Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vémola padl. Kincl obhájil titul šampiona Oktagonu a vyzval Végha

Sport

  0:36
Zvedl ruce nad hlavu a mocně zakřičel. Potlučený, znavený, ale vysmátý. Dokázal to. Patrik Kincl porazil Karlose Vémolu na body a obhájil titul šampiona střední váhy Oktagonu. Z výhry se radoval i David Kozma. Český bijec zdolal Alexe Lohorého a slaví postup do semifinále velterové pyramidy Tipsport Gamechanger.

„Byla to dlouhá cesta, mám v sobě spoustu emocí,“ vykládal Kincl za bouřlivé atmosféry v téměř zaplněné O2 areně. „Přišel jsem si pro finiš, nevyšlo to, ale porazil jsem Karla v jeho vlastní hře. On nic nedělal, jen byl do mě zavěšený.“

Opravdu, Kincl se většinu zápasu jen bránil a odolával Vémolovým pokusům o takedown. Úspěšně. Držel se v klinči u pletiva. A tloukl svého soka lokty natolik, až měl Vémola celý obličej zakrvácený. Na pravé oko nejspíš vůbec neviděl.

Karlos Vémola

Vémola, výtečný wrestler, nemohl urputného Kincla dostat na zem. Ten stál pevně jak pařez v lese, s kterým lomcujete, ale stejně ho z kořenů nevyrvete. Ač se hradecký rodák párkrát ocitl na kolenou, hbitě se zvedl a duel pokračoval.

Taktickou pětikolovou bitvu tak nakonec ovládl na body Kincl. Jak to? Četnost úderů má v bodování MMA větší důležitost než soustavný tlak. Fotbalovou terminologií: Na držení míče se nehraje.

A kam teď dál, Inspektore? „Viděl jsem tady Attilku! Asi přišel o prosincový zápas,“ culil se Kincl a vyzval do klece Attilu Végha, který měl ještě letos zápasit právě s Vémolou. Nyní ho má na mušce Kincl. „Tak co, chcete ten zápas?“ ptal se i Végh. A hala zajásala.

Ale ještě zpátky k souboji Kincl vs. Vémola. Dlouhých pět let se čekalo, až se opět střetnou. Tehdy, v červenci 2018 pod hlavičkou organizace XFN, vyhrál na body Vémola. Kincl měl však od úvodu druhého kola oko zalité krví. Přesto dokázal v závěru českého Terminátora potrápit tvrdými údery. A hned po prohře začal spřádat plány na repete.

Odveta se měla uskutečnit už loni v prosinci, jenže Vémola skončil na lopatkách nikoli v kleci, nýbrž v nemocnici. Diagnóza? Silný zánět v těle. Kincl se mu vysmál: „Vejmluva ať si klidně utíká dál.“

Nakonec opravdu utekl.

Ale kvapně z klece.

Kinclovi nepodal ruku a nedorazil ani na tiskovou konferenci.

David Kozma

Pražská O2 arena viděla v sobotu i dvě čtvrtfinále štědře dotované pyramidy velterové váhy s názvem Tipsport Gamechanger, v níž si vítěz přijde na 300 tisíc eur (zhruba 7,1 milionu Kč). V prvním čtvrtfinále Dán Louis Glismann porazil Melvina van Suijdama. Nizozemský učitel tělocviku prohrál na konci prvního kola na submisi.

Ve druhém čtvrtfinále pak David Kozma, jediný český zástupce pyramidy, udolal Alexe Lohorého na body. Kozma a Glismann tak míří do semifinále Gamechangeru. Zbylá dvě čtvrtfinále se uskuteční 17. června na turnaji v německém Oberhausenu.

V akci byli na pražském turnaji Oktagonu ještě další čeští bojovníci. Na úvod večera, v tzv. prelims, se utkal český talent Matěj Daněk s Němcem Endritem Brajshotim. Čtyřiadvacetiletý mladík z Valašska ustál nejprve několik úderů v postoji, aby ve 2. kole nasadil techniku rear-naked choke a svého soka uškrtil.

Matěj Daněk získal svou první výhru v Oktagonu

Matěj Kuzník prohrál 0:3 na body s Polákem Mateuszem Legierským. Uspěl Miroslav Brož, který vyhrál v těsném zápase s Robem Pukačem taktéž na body. Divili se diváci i soupeř. Dokonce i sám Brož uznal: „Podle mě to byla remíza. Robo podal super výkon.“ Poražený Pukač pak soupeře vyzval k odvetě v Bratislavě a oba bijci si plácli. Nejvíc se ale bude po tomto turnaji plácat Kinclovi. Pochvalně po zádech.

Oktagon 43 - výsledky

Matěj Daněk vs. Endrit Brajshori
Vítěz: Daněk, submise ve 2. kole

Ahmed Vila vs. Kim Thinghaugen
Vítěz: Vila, submise v 1. kole

Daniel Toledo vs. Marc Doussis
Vítěz: Doussis, submise v 1. kole

Amiran Gogoladze vs. Liam Etebar
Vítěz: Gogoladze, na body

Giovanni Melillo vs. Marek Mazúch
Vítěz: Mazúch, KO ve 2. kole

Robert Pukač vs. Miroslav Brož
Vítěz: Brož, na body

Mateusz Legierski vs. Matěj Kuzník
Vítěz: Legierski, na body

Robert Bryczek vs. Lee Chadwick
Vítěz: Bryczek, TKO v 1. kole

Louis Glismann vs. Melvin Van Suijdam
Vítěz: Glismann, submise v 1. kole

David Kozma vs. Alex Lohoré
Vítěz: Kozma, na body

Patrik Kincl vs. Karlos Vémola
Vítěz: Kincl