Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec podvádění s kombinézami. Skokani startují a pravidla přitvrdila

Sport

  6:59
PRAHA - Pořád ve střehu, pozor na každý pohyb. Sezona Světového poháru startuje páteční kvalifikací v německém Klingenthalu a skokany na lyžích čekají o poznání tvrdší pravidla týkající se kombinéz. Mají přinést větší férovost.

Roman Koudelka. foto: Reuters

V paměti jsou loňské skandální případy, kdy Rakušané nebo Norové porušovali předpisy.

Zatímco tehdy ještě platilo, že rozhodčí přeměřovali kombinézy v rozkroku až po doskoku, a to jen namátkou u vybraných skokanů, nyní čekají přísné kontroly už nahoře na můstku. Vyhnout se jim nemá nikdo.

Po kontrole už se závodník nesmí kombinézy dotknout. Tvrdší předpisy zakazují například léta zažité plácání do stehen, aby závodníci nemohli posunovat nohavice směrem dolů, a prostor pro kombinézu v rozkroku se tak nezvětšoval.

„Tím totiž někteří zvětšovali nosnou plochu pro let vzduchem. Teď to mají mít všichni stejné, pod rozkrokem může být kombinéza maximálně tři centimetry,“ vysvětluje trenér českých skokanů Michal Doležal.

Hodně se s tím švindlovalo, potvrzuje Janda

„Právě s kombinézou v rozkroku se hodně švindlovalo, někteří ji měli staženější dolů ke kotníkům. Před skokem si to někdo stáhl a dole zase vytáhl,“ potvrzuje 37letý doyen v české reprezentaci Jakub Janda.

„Když teď závodník nahoře na věži kontrolou neprojde, nečeká jej nějaké napomenutí nebo úprava, ale diskvalifikace - ani ho nenechají skočit, rovnou ho pošlou dolů,“ přibližuje.

Lídr českého týmu Roman Koudelka, který v minulé, své životní sezoně ovládl čtyři závody Světového poháru a v celkovém pořadí skončil sedmý, měl obavy, aby nebylo zakázáno i jeho pověstné bušení do hrudi.

Při letní Grand Prix totiž několik závodníků diskvalifikovali za to, že se plácali do stehen. Proto se už při letním závodě zeptal hlavního kontrolora vybavení FIS Seppa Gratzera, jestli je zakázané i bouchání do hrudi.

Český skokan Roman Koudelka.
Český skokan Roman Koudelka.

„Přišlo mi to jako nesmysl. Šli jsme za ním s Borkem Sedlákem, který mu dělá asistenta, aby nedošlo k mýlkám. Potvrdil, že to mám povolené. Spadl mi kámen ze srdce,“ líčí Koudelka, pro něhož je bouchání do prsou již roky rituálem.

„Když k nám před lety přišel rakouský trenér Richie Schallert, začali jsme to dělat pro zvýšení sebevědomí, přidává mi to na bojovné náladě.“

Češi očekávají, že nová pravidla přinesou větší vyrovnanost ve skokanském pelotonu. „Nebude tolik prostoru pro podvody a nám slabším státům to pomůže. Bude to spravedlivější,“ je přesvědčený Koudelka.

„Kombinézy budou v rozkroku níž, než byly, ale je to pro všechny stejné,“ přikyvuje Janda.

Bude to spravedlivější, věří Koudelka

„Jenže Norové nebo Rakušani nejspíš zase něco vymyslí. Nedávno jsem v Oberstdorfu skákal se Stefanem Kraftem stejné metry, ale pak si vzal jinou kombinézu a byl o pět metrů jinde. Nevím, jestli to bylo materiálem nebo vynikající formou, přesto si myslím, že všechno bude spravedlivější,“ věří Koudelka.

Také podle Jandy země, které mají dlouhodobou technologickou převahu, budou opět hledat nějaké kulišárny.

„Tak to u nás chodí. Najednou někdo přijde s kombinézou šitou tak a tak a nám spadne čelist. Uvidíme,“ vyčkává bard můstků, který vstupuje do dvacáté sezony Světového poháru.

V pátek je v Klingenthalu na programu kvalifikace pro nedělní závod, sobota bude patřit soutěži družstev. Skákat se bude na sněhu vyrobeném metodou škrábaného ledu.

Česko budou reprezentovat Lukáš Hlava, Jakub Janda, Jan Matura a Roman Koudelka, který loni v Klingenthalu vyhrál svůj první závod Světového poháru v kariéře a oblékl žlutý dres lídra.

Mohlo by vás zajímat