2, kde momentálně závodí za Hitech a v šampionátu drží sedmou příčku. V akademii Red Bullu je ale už od roku 2018, před dvěma lety skončil čtvrtý v šampionátu formule 3.

Už si ale vyzkoušel i elitní seriál, když si zajel první trénink při Velké ceně Španělska v tomto roce. Podruhé si formuli 1 měl vyzkoušet už za týden a půl v Silverstonu, teď to tak ale nevypadá.

„Jsem šokován a zděšen celým incidentem. Komentáře Juriho jsou urážlivé a neodrážejí hodnoty Hitechu,“ prohlásil šéf a zakladatel týmu Oliver Oakes.

Estonský pilot se alespoň nesnaží nic skrývat.

„Rád bych se omluvil za hanlivé výrazy, které jsem ráno během svého živého vysílání použil,“ uvedl hned na svém Instagramu. „Vím, že je tento jazyk naprosto nepřijatelný a neodráží hodnoty ani zásady, které zastávám. Hluboce lituji svých činů a takhle rozhodně nechci sloužit jako vzor mladým pilotům. Při vyšetřování budu plně spolupracovat.“

Od fanoušků to ale na sociálních sítích řádně schytává.

„Oprávněně byl suspendován. Je rasistický a homofobní. Skutečnost, že tyhle věci říkal bez zábran v přímém přenosu, jen vypovídá o jedné věci: ve skutečnosti je ještě mnohem horší,“ napsal třeba jeden z nich.

V motoristickém světě ale není prvním pilotem takto suspendovaným.

Za online rasové nadávky byl z týmu vyhozen třeba pilot NASCAR Kyle Larson před dvěma lety a k závodění se mohl vrátit až za necelý rok.

O zvýšení diverzity mezi piloty se dlouhodobě snaží sedminásobný šampion Lewis Hamilton. Ten dokonce ustanovil vlastní komisi, která se má zabývat základními příčinami nedostatku menšin v motoristickém sportu a má podporovat jejich začleňování.

I na to navázala F1, která kampaň propagující rozmanitost zahájila na začátku sezony 2020. Má trvat do roku 2025 a cílem je podpořit studenty z nedostatečně zastoupených prostředí. Řada týmů k tomu zahájila své vlastní programy podporující diverzitu.

I tak jsou Hamilton - první pilot tmavé pleti v F1 - a Thajec narozený v Británii Alexander Albon jedinými dvěma jezdci formule 1 z etnických menšin.