Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Královský jezdecký sport v Česku. Levín bude hostit šestý Prague Polo Cup

Novodobá podoba póla vznikla v Indii, kde se stalo oblíbenou hrou místní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novodobá podoba póla vznikla v Indii, kde se stalo oblíbenou hrou místní... | foto: Lidovky.cz

Již příští sobotu se uskuteční 6. mezinárodní turnaj v koňském pólu, Prague Polo Cup. V aktuálním ročníku se utkají čtyři soutěžní týmy, které tvoří vynikající mezinárodní hráči z Argentiny, České i Slovenské republiky, USA, Maďarska, Řecka a Velké Británie. Po 5 sezónách v pražské Chuchli bude letošní turnaj v tomto královském jezdeckém sportu hostit farma Levín.

„Velmi oceňuji, že můžeme diváky 6. ročníku Prague Polo Cup uvítat v malebném prostředí farmy Levín. Týmy Alchymist, Oaks Prague, Stars Events a Veuve Clicquot jsou ve vynikající kondici, která je příslibem nezapomenutelné podívané,“ uvedla prezidentka turnaje Nina Popová.

Novodobá podoba póla vznikla v Indii, kde se stalo oblíbenou hrou místní šlechty a do Evropy bylo importováno anglickými důstojníky v druhé polovině 19. století. Zemí zaslíbenou je nyní pro tento sport Argentina, kde je pólo národním sportem a odkud pocházejí nejlepší hráči světa.

Pólo jako kolektivní jezdecký sport je výjimečné také v tom, že spolu hrají...

Pólo jako kolektivní jezdecký sport je výjimečné také v tom, že spolu hrají amatéři, často patroni týmů, se špičkovými profesionály světové kvality a že v jednom týmu mohou hrát ženy i muži společně.

Pólo jako kolektivní jezdecký sport je výjimečné také v tom, že spolu hrají amatéři, často patroni týmů, se špičkovými profesionály světové kvality a že v jednom týmu mohou hrát ženy i muži společně. Každý tým má čtyři hráče. Zápas je rozdělen na několik úseků, kterým se říká „čaka“ (chukka) a trvají 7 minut. Vzhledem k extrémní pohybové zátěži koně musí hráč po každé „čace“ koně vyměnit, aby se nevyčerpal. Nejlepšího koně si hráči nechávají na závěrečný úsek, který většinou bývá rozhodující. Koně určení pro tuto hru se nazývají polo pony, což odkazuje na jejich agilitu, nikoliv velikost, protože koně pro pólo dosahují často téměř velikosti klasických koní a nikoliv poníků, jak k svádí uvažovat jejich označení.

Vstupenky se na letošní turnaj dají zakoupit přímo na stránkách www.praguepolocup.com buď v hodnotě 1590,- Kč včetně vstupu do VIP zóny, případně standardní vstup v hodnotě 590,- Kč.

Během „čaky“ se jezdci pokoušejí pálkami dostat míček do soupeřovy brány a po každém kole se otáčí směr hry, aby se vyrovnaly eventuální nevýhody, jako například protivítr nebo oslnění sluncem. Vyhrává ten, kdo dá více gólů. Kromě tohoto póla, které je označováno jako Field nebo Outdoor pólo, existuje i tzv. Arena/Indoor polo (s podobnými pravidly), které hrají ale pouze tříčlenné týmy.

V České republice se poprvé hrálo pólo v roce 1993 na pražském Strahově při návštěvě anglického prince Edwarda v Praze.

Turnaj v pólu je zároveň výjimečnou společenskou událostí, kterou tradičně provází velmi specifická pravidla i v oblékání návštěvníků. Například britské hřiště v Ascotu, kde se konají ty nejprestižnější turnaje v pólu, vydává každoročně průvodce oblékáním k danému ročníku a tento dress code je také striktně vyžadován. Každé utkání je tak velmi zajímavou podívanou na hřišti i v hledišti.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?