Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klepaly se mi nohy a chtěla jsem dělat dřepy, říká zlatá finišmenka Vítková

Sport

  11:20
PRESQUE ISLE - Skvělé tři dny prožily české biatlonistky v americkém Presque Isle. Po dvou individuálních výhrách Gabriely Soukalové se radovaly i z triumfu ve štafetě. Při něm v sobotním závodě překonaly mráz i tmu.

Český tým, zleva Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Lucie Charvátová, Veronika Vítková foto: ČTK

Kvarteto Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, která musela po střelbě vestoje na trestné kolo, Soukalová a v šeru finišující Veronika Vítková navázalo na tři loňské triumfy ze štafety a před mistrovstvím světa se znovu pasovalo do role favoritek.

„Jsem samozřejmě nadšené. Víc není třeba říkat,“ uvedla Soukalová na tiskové konferenci. „Můžeme si teď věřit, že jsem v dobré formě. Vše směřuje krok za krokem ke světovému šampionátu a doufám, že se tam předvedeme co nejlépe.“ Vedoucí žena Světového poháru Soukalová se v Presque Isle blýskla třemi výhrami, před štafetou ovládla sprint a stíhačku. „Mám za sebou fantastické tři dny. Nepamatuju se, že bych se někdy v této době cítila tak dobře,“ řekla. Tři závody v jednom dílu SP vyhrála podruhé. Ve finále SP v Chanty-Mansijsku před třemi lety kralovala ve sprintu, stíhačce a v závodu s hromadným startem.

České biatlonistky ovládly štafetu. Nesrazila je ani nervózní poslední střelba

I ve štafetě Soukalová zářila. Na třetím úseku vyrážela na trati devátá s odstupem skoro 50 vteřin, ale na jeho konci už jela s náskokem první. Musela dohánět ztrátu, kterou nabrala Charvátová. Ta byla chvilku třetí, ale po stojce musela na trestné kolo. „Když jsem třetí ránu trefila pod, znervózněla jsem a chybovala, ale pak jsem běžela, co nejrychleji to šlo,“ řekla Charvátová.

Zmrzlé prsty se koupaly ve sněhu

Finišmanka Vítková první místo udržela, ale snadné to neměla. Postupně se stmívalo a osvětlení bylo špatné. „Ve svěťáku jsem něco takového nezažila. Sjezdy byly náročné a na tmu na střelnici zvyklá nejsem,“ řekla pro biatlon.cz.

I proto při závěrečné stojce málem jela trestné kolo. „Už jsem se na něm viděla,“ přiznala. Jeden z terčů trefila až posledním třetím náhradním nábojem. „Když jsem to nedala na druhý náboj, tak se mi hodně klepaly nohy. Chtěla jsem dělat i dřepy, ale na ty nedošlo. Naštěstí to pak spadlo a hodně se mi ulevilo,“ řekla.

Chybovaly rovněž soupeřky a poslední kolo jela Vítková bezpečně v čele. „Když mi hlásili náskok, tak jsem si to jen užívala,“ usmívala se Vítková.

Závod se jel znovu v mrazu, Češky proto startovaly oblepené páskami v obličeji. „Před závodem jsem si zmrzlé prsty vykoupala ve sněhu a to mi docela pomohlo, ale potřebovaly by i nohy, ty zmrzly hodně,“ uvedla Puskarčíková.

Po návratu do Evropy čeká biatlonistky příprava ve slovinské Pokljuce a od 3. března mistrovství světa v Oslu.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...