Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouč Sparty Hynek: Až sezona ukáže jak jsme připraveni

Sport

  16:14
PRAHA - Trenér hokejistů pražské Sparty Pavel Hynek slibné výsledky svých svěřenců v přípravě nepřeceňuje, přesto věří, že má k dispozici velmi silné mužstvo. Vysoké ambice klubového vedení proto považuje za naprosto správné. K týmu Sparty se Hynek vrátil po více než šesti letech; v minulosti pracoval v klubu jako asistent Františka Výborného, nyní si oba role vyměnili.

Kouč Sparty Pavel Hynek. foto: ČTK

Tým stačil během letního období velmi dobře poznat. "Přestože jsem u mužstva krátce, tak s několika hráči jsem již v minulosti pracoval. Beru to jako návrat domů, měl jsem dostatek času se s hráči poznat. Jak jsme připravení, však ukáže až samotná extraliga," řekl dnes Hynek na tiskové konferenci v Praze.

Cíle ve Spartě jsou tradičně ty nejvyšší. "Kdyby to bylo jinak, bylo by to špatně. Bereme to však postupně. První věcí je ekonomické hledisko, abychom byli ekonomicky zdraví. Druhým postupným cílem pak je základní část, v níž se hraje o co nejlepší umístění před vstupem do play off. Po vyřazovacích bojích se ta sezona pak hodnotí, tam je potom třeba dojít co nejdál," uvedl Hynek. Sparta byla favoritem i ve dvou předchozích sezonách, z nichž však vytěžila pouze jeden bronz. Nový kouč však z tohoto pohledu větší tlak necítí.

"Nelze vyhrávat titul každý rok. Tady se vyhrálo dvakrát za sebou, pak se dvakrát nevyhrál, což neberu jako nějakou tragédii. Kluby prochází svými sinusoidami a je tam dalších 13 soupeřů. Byl bych rád, kdyby všichni z klubu měli po sezoně pocit, že jsme pro to udělali maximum a nechali tam všechno. Pak dokáží třeba i diváci odpustit, když to nevyhrajete." O postech v sestavě týmu už má jasno. "Mojí oblíbenou frází je, že nikdy neexistuje optimální sestava, protože máte pořád někoho nemocného nebo zraněného, od čehož se také bude odvíjet sestava pro první zápas. Mohla by se však blížit té, v níž jsme odehráli poslední tři utkání," připustil Hynek. "Může se však ještě cokoliv přihodit," dodal.

Jasné je to, komu dá v úvodu přednost mezi tyčemi. "Na postu gólmanské jedničky je Honza Chábera, ale chtěl bych zdůraznit, že máme výbornou dvojici gólmanů. Petr Přikryl potvrdil, že může i ve Spartě chytat na postu jedničky. Honza jde sice do sezony jako jednička, ale bude to muset každý zápas dokazovat," zdůraznil Hynek.

Velkou radost mu dělá vývoj situace okolo útočníka Martina Ručinského, jenž promarodil většinu minulého ročníku. "Je zdravý, cítí se dobře, má obrovskou chuť, hlad po hokeji a máme ho v první lajně. To je asi taková největší radost za přípravu. Vždy, když v přípravě nastoupil, tak patřil k nejlepším hráčům. U něho se to odvíjí jen od zdraví, hokejově o něm nikdo nepochybuje," uvedl Hynek.

Také před minulým ročníkem extraligy toužila Sparta jako nyní dobývat body atraktivním herním stylem. Jenže na začátku soutěže se jí to dařilo pouze částečně, postupem času pak ustoupila krása před účelností a nutností sbírat body. "Bavili jsme se o tom v rámci celého vedení. Jedna věc je teorie, druhá pak praxe. Loni média pasovala Spartu na tým snů a jasného vítěze ligy, ale dopadlo to jinak," podotkl Hynek.

"Diváci chodí, když se vyhrává. A když hrajete dobře, přijdou většinou i výsledky, jde to ruku v ruce. Ono je také důležité, kdo si v tom chce co najít. Někdo vidí kvalitu a atraktivitu v tom, když vyhrajete 6:1, druhý namítne, že soupeř byl špatný. Důležité je, aby tam hráči nechali všechno. Divák ocení, když vidí, jak hráči padají pro úspěch na hubu," řekl Hynek.

Jako dobrý příklad mu posloužila zkušenost z minulého angažmá v Plzni, kterou v uplynulé sezoně vytáhl až na celkovou čtvrtou příčku. "Ono se pak řeklo, že Plzeň skončila čtvrtá a je to pro ni úspěch. Ale i kdybychom tehdy nebyli v play off, nepovažoval bych tu sezonu za špatnou při všech problémech, které v klubu byly, ať už ekonomických či zdravotních. Hráči se k tomu naprosto skvěle postavili, což bylo moc důležité," připomněl Hynek.

Autor: