Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Kopecký skončil pátý na Katalánské rallye

Sport

  15:15
SALOU - Český jezdec Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia WRC obsadil páté místo v Katalánské rallye a vyrovnal dosavadní nejlepší český výsledek Romana Kresty z loňského roku. Vítězem čtvrté soutěže mistrovství světa se dnes stal úřadující šampion a lídr průběžného pořadí Sébastien Loeb s citroënem.

Český jezdec Jan Kopecky se spolujezdcem Filipem Schovánkem ve voze Škoda Fabia WRC dojeli pátí na Katalánské rallye. foto: ANNA KALAGANIČTK

Kopecký ještě vylepšil vydařený výkon z loňského roku, kdy poprvé a naposledy v seriálu MS právě v Katalánsku bodoval jako osmý. Letos se na asfaltových tratích v okolí Salou od počátku bezpečně usadil v první desítce a šesté místo po pátku o víkendu ještě vylepšil. V sobotu se dokonce na chvíli dostal na čtvrtou pozici, než jej sesadil Marcus Grönholm, který dotahoval manko po pátečních technických problémech s turbem.

Grönholm nakonec při druhém Loebově vítězství v sezoně skončil třetí a v hodnocení MS ztrácí na druhém místě devět bodů. Finský vítěz úvodních dvou soutěží MS byl přitom nejrychlejší ve všech čtyřech testech třetího dne a celkem dosáhl v šestnácti erzetách deseti dílčích triumfů oproti pěti Loebovým.

Na španělských cestách odolal Grönholmovu útoku už jen domácí jezdec Daniel Sordo, který zvýraznil triumf citroënů. Sordo ztratil na francouzského suveréna 48 sekund, bývalý mistr světa Grönholm byl po třech dnech pomalejší téměř o další minutu. Slavnostní ceremoniál se v Katalánsku nekonal, jezdci místo toho uctili památku německého spolujezdce Jörga Bastucka, kterého v pátek srazil a zabil jiný soutěžní vůz při opravě kola.

S půlminutovým odstupem za Kopeckým si dojela pro body za šesté místo další fabia řízená Belgičanem Francoisem Duvalem. Další český jezdec na startu v Katalánsku Štěpán Vojtěch obsadil s peugeotem čtrnácté místo, o tři příčky za ním skončil Martin Prokop, který za volantem citroënu suverénně vyhrál kategorii junior WRC. Příští soutěží bude za dva týdny Korsická rallye.

Autor: