23. září 2016 11:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kaderka: Tenisová revoluce? Jsme v šoku, ty změny jsou ďábelské a nechápu je

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ivo Kaderka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Kaderka. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Davis Cup a Fed Cup čelí velmi radikálním návrhům. Mimo jiné tomu, že by mužské jedničky mohly odehrát jen jediný duel. Soutěž žen by zase měla vrcholit v režimu Final Four. „Pak ovšem nebudeme mít plné arény,“ varuje Ivo Kaderka, šéf českého tenisu.

Tolik radosti obě soutěže přinášejí českým fanouškům – za posledních pět let jeden mužský a čtyři ženské triumfy. Tolik tradice skýtají, vždyť zápasy Davis Cupu se začaly hrát již v roce 1900. Ale nic nemusí trvat věčně.

„Byl jsem opravdu konsternován. Podle některých členů Mezinárodní tenisové federace ITF je nový model nutný, ale já si kladu otázku proč. Návrhy změn jsou ďábelské,“ řekl pro redakce MF DNES a Lidovky.cz Ivo Kaderka, první muž českého tenisu, který jako člen fedcupové komise slyšel radikální návrhy přímo na místě.

O co jde? A proč Kaderka použil třeba i výraz „hluboké nesmysly“? I tenis hledá nové cesty a hlavně se snaží co nejvýhodněji zobchodovat televizní práva. Proto hodlá sáhnout „do střev“ i tak tradičním týmovým akcím. Pokud by změny prošly na výroční konferenci, kterou příští rok hostí Ho Či Minovo Město ve Vietnamu, mnohé jistoty by od let 2018 či 2019 padly.

„Zejména u Davis Cupu,“ líčí Kaderka. „Je tu brutální nápad, aby byli čtyři hráči pro singl, z nichž každý odehraje pouze jeden zápas. V olympijském roce by se kromě finále hrála celá soutěž jen na dva vítězné sety. Případně by se celý Davis Cup konal jako dvoutýdenní či třítýdenní akce v kuse, tak jako třeba fotbalové Euro či mistrovství světa. Na nějakém atraktivním místě, tedy nejspíš bez domácího týmu.“

V nižší skupině, nově zvané „challenge“, by se zase zápasy hrály pravděpodobně pouze na dva dny.

A Fed Cup? Rozšíření elity na 16 týmů – proč ne. „Souhlasíme. Riziko pádů do baráže nechce nikdo,“ říká Kaderka a bere také to, aby i rozhodující sety rozsoudil tie-break.

Ale pak je tu další idea: zakončovat Fed Cup modelem Final Four na neutrálním místě. „A já jim říkal své zážitky. Když v roce 2000 hostilo finále Las Vegas, v obrovské aréně na náš zápas s Belgií přišlo asi šest Čechů a dalších deset diváků,“ líčí Kaderka. „V čem je atraktivita?“

Český tenisový boss rozumí, že televizní práva by mohla nabýt na ceně. Ale... „Operují globálním pohledem a lépe se prodává něco zkráceného do rozumného časového úseku. Pak ovšem nebudeme mít plné arény. Chtěli bychom se zbavit tradice. Neumím si představit, že se Final Four bude hrát na druhém konci světa. Kolik Čechů či Němců pojede do Singapuru?“

„Lidé chtějí vidět Berdycha“

Tenis v případě Davis Cupu a Fed Cupu balancuje na nepříjemné hraně, již ovšem ve 21. století musí řešit téměř každý sport. Upřednostnit peníze za televizní práva, klíčový zdroj příjmů, i za cenu ústupků, zásahu do tradic a zvyklostí?

Aktuální návrhy totiž vyvolávají i velmi praktické protiargumenty. „Jako 19 let sloužící prezident jsem vysvětloval, v čem je hloupost změny,“ popisuje Kaderka. „Lidé třeba chtějí jít na zápas Berdycha, chtějí vidět dva singly nejvyšší úrovně, boje sobě rovných hráčů z Top 10. Jak to můžete srovnávat s duelem dvou týmových čtyřek, třeba tenistů okolo 250. místa na žebříčku?“

A dál: „Udělat spravedlivé a dobré smlouvy s hráči je důležité. Neumím si představit, že členové elitní desítky s týmem stráví celý týden, když odehrají jeden singl. Davis Cup by tím ztratil noblesní tradici, poškodili bychom jeho historii. Že uprostřed je debl, do poslední chvíle může být vše otevřené a rozhodne boj Berdych versus Tsonga.“

Náhle by byly zvýhodněny země, jež nedají dohromady špičkové duo, ale mají širší portfolio hráčů. Lehkou kompenzací se může zdát návrh, aby vítězové a finalisté „za odměnu“ vždy další rok začínali doma. „Úspěšným Čechům se to může líbit. Jestli i ostatním, to nevím,“ říká Kaderka.

První várka návrhů ITF je venku. Co vše se stane realitou? „Bude to těžká bitva, ale myslím, že to takhle projít nemůže,“ věří Kaderka. Pokud ano, 116 let tradice Davis Cupu by nahradily poněkud jiné časy.

  • 0Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.