Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Sedm let s konopím a sázkami. NBA otevřela hráčům nevídané možnosti

Draymond Green z Golden State Warriors pózuje při focení. foto: AP

Ještě měli čas, přesto se na nové kolektivní smlouvě dohodli s pohodlným předstihem. A tak se basketbalová NBA nemusí bát, že by ji v nejbližší době potkala obávaná výluka. Když se proderete dokumentem, který dalo vedení soutěže společně s hráčskou asociací dohromady, naleznete věci vskutku nezvyklé.
  8:32

Basketbalisté budou mít v příštích sedmi letech volnější ruku v investicích, mohou získat akcionářský podíl (i třeba v rámci hráčského kontraktu) v jednotlivých klubech NBA i ženské WNBA nebo zkusit štěstí na trhu s konopím.

Výrobky obsahující marihuanu mohou nejen propagovat, ale i užívat. Ta totiž nově nepatří mezi zakázané látky a to je ve velkých profesionálních soutěžích slušný průlom. Reakce veřejnosti jsou zatím jednoznačně pozitivní a v zámoří se rovněž očekává, že stejný krok by mohla brzy učinit i liga amerického fotbalu NFL.

Stejně tak už NBA nebude hráčům bránit ve spolupráci se sázkovými kancelářemi, byť vymezila určité hranice.

Tari Eason vstupuje do NBA, gratuluje mu komisionář Adam Silver.

Revoluční je rovněž nový turnaj, jenž bude součástí slavné soutěže. Představte si jej jako klubový minišampionát s povinnou účastí pro všechny celky. Motivace? Půl milionu dolarů pro každého hráče z vítězného mužstva, výsledky se navíc budou započítávat do základní části.

Jedinou výjimkou je finále, dva týmy si tak protáhnou úsek před vyřazovací částí sezony na nezvyklých 83 duelů.

Kam zmizelo půl milionu?

Od kladných reakcí stranou, nejhlasitějším kritikem novot z řad hráčů je Draymond Green.

Což asi nepřekvapí, basketbalista Golden State Warriors je svou prostořekostí známý. Odměna za potenciální triumf ve vloženém turnaji jej zrovna neláká.

„A pět set tisíc je v tahu! Vždyť nám původně slibovali milion dolarů,“ postěžoval si.

Tvrdí, že hráčská organizace NBPA mohla z vyjednávání vytěžit daleko víc. „Drží všechny karty, a stejně prohraje.“

Nelíbí se mu ani bod, který omezuje nejrozhazovačnější týmy v dalším utrácení. Naopak více prostoru k manévrování dostanou skromnější, méně ambiciózní mužstva, která podle něj ani vyhrávat nechtějí.

V potížích jsou zároveň lovci individuálních trofejí. Basketbalisté musí odehrát v základní částí aspoň 65 utkání, aby mohli ocenění – třeba pro nejužitečnějšího hráče soutěže – získat.

Pro představu: LeBron James, nejblyštivější superstar posledních dekád v NBA, se přes tuto hranici dostal za posledních pět ročníků jen jedinkrát, navíc pouze o dva zápasy.

C. J. McCollum z New Orleans Pelicans je šéfem hráčské asociace.

Detaily kolektivní smlouvy jsou složité, vyloženě pro fajnšmekry a milovníky čísel. Zajímavé jistě je, že týmy dostanou třetí pozici na soupisce pro hráče s dvojcestnou smlouvou, kteří mohou pendlovat mezi NBA a nižší soutěží (princip dvojcestných smluv používá například i NHL). Tím pádem budou mít mladí basketbalisté větší šanci vyzkoušet si dřív palubovku nejprestižnější ligy světa, aniž by kluby riskovaly. Poměrně jednoduše je totiž mohou odsunout zpět.

I přes jisté neshody se těší liga i basketbalisté ze společného úspěchu: žádná stávka, bude se hrát.

Autor: