Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koudelka zvedá český skok

Sport

  7:39
PRAHA - Zdálo se, že po dvou zářivých letech Jakuba Jandy se čeští skokané opět ponoří do kalných vod mizérie. Janda, ještě nedávno obávaný soupeř a vítěz Světového poháru, totiž vůbec neskáče v závodech SP.

Roman Koudelka foto: ČTK

Jenže česká vlajka se v elitní společnosti předních světových skokanů znovu objevuje. Tentokrát u jména Romana Koudelky. U jména, které v českých fanoušcích vyvolává úsměv na rtech a očekávání náhlého úspěchu...

„Jsem šťastný. Do finále jsem si věřil,“ prohlásil Koudelka poté, co v pátek podruhé ve dvou dnech skončil těsně pod stupni vítězů, na čtvrtém místě.

Roman Koudelka

Osmnáctiletý český mladíček nečekaně rychle šlape na paty světové špičce. Ve čtvrtek a v pátek skončil dvakrát čtvrtý v závodě Světového poháru v rakouském Villachu. Koudelka na sebe upozornil už v minulé sezoně, kdy se poprvé objevil ve Světovém poháru. V novoročním závodě Turné čtyř můstků v Ga-Pa obsadil 15. místo, o dva měsíce později se v Itálii stal juniorským mistrem světa. V hodnocení SP v letošní sezoně mu zatím patří jedenáctá příčka.

„To druhé čtvrté místo mě už mrzelo. Bylo to tak blízko,“ řekl mladý skokan. Osmnáctiletý talent si zvyká, že ho pod můstkem oslovují skokanské hvězdy. „Více mě zdraví,“ popsal pro ČTK Koudelka.

Rodák z Turnova se začíná prosazovat právě včas. Už za čtrnáct dní startuje lukrativní Turné čtyř můstků, před Vánoci ho ještě čekají závody SP v Engelbergu.  „Těším se tam. Loni jsem tam získal první body,“ připomněl Koudelka loňskou sezonu, v níž poprvé nakoukl do Světového poháru.

 „Chtěl bych se před Turné dostat do první desítky,“ vytyčil si cíl momentálně jedenáctý muž pořadí seriálu. Prvních deset borců SP totiž na Turné nemusí absolvovat kvalifikaci. Před odletem na závody bude muset složit zkoušky Jen tři body ztrácí Koudelka v celkovém hodnocení na svůj obrovský vzor, polského hrdinu Adama Malysze, kterého v pátek v rakouském Villachu porazil. Navíc v Engelbergu se bude skákat na středním můstku, který má Koudelka raději.

„Velkých můstků u nás totiž moc není, takže se na nich nedá trénovat,“ vysvětloval člen družstva z Lomnice nad Popelkou.

Velké naděje začal naplňovat už letos na jaře, kdy se v Itálii stal juniorským mistrem světa. Teď ale Koudelku čekají mezi závody jiné povinnosti. Musí totiž zasednout do lavic na sportovním gymnáziu v Jilemnici. „V pondělí a v úterý budu mít nějaké zkoušky,“ přiznával.

Nyní má výhodu. Někteří jeho učitelé mu během závodů drží palce a patří k jeho fanouškům. „Profesor matematiky mi posílá blahopřejné esemesky,“ usmíval se Koudelka. Učení a závodění prý zatím zvládá kombinovat. „Dá se to. Ale když se jedno z toho nedaří, tak je to někdy těžší,“ podotkl.