15. července 2010 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kontroverzní atletka Semenyaová se vrací. V jaké se představí formě?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Caster Semenyaová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Caster Semenyaová. | foto: ČTK

PRAHA Zraky nejen atletické veřejnosti budou dnes večer upřeny do finské Lappeenranty, kde má běžet mistryně světa na 800 metrů Caster Semenyaová. Poprvé po jedenácti měsících. Může závodit. Definitivní zelenou jí v minulém týdnu rozsvítila Mezinárodní atletická federace IAAF.

Byla tak rozřešena diskutovaná otázka pohlaví devatenáctileté Jihoafričanky, která na loňském světovém šampionátu v Berlíně senzačně získala titul. Kromě výrazného zlepšení (během krátké doby až na 1:55,45 ve finále MS) dala atletka podnět k debatám také svým "mužným" zjevem i hlasem.

ATLETICKÁ FEDERACE ROZHODLA: Semenyaová je žena. Může závodit - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Lékaři dlouze zkoumali, zda je Semenyaová žena, a IAAF na základě jejich šetření rozhodla. "Veškeré lékařské zprávy jsou ale důvěrné a jejich výsledky nebudou zveřejněny," citovaly agentury prohlášení IAAF. Otázkou ale je, v jaké formě se mladá atletka vrací.

V jihoafrické nominaci na mistrovství kontinentu v Nairobi, které začíná 28. července, její jméno zatím chybí, neobjeví se ani na juniorském mistrovství světa v kanadském Monctonu (od 19. července). "Ještě na to není připravená," pravil její kouč Michael Seme.

TŘEBA JE SEMENYAOVÁ výjimečný talent jako Usain Bolt, říká Kratochvílová - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Hodně mu řekly dva šestisetmetrové testy uprostřed minulého týdne. "Namísto 1:30 běžela časy 1:35 a 1:38, což pro půlkařku její úrovně není dobré," dodal Seme na adresu běžkyně, která se loni až závratnou rychlostí přibližovala ke světovému rekordu Jarmily Kratochvílové (1:53,28 z roku 1983).

A proč lidé kolem Semenyaové zvolili pro místo jejího návratu finskou Lappeenrantu? "Nemůžeme jít rovnou na velký podnik, potřebuje se rozzávodit na menších mítincích," řekl atletčin manažer Jukka Harkonen, sám Fin. "Náš mítink není velký, ale nyní čekáme hodně diváků," těší se mluvčí mítinku Jarmo Viskari.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz