Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gólman Kafka dá medaili dceři. Na zlatou zatím nemáme, tvrdí

Sport

  6:00
GÖTEBORG - Brankář Tomáš Kafka má ve sbírce jako jediný český florbalista kompletní sbírku tří medailí z mistrovství světa. Ke stříbru z roku 2004 a bronzu z roku 2010 přidal v neděli další cenný kov po vítězství v duelu o třetí místo nad Švýcarskem 4:3. Šestatřicetiletý účastník už osmého světového šampionátu zatím nemá jasno, jestli bude v národním týmu pokračovat.

Matador v české brance, to je Tomáš Kafka. foto: Martin Flousek, Český florbal

„Trojka je pěkné číslo. Ještě tam chybí ta zlatá, ale realita tomu teď neodpovídá, že bychom mohli bojovat o zlato. Jsem rád, že mohu tu bronzovou medaili pověsit dceři na krk. To byl můj úkol. Ona je vlastně zlato, které mám,“ řekl novinářům Kafka a těšil na dvouměsíční dceru Karolínu. „Rodina fandila u televize. Malá má dva měsíce, kdyby jí bylo víc, tak přicestují.“ Letošní bronz pro něj má větší váhu než ten před čtyřmi roky.

„Tam jsem nechytal zápas o třetí místo, nastoupil David Rytych. Tady s tím novým týmem je super, že jsme bronz udělali. Posunuli jsme se z nelichotivého sedmého místa. Možná jsme mohli (semifinálový) zápas s Finy zvládnout líp, ale to je daň za naši nezkušenost,“ poukázal Kafka na fakt, že v týmu bylo deset nováčků na mistrovství světa.

Zklamání po semifinálové porážce.

Jestli bude Kafka bojovat za dva roky v Rize o další úspěch, nechtěl předbíhat. I když fanoušky v hale Scandinavium během přestávkového rozhovoru při duelu o bronz naladil, že by devátý start rád přidal. „Říkal jsem možná. Nemám to promyšlené, dva roky jsou strašně dlouhá doba, může se změnit spousta věcí. Pro mě bude důležitá zpětná reakce od trenérů, od spoluhráčů. To bude klíčové vodítko, jestli má smysl pokračovat,“ podotkla opora Tatranu Střešovice.

ČTĚTE VÍCE

V přípravě na šampionát tvrdě trénoval a po speciální dietě zhubl o šest kilogramů. Byl rád, že se mu práce vyplatila. „Projevilo se to. Neměl jsem pocit, že bych na konci turnaje lapal po dechu. To potom ovlivňuje reakce. Když se člověk zadýchá, tak jsou pomalejší. Nic takového jsem necítil. Kondici mám slušnou, dobře se o nás taky starali maséři,“ řekl zkušený gólman, který chytal i sobotní semifinále.

Zápas o třetí místo Češi zvládli, i když prohrávali 0:2 a 2:3. „Po první třetině to bylo v šatně hodně skleslé, pak se kluci utrhli ze řetězu. Do té doby to bylo hodně svázané, pak najednou tím, že jsme začali presovat, jsme se dostali do tempa. Najednou jsme se nastartovali a už to šlo. I když jsme dostali třetí gól, tak jsem věřil, že to dáme,“ prohlásil Kafka.

Tomáš Kafka chytá.

Za dvouleté období pod trenéry Radimem Cepkem a Zdeňkem Skružným Češi prohráli se Švýcary jediný z osmi zápasů. „Myslím, že je to proto, že Švýcaři mají přestárlý tým. Měli spoustu zraněných před turnajem, nebyli v dobré pohodě. A my naopak máme tým, který ještě nějaký čas potřebuje. Ale už spoustu rychlých a šikovných kluků máme a ty zkušenosti budou za dva roky k nezaplacení,“ myslí si Kafka.

Cesta k tomu, aby mohli Češi konkurovat třeba i šampionům Švédům, je podle něj ještě dlouhá. „Můžeme růst ze zkušeností a vyzrálosti. Ale problém je ten, že pokud budou dvě třetiny týmu z extraligy, tak prostě nikdy nemůžeme porazit Švédy. Abychom je poráželi, tak musí kluci chodit hrát ty nejsilnější ligy a musí tam být lídři týmů. Ano, hráli jsme super, předváděli jsme dobrý florbal, ale k těm Švédům nám chybí spousta věcí. Je to o rychlosti, o kondici a síle,“ dodal Kafka s tím, že je důležité, že přibývá českých krajánků ve švédské lize.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!