Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kratochvílová slaví '60'. Rekordmanka trénuje talenty zadarmo

Sport

  14:12aktualizováno  14:19
PRAHA - Množství gratulantů. Dary, pozornosti. Do víru oslav středečních šedesátých narozenin už Jarmila Kratochvílová vstoupila, další akce ji čeká. Legendární běžkyně, nejlepší česká atletka všech dob, bude slavit, jak jinak, na čáslavském stadionu.

Jarmila Kratochvílová. foto: ČTK

LN Jak se vlastně cítíte coby šedesátnice?
Jako bych měla čtyřicet! (smích) Já ty roky neberu vážně. Moje spolužačky, když se občas sejdeme, si kolikrát postěžují, ale já tomu velkou váhu nepřikládám. Beru to tak, že věk je jediný spravedlivý. Kdo dospěje k šedesátce, ať je rád - chudý nebo bohatý, světový i méně světový.

SLAVNÉ NAROZENINY

LN Prozradíte, jak proběhnou oslavy vašeho jubilea?
Něco už proběhlo v sobotu u nás v Golčově Jeníkově, sešla se široká rodina, užili jsme si to. A druhá oslava bude tuto sobotu tady na stadionu. Počítám, že přijde tak šedesát lidí. Chtěla bych, aby to byli hlavně ti, kteří se kolem mě na stadionu pohybovali a pohybují, jinak by nás bylo strašně moc. A určitě přijdou všichni moji současní i bývalí svěřenci v čele s Lídou Formanovou, dvojnásobnou mistryní světa. Lída nesmí chybět.

LN Jak velkou máte tréninkovou skupinu?
Když se sejdeme opravdu všichni, tak je nás i se mnou patnáct, většinou jsou to děvčata. Mám s kým pracovat, i když by to mohlo být lepší. Ale zaplať pánbůh za to, protože dneska už se dětem moc nechce. Děti už nejsou tolik na práci, což bohužel atletika vyžaduje.

REKORD A DOPINGOVÝ STÍN

Je tomu na den přesně sedmadvacet let a šest měsíců, kdy statistici naposledy přepsali historické maximum v běhu na osm set metrů žen. Nikdo v tu chvíli nemohl tušit, že popisek TCH JARMILA KRATOCHVILOVA 1:53,28 minuty vydrží nejen do nového tisíciletí, ale i do jeho druhé dekády.

I proto dnes mnoho lidí nevěří, že výkony Kratochvílové nebo třeba rekordmanky na čtvrtce Němky Kochové, nebyly zapříčiněny jen tvrdým tréninkem, ale i anaboliky.

"Často se mě ptají na zakázané podpůrné prostředky. Já si otevřu svoje tréninkové deníky, a když vidím těch patnáct let strašné práce, je mi smutno," řekla před lety Kratochvílová. "Dostávala jsem injekce s koňskou dávkou vitaminu B12, o kterém můj trenér Miroslav Kváč tvrdil, že mají anabolický efekt. Ale to pomáhalo spíš psychicky."
ONDŘEJ SUCHAN - LN

LN Trénujete děti, přitom vaše někdejší smlouva s USK Praha už dávno pozbyla platnost. Kdo vás tedy odměňuje? Čáslavský oddíl?
To bych neřešila. Napište, že trénuju ty, co ještě chtějí. Peníze jsou sice důležité, ale zase ne tolik.

LN Takže pracujete zadarmo?
Nerada o tom mluvím.

LN Platí vás rodiče mladých atletů? To by přece bylo normální...
Tak tady to normální není. Přece si za to nebudu brát peníze! Mám invalidní důchod, ten mi stačí. Peníze opravdu nejsou nejdůležitější.

LN Když se ohlédnete, na které okamžiky ze sportovní kariéry vzpomínáte nejraději?
Mohla bych říct, že na dva tituly mistryně světa z Helsinek v roce 1983, na světový rekord, který platí pořád, na olympijské stříbro z Moskvy... Nejraději ale vzpomínám na celou tu dlouhou cestu, která k těm úspěchům vedla. Byly to roky dřiny, ale tu já měla vždycky ráda.

LN Také byly chvíle, na které vzpomínáte nerada. Je to rok 1984, kdy komunistický režim rozhodl, že nepojedete na olympiádu do Los Angeles?
Nic horšího moji generaci potkat nemohlo. Já si po Helsinkách říkala, že olympijská zlatá by byla taky dobrá, navíc jsem uvažovala, že potom bych se mohla s atletikou rozloučit. Neúčast jsem cítila jako křivdu, nechtělo se mi tomu uvěřit. Nejhorší bylo, že nás nutili říkat, že s tím rozhodnutím souhlasíme. Pokaždé jsem se vymluvila, že jsem nemocná. Pan Popper to ve Sportu napsat musel, ale byl to skvělý člověk a z "mých" slov bylo stejně patrné, jak moc nás neúčast mrzí.

LN Vidíte ve své tréninkové skupině nějaký výrazný talent?
Mám tady šikovné děvče, technicky i rychlostně mi připomíná Lídu. Raduju se z ní, ale pořád mám před sebou ten vzorec: dnešní mládež a dlouhá cesta k úspěchu.

LN Jaká je ta mládež?
Pořád si přeju, aby se děti zase vrátily na stadiony, na kola a s bruslemi na rybníky. A aby uměly přeskočit kozu.

Kdo také letos slaví "šedesátku"

MILAN NOVÝ (hokejista, 23. září):
Milan Nový.
Česká nejvyšší hokejová soutěž nepamatuje lepšího střelce. Kladenská legenda s číslem 6 na zádech nastřílela mezi elitou 474 branek a dalších 120 přidala v dresu československé reprezentace. Proto není divu, že byl třikrát vyhlášen nejlepším hokejistou roku. V sezoně 1982/1983 si zahrál i kanadsko-americkou NHL za Washington, ale na místní styl hokeje si nezvykl. Na Kladně si ještě stihl zahrát s mladíčkem Jaromírem Jágrem.

ANTON TKÁČ (cyklista, 30. března):
Nestává se často, aby cyklista v Československu vyhrál anketu o nejlepšího národního sportovce roku. Anton Tkáč to dokázal hned dvakrát. Poprvé v roce 1976, když na olympijských hrách v Montrealu vybojoval zlato ve sprintu. Podruhé pak o dva roky později. Není proto překvapením, že jej Slováci vyhlásili i nejlepším cyklistou 20. století a v roce 2001 ho zvolili do čela Slovenského cyklistického svazu.

KEVIN KEEGAN (fotbalista, 14. února):
Kevin Keegan.
Legenda Liverpoolu vyhrála s "Reds" dvakrát pohár UEFA (1973 a 1976) a v roce 1977 i vytoužený Pohár mistrů evropských zemí. Po následném přestupu do Hamburku přišlo i nejcennější individuální ocenění - Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu působícího v Evropě za rok 1978 i 1979. Po ukončení aktivní kariéry se vrhl na trenérské řemeslo. Vystřídal několik týmů v anglické lize i národní reprezentaci.

HORST HRUBESCH (fotbalista, 17. dubna):
Horst Hrubesch.
Slavný německý útočník nastřílel v bundeslize 126 branek ve 224 utkáních, většinou v dresu Hamburgeru SV. Nejslavnější zápas ale přišel až v roce 1980, kdy dvěma góly vystřílel Němcům titul mistrů Evropy. O dva roky později rozhodl penaltové drama v semifinále mistrovství světa proti Francii. Titul ale slavili Italové. Dnes trénuje juniorskou reprezentaci.

ANATOLIJ KARPOV (šachista, 23. května):
Anatolij Karpov.
Fenomenální ruský stratég vládl světovému šachu v letech 1975 až 1985, než jej porazil Garri Kasparov. Jejich vzájemné souboje pak byly ozdobou turnajů o mistra světa i v letech 1986, 1987 a 1990. Je velkým příznivcem bývalého ruského prezidenta Putina, za jehož vlády například seděl v Prezidentské radě pro kulturu.