Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kontroverzní Mosley končí, nahradí jej bývalý šéf Ferrari Todt?

Jean Todt (vlevo) a Max Mosley. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean Todt (vlevo) a Max Mosley. | foto: www.autoreview.ru.

LONDÝN Šéf Mezinárodní automobilové federace FIA Max Mosley dnes definitivně oznámil, že už nebude na tuto pozici znovu kandidovat. Uzavřel tak dohady o tom, zda bude usilovat o své páté zvolení, k čemuž ho vedla současná krize ve formuli 1 a zájem členů FIA na jeho setrvání. Na své místo navrhuje zvolit bývalého šéfa Ferrari Jeana Toda.

"Rozhodl jsem se potvrdit své původní rozhodnutí. V říjnu nebudu kandidovat," uvedl Mosley ve svém prohlášení. "Vážím si zájmu členů FIA, kteří mi poslali přes stovku zpráv vyjadřujících podporu. Už by pro mě bylo ale složité znovu kandidovat. Brzy mi bude sedmdesát, už se chci soustředit na rodinný život," dodal.

Devětašedesátiletý britský funkcionář rozhodnutí nekandidovat oznámil již v minulém roce, ovšem po posledních událostech ve formuli 1 prohlásil, že své rozhodnutí může změnit. "V posledních týdnech se ukázalo navýsost zřejmé, že cílem týmů (formule 1) je snaha, abych odstoupil. Ve světle útoků na můj mandát, musím přehodnotit svůj původní úmysl dále nekandidovat," uvedl v červnu.

V roce 1991 byl Mosley zvolen předsedou organizace FISA, jež tehdy fungovala jako sportovní divize FIA. Předsedou FIA byl poprvé zvolen v roce 1993, kdy se obě organizace sloučily. V říjnu mu končí čtvrté volební období. Loni přitom Mosley přečkal ve funkci aféru, kdy jej britský bulvární tisk přistihl při sexuálních orgiích s nacistickou tématikou.

Tehdy dostal v tajném hlasování zástupců národních federací důvěru. S jeho vedením však nesouhlasí Asociace stájí formule 1 FOTA, která i kvůli tomu hrozila odchodem ze seriálu mistrovství světa a hodlala si založit vlastní seriál. Právě Mosleyho odchod byla jedna z podmínek zažehnání krize.

Zatím jediným kandidátem do říjnových voleb do čela FIA je Fin Ari Vatanen, mistr světa v rallye z roku 1981. Mosley chce ke kandidatuře přesvědčit svého přítele a bývalého šéfa Ferrari Todta, který je podle něj nejvhodnějším kandidátem.

"Tou pravou osobou pro tento post je pro mě Jean Todt. Týmy pod jeho vedením vyhrály Rallye Paříž-Dakar, 24 hodin Le Mans i tituly ve formuli 1. Je to jednoznačně nejlepší manažer své generace, možná i všech generací," vyjádřil podporu Todtovi ve svém dopise určeném členům FIA.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...