Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kožíšek naháněl Northuga, Nováková skončila v slzách a na Tour končí

Sport

  15:19
MÜNSTERTAL/PRAHA - Dušan Kožíšek pokračuje ve svém obrození, ve třetí, sprinterské etapě Tour de Ski postoupil ve švýcarském Val Müstairu až do semifinále. Nejsmutnější ženou byla naopak Petra Nováková. Na startu čtvrtfinále si vyhodila rameno a Tour pro ni nedobrovolně skončila. Sprintům vládli Ital Pellegrino a Norka Björgenová.

Dušan Kožíšek. foto: MAFRA

Skvěle zvládla kvalifikaci, tolik si věřila. Jenže nedlouho poté skončil pro Petru Novákovou sprint v slzách.

Ve čtvrtfinále vyřazovací části se odrazila na startu, ale už po 10 metrech se najednou zastavila a s bolestivou grimasou se chytla za ruku. Dál už pokračovat nedokázala.

„Při startu si vyhodila rameno, zůstalo vypadlé, až doktoři jí ho pak pomohli nahodit zpět,“ líčil vedoucí týmu Lukáš Sacher. „Před dvěma lety byla s ramenem na operaci, od té doby s ním žádné problémy neměla, až teď. Je hodně smutná. Neví, co bude dál. Teprve zítra, po vyšetření magnetickou rezonancí budeme moci říci více.“

Pro Novákovou každopádně letošní Tour de Ski končí. Ze Švýcarska zamíří namísto do Itálie domů.

V kvalifikaci si přitom předtím vedla tak dobře. Na trať při ní vyběhla se startovním číslem 1 a v cíli byla z 62 běžkyň devátá, s odstupem pouhých osmi vteřin za nejrychlejší Marit Björgenovou.

Na předvánoční 10. místo ze sprintu Světového poháru v Davosu navázal v závodě mužů Dušan Kožíšek. V kvalifikaci nejprve dosáhl 21. času, o 7,93 vteřiny za prvním Petterem Northugem. Právě s ním se potom střetl ve čtvrtfinále a druhé místo - za norským rychlíkem a těsně před Američanem Hamiltonem - znamenalo postup do semifinále!

V něm opět narazil na Northuga, ale i Sundbyho či Jönssona. Rval se, do posledních metrů držel postupovou naději, jenže v dramatickém dojezdu obsadil 5. místo, a to znamenalo konečnou.

„K finále chybělo málo,“ litoval. „Nahoře na kopci před cílem se přehnal před nás Sundby a rozbil to. A pak mě Northug přespurtoval a s Rusem Černousovem jsem prohrál těsně na fotofiniš.“

Stačilo, aby Rusa porazil a byl by coby lucky loser časem ve finále. „Kdybych měl větší nohy, možná bych postoupil,“ zasmál se majitel bot číslo osm.

Každopádně současné vzkříšení loni již odepisovaného sprintera je milým překvapením. Co je za ním? „Jen tvrdá příprava. Odvedl jsem v rámci mých finančních a časových možností maximum a vypadá to dobře.“ Že se ve čtvrtfinále i semifinále dokázal držet s Northugem, jej potěšilo. „Nijak výrazně jsem na něj neztrácel!“

Také pro Kožíška tím však účinkování na této Tour de Ski skončilo, se startem v distančních etapách v Itálii dopředu nepočítal. Po odstoupení Aleše Razýma tak zůstane z českých reprezentantů ve hře už jen Martin Jakš.

Ten pokračoval ve sprintu mužů ve vybírání „smolných“ událostí. Při nedělní 2. etapě kvůli pádu vypadl z vedoucí skupiny, tentokrát byl prvním nepostupujícím z kvalifikace. Na 31. místě jej dělily od elitní třicítky čtyři setiny vteřiny.

Eva Vrabcová-Nývltová, která se i vinou zdravotních problémů v přípravě sprintům nevěnovala, obsadila v kvalifikaci 47. místo. „Na sprint se netěším, ten musím jen přežít,“ říkala už před startem. „Přežila“ ho se ztrátou 21 vteřin, v celkovém pořadí Tour sestoupila z 11. na 14. místo, ale v distančních závodech by její dny měly opět přijít.

Stejně jako Jakš bude i ona ve zbývajícím průběhu Tour už osamocenou zástupkyní Češka v pelotonu žen.

„Nejdřív Jakšík spadne z 12. místa, pak se zraní Petra Nováková. Není to pro nás povedená Tour. Ale věřím, že v Itálii ještě něco předvedeme,“ říká Sacher.

Neporazitelná Björgenová

Marit Björgenová také ve sprintu závodila v jiné dimenzi. Suverénně ovládla kvalifikaci, čtvrtfinále, semifinále i finále a s velkou převahou před krajankami Wengovou a Oestbergovou si běžela pro další triumf.

Na této Tour de Ski ještě Norka nenašla přemožitelky v žádném běhu či kvalifikaci! Plným právem vztyčila za cílem oba palce.

„Cítila jsem se velmi silná a zároveň jsem měla dobré lyže, díky tomu to bylo pro mě o poznání snazší,“ svěřovala se. Ani více než minutový náskok před Wengovou a dvouminutový před Johaugovou však v pořadí Tour nepřeceňuje. „Čtyři etapy ještě budou hodně náročné.“

Ve finále mužů se dva Norové „prali“, ale Ital jim vypálil rybník. Johnsrud-Sundby vletěl do cílové rovinky jako první, Northug jej naháněl, ale oba nakonec vyškolil Federico Pellegrino. „Až“ druhý Northug si tak sice nenadělil k úterním 29. narozeninám ten nejlepší možný dárek, ovšem na druhou stranu: nadále drží trikot lídra Tour de Ski.

Očekávání početného domácího publika nenaplnil Dario Cologna. Trojnásobný šampion Tour po 15. místě v kvalifikaci vypadl už ve čtvrtfinále. Ztrátu na čelo pořadí Tour nabrala ve sprintu také obhájkyně titulu mezi ženami Therese Johaugová, pro kterou čtvrtfinále rovněž znamenalo „stopku“ už v úvodu vyřazovacích bojů.

Ještě dnes se závodníci přesouvají do Itálie, ve středu jedou distanční závody v Toblachu.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích V Münstertalu (Švýcarsko) - sprint volně 1,4 km:

Muži: 1. Pellegrino (It.), 2. Northug, 3. Sundby (oba Nor.), 4. Bělov, 5. Černousov (oba Rus.), 6. Halfvarsson (Švéd.), ...10. Kožíšek vyřazen v semifinále, 31. Jakš vyřazen v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 3 ze 7 etap): 1. Northug 53:40,0, 2. Sundby -25,1, 3. Halfvarsson -27,0, 4. Bělov -38,7, 5. Harvey (Kan.) -54,2, 6. Cologna (Švýc.) -1:03,3, ...32. Jakš -2:43,0, 55. Kožíšek -4:07,1.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 28 závodů): 1. Sundby 630, 2. Krogh (Nor.) 505, 3. Halfvarsson 498, 4. Northug 417, 5. Cologna 321, 6. Harvey 270, ...35. Jakš 74, 45. Kožíšek 55, 58. Bauer 40.

Ženy: 1. Björgenová, 2. Wengová, 3. Östbergová (všechny Nor.), 4. Nilssonová (Švéd.), 5. Fallaová (Nor.), 6. Van der Graaffová (Švýc.), ...30. Nováková vyřazena ve čtvrtfinále, 47. Vrabcová-Nývltová vyřazena v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 3 ze 7 etap): 1. Björgenová 39:29,2, 2. Wengová -1:11,2, 3. Johaugová (Nor.) -2:00,7, 4. Nilssonová -2:09,4, 5. Östbergová -2:10,2, 6. Fallaová -2:40,1, ...14. Vrabcová-Nývltová -3:24,5, 26. Nováková -4:12,9.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 28 závodů): 1. Björgenová 999, 2. Johaugová 629, 3. Wengová 599, 4. Östbergová 581, 5. Fallaová 386, 6. Kallaová (Švéd.) 354, ...32. Nováková 79, 41. Vrabcová-Nývltová 47.

Autor: