Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Pády před cílem a bylo po bronzu. Pro Nash skončilo MS v Táboře smolně

Zablácená Kateřina Nash. foto:  Michal Sváček, MAFRA

TÁBOR - Kateřina Nash si medaili z mistrovství světa cyklokrosařek v Táboře ani na druhý pokus neodveze. Sedmatřicetiletá Češka na ni velmi dlouho útočila, jenže prokletí posledního kola ji opět jednou ze stupňů vítězů odstavilo. Po pádu se propadla ze třetí na pátou příčku. Světovou šampionkou je Pauline Ferrandová Prevotová z Francie.
  15:27

Ve městě, kde kdysi vyrůstala, trénovala i závodila, chtěla Kateřina Nash vylepšit čtvrtou příčku ze šampionátu v roce 2012. Ještě v posledním kole srdnatě ujížděla za vedoucí dvojicí Prevotová, Cantová a před nizozemskou legendou Vosovou.

Jenže v závodě, který byl na poměry ženského cyklokrosu extrémně dlouhý, ji už tělo neposlouchalo, jak by si přála - a přišel pád.

„Měla jsem už úplně zmrzlé ruce, proto v tom napětí posledního kola došlo k pádu,“ litovala.

Pokusila se znovu rozjet, jenže druhý karambol ji definitivně odstavil z medailových pozic. „Takový je prostě život. Soupeřky byly rychlejší. Ale byl to výborný závod,“ povídala.

Čeští fanoušci ženou vpřed domácí cyklokrosařky.

Před Češku se v závěru dostaly jak Vosová, tak Britka Harrisová. Už před cílem si Nash „plácla“ s diváky. Mohla si to dovolit. Soupeřky před ní byly daleko a za ní rovněž.

Po čtvrtém, třetím, osmém a čtvrtém místě z předchozích šampionátů tentokrát vybojovala pátou příčku.

Mistryní světa je stejně jako v září na silnici francouzská cyklistka Pauline Ferrandová Prevotová, která si ve spurtu o zlato poradila s Belgičankou Sanne Cantovou.

Bronz patří sedminásobné šampionce minulých let Mariane Vosové. Nizozemka, limitovaná zánětem podkolenní šlachy, se přitom teprve v den závodu definitivně rozhodla startovat.

Ve francouzské režii

V Táboře začalo před startem chumelit, na trati však lepkavé bláto obalovalo galusky. Byl to těžký a vyčerpávající závod, který trval 49 minut.

Hned v prvním kole se pole rychle roztrhalo a záhy shořely naděje jedné ze spolufavoritek, Italky Lechnerové, když s nefunkčním kolem musela až do depa utíkat po svých. Nash si hned při prvním průjezdu depem vyzvedla podle plánu kolo s lepším pláštěm a šlapala s odstupem 12 vteřin sedmá.

Tempo diktovala Francouzka Chainelová-Lefeverová, ke které se však brzy dotáhla silniční světová šampionka Ferrandová Prevotová a společně ujížděly ostatním.

Před cílem druhého kola už bylo vše jinak, v čele se sjela šestičlenná skupinka, ve které nechyběla ani Nash.

Ve třetím kole znovu zaútočila a poodskočila Prevotová. Do předposledního dějství přivedla Nash čtyřčlennou skupinku pronásledovatelek s šestivteřinovou ztrátou, Češka za sebou táhla Belgičanku Cantovou, Nizozemku Vosovou a Britku Harrisovou.

Zablácená Kateřina Nash během závodu MS v Táboře.
Kateřina Nash marně stíhá vedoucí duo.

Prevotová navyšovala náskok, jenže pád ji přibrzdil, dojela ji Cantová. Další trio zaostávalo. Nash vyměnila kolo, dočasně pokračovala pátá. Do rozhodujícího kola si nesla ztrátu osmi vteřin.

Pak předstihla Harrisovou. Potom i Vosovou. Chvíli se dokonce přibližovala i k vedoucímu duu. Vosová měnila kolo, Nash nikoliv. Nizozemka se nadále držela za ní. Rozdají si to o bronz?

A potom česká bojovnice ležela na blátě. A medaile mizela v dáli...

Pro ostatní Češky bylo drsné už úvodní kolo, v němž každá s výjimkou Nash minimálně jednou upadla. Nejprve Mikulášková, které při kolizi hned po startu spadl řetěz a klesla na poslední pozici, vzápětí na terénním hrbu Nosková i Štěpánová, poté na rovině Havlíková a znovu Štěpánová.

Přesto se Martina Mikulášková srdnatě probíjela zpět do první dvacítky. Cílem projela na šestnácté příčce.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře:

Ženy: 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 49:10, 2. Cantová (Belg.) -1, 3. Vosová (Niz.) -15, 4. Harrisová (Brit.) -21, 5. Nash -36, 6. Chainelová-Lefévreová (Fr.) -56, 7. Wymanová (Brit.) -1:21, 8. Van Loyová (Belg.) -1:35, 9. Majerusová (Luc.) -1:54, 10. De Boerová (Niz.) -1:56, ...16. Mikulášková -3:01, 21. Havlíková -3:19, 36. Nosková -5:48, 43. Štěpánová -8:37.

Junioři: 1. Andreassen (Dán.) 42:24, 2. Iserbyt (Belg.) -40, 3. Gulickx (Niz.) -41, ...33. Vojíř -3:56, 37. Matějček -4:12, 45. Jelínek -4:34, 49. Kunt -5:16, 68. Březina -1 kolo.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...