Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Sport

Dědečkovi spadl lék do dortu. Tak se Valijevová hájila u arbitráže

Kamila Valijevová nebude kvůli dopingovému nálezu suspendována na ZOH v Pekingu 2022. (14. února 2022) foto: Reuters

Na jahodovém dortu kontaminovaném lékem od dědečka postavila krasobruslařka Kamila Valijevová svou obhajobu po dopingovém nálezu, který pro ni znamenal na čtyři roky zákaz činnosti a připravil Rusko o týmové olympijské zlato. Sportovní arbitrážní soud zveřejnil podrobnosti ke skandálu z předloňských her v Pekingu.
  13:23

Právníci Valijevové argumentovali v obhajobě, že když dědeček chystal pro svou tehdy patnáctiletou vnučku dort na ruský šampionát, upadl mu do něj jeho lék trimetazidin, nebo že jeho rozdrcené zbytky zůstaly na prkénku, na němž sladkost pro Valijevovou měl.

Verze, jak mladá krasobruslařka látku požila, se v téměř dvouleté kauze postupně mění. Po vysvětlení, že si Valijevová omylem vzala dědečkův lék, následovalo upravené tvrzení, že se jen napila ze sklenice, ze které předtím dědeček svůj lék zapíjel.

A nyní ruská strana argumentuje dezertem.

Sbor soudců CAS však této verzi neuvěřil. Vše ve středu zveřejnil v rozhodnutí o 129 stránkách. „V důkazech je příliš mnoho nedostatků a příliš mnoho nezodpovězených otázek,“ uvedl.

Jde o kauzu, která se řeší už roky.

Valijevová neprošla dopingovou kontrolou na mistrovství Ruska v prosinci 2021, důvodem byl pozitivní test na trimetazidin.

Zprvu to však pro ni nic neznamenalo, závodila dál. O rok později dokonce odjela na olympijské hry v Pekingu, kde měla táhnout ruský krasobruslařský tým.

Kamila Valijevová z Ruska se se skóre 82,16 dostala do čela průběžného pořadí na ZOH 2022 v Pekingu. (15. února 2022)

Což se potvrdilo. Jako patnáctiletá zde pomohla k prvnímu místu v týmové soutěži. Zároveň se zapsala do olympijské historie hned několika prvenstvími: první Evropanka, která skočila trojitého axela, první žena, která skočila čtverný skok a trojitého axela v jednom programu, první žena, která skočila dva různé čtverné skoky v jednom programu…

Jenže také žena zapletená do dopingového skandálu, jak vyplynulo záhy.

Zpráva o pozitivním testu byla zveřejněna 8. února 2022, tedy přímo uprostřed krasobruslařské soutěže pod pěti kruhy. Kvůli tomu se také neuskutečnil medailový ceremoniál a od té doby se řešilo, jak se situací naložit.

Minulý týden sportovní arbitráž v Lausanne rozhodla, že Valijevová dostane za doping čtyřletý trest ze všech soutěží počínaje 25. prosincem 2021.

Rusko by tak mělo přijít o olympijské zlato ze soutěže družstev a na první příčku se posune tým Spojených států amerických. Valijevová zároveň pravděpodobně ztratí titul mistryně Evropy z předloňského ledna.

Ruska Kamila Valijevová smutní po své volné jízdě na ZOH v Pekingu. (17. února 2022)

Přerozdělení medailí musí ještě schválit Mezinárodní olympijský výbor. Nejbližší zasedání jeho výkonného výboru je naplánované na březen.

„Dnes nastal den, na který jsme dychtivě dva roky čekali. Je to významné vítězství nejen pro americké sportovce, ale pro všechny sportovce na celém světě, kteří vyznávají fair play a bojují za čistý sport,“ uvedla šéfka Olympijského a paralympijského výboru USA Sarah Hirshlandová.

Ruská strana verdikt naopak kritizuje. „Samozřejmě s tím nesouhlasíme. Z mého pohledu je to politické rozhodnutí,“ citovaly ruské agentury Dmitrije Peskova, mluvčího prezidenta Vladimira Putina. „Ruskému sportu byla vyhlášena válka a jak vidíme, všechny prostředky jsou dobré. Už dlouho není možné počítat s objektivitou a nestranností této mezinárodní organizace,“ uvedl na adresu arbitráže CAS Ruský olympijský výbor.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!