Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kluby čekají, jestli dorazí H1N1. Počet nakažených sportovců ve světě roste

Vakcína. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA UVNITŘ ROZHOVOR S PRIMÁŘKOU INFEKČNÍHO ODDĚLENÍ Kdo chce jet příští rok na olympiádu do Vancouveru, měl by být očkovaný proti prasečí chřipce. Poslední doporučení Mezinárodního olympijského výboru lze brát jako signál, jak obavy ze šíření zákeřného viru H1N1 ve sportovním světě den ode dne rostou.

Také včera se objevilo několik nových případů. Patří mezi ně hned osm fotbalistů z třetiligového italského klubu Lucchese či hokejový útočník Quintin Laigh z Washingtonu. Podle agentury AFP vedení londýnského Queens Park Rangers potvrdilo, že prasečí chřipku prodělali tři jeho fotbalisté včetně českého brankáře Radka Černého. Všichni se už uzdravili.

Riziko není větší ani menší

Šance, že se sportovci navzájem nakazí prasečí chřipkou přímo při zápase, je minimální, tvrdí primářka infekčního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Pokládáte sportovce v souvislosti s prasečí chřipkou za rizikovou skupinu?
Z pohledu nákazy jakoukoliv infekcí jí možná trochu jsou. Obecně ale sportovec není ohrožený méně ani více než zbytek populace. Riziko spočívá snad v tom, že sportovci potřebný režim začnou dodržovat až v okamžiku, kdy je jim velmi nedobře. Čeká je třeba nějaký důležitý zápas, který ještě chtějí odehrát. Sportovec by na druhou stranu měl mít kvalitní imunitní systém.

Existuje šance, že by se infekce šířila mezi hráči přímo během zápasu?
Virus chřipky se nepřenáší na vzdálenost desítky metrů, ale při bližším kontaktu a v uzavřených prostorech. Proto je taková pravděpodobnost minimální.

V Anglii doporučili hygienici fotbalistům, aby přestali plivat. Připojila byste se k tomu?
Zase je to hodně spekulativní. Virus se normálně vylučuje nosohltanem, je tedy v slinách a má také rád chladné počasí, jaké panuje teď. Avšak šance, že by se ze slin na hřišti vytvořil aerosol, je dost mizivá. Omezit plivání je každopádně správné i z dalších hygienických důvodů.

Dá se nákaze vyhnout?
Téměř absolutní jistotu získáte po vakcinaci, úplně ale riziko nikdy nevyloučíte. Když se zkontaktujete s někým nemocným, pravděpodobnost je poměrně vysoká. Mezi všeobecná pravidla patří dostatek spánku nebo pobyt mimo zakouřené prostředí. Nepředpokládám, že by tohle sportovci porušovali.             (pta)

České fotbalové ani hokejové týmy nákaza nepostihla. Jak dlouho takový stav vydrží? "Když to řeknu natvrdo, tak čekám, kdy to vlastně přijde. Logicky si říkám, proč by se to mělo právě nám vyhnout," přiznává nejistotu trenér hokejistů Plzně Marian Jelínek.

Žádné preventivní opatření nemůže mít stoprocentní účinek. "Děláme maximum. Máme nachystané vakcíny, ale zatím nebylo nutné je použít," říká mluvčí fotbalové Slavie Ondřej Zlámal.

Ve Spartě jsou přichystaní v případě lehké virózy dotyčného hráče vyřadit z tréninkového procesu i z kontaktu s osazenstvem kabiny. "Je to standardní opatření. Nedával bych ho do souvislosti jen s prasečí chřipkou," říká mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Lepší bude odkládat zápasy
Ani očkování nelze brát podle Jelínka jako stoprocentní záruku, jak se viru ubránit. To už poznal v případě běžné chřipky. "Máme to v klubu na dobrovolné bázi. Pamatuji situaci, kdy se někteří nechali očkovat a za tři dny onemocněli." Podobné zkušenosti má i generální manažer pardubických hokejistů Zbyněk Kusý. "Před pár lety jsme celý tým očkovali proti běžné chřipce a pak nám 90 procent mužstva stejně onemocnělo."

Pokud se objeví první případ, dá se čekat okamžitá reakce. Dojde třeba i k odkládání zápasů týmů, ve kterých se prasečí chřipka vyskytla. Zatímco v Anglii soutěže pokračují bez přerušení, ve Francii už raději posunuli termín jednoho zápasu. V Česku by také zvolili ve fotbalové lize spíš opatrnější přístup.

"Pokud se objevily virózy nebo střevní potíže, tak jsme takhle v minulosti postupovali. Víme o tom málo, proto bych šel radši touto cestou. Dopředu se dá jen říct, že budeme hodnotit případ od případu," prohlásil šéf svazového oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas.

Na druhé straně není důvod k přehnané panice. Čísla nakažených sportovců zatím nejsou nijak alarmující. "Jejich počet bude kopírovat vývoj v celé společnosti. Zatím jsou to ojedinělé náhodné případy. Jak je situace vážná doopravdy, zjistíme během jednoho až dvou měsíců," míní primářka Hana Roháčová z infekčního oddělení nemocnice Na Bulovce.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...