8. ledna 2010 14:19 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kritika Tour de Ski v Praze je zapomenuta, zní už jen chvála

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Sníh byl na Strahově skutečně hluboký. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh byl na Strahově skutečně hluboký. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Třebaže při pondělní sprinterské etapě běžeckého závodu na lyžích Tour de Ski v Praze byly špatné sněhové podmínky, závod se nakonec setkal i s pozitivními ohlasy Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Ta české pořadatele pochválila zejména za organizaci závodu, dopravu a přístup k výpravám. I proto se výběr lokality ukázal jako dobrý; Strahov nabídl hodně prostoru, trať s převýšením a zejména diváckou kulisu, podle organizátorů přišlo takřka 12.000 fanoušků.

Místo konání závodu a trať pochválil i šéf běžeckého úseku FIS Jürg Capol, který kritizoval špatnou přípravu trati i sněhové podmínky. Ty se staly trnem v oku některým lyžařům, Italové dokonce zvažovali bojkot a sepisovali petici. "To byla zbytečně přehnaná reakce, kterou jsem byl hodně šokován," nechal se slyšet ve zprávě organizačnímu výboru asistent technického delegáta FIS Georgij Kadykov.

Rusové byli se závodem spokojeni a hlavní trenér týmu Jurij Čarkovskij dokonce prohlásil, že šlo o nejlépe zorganizovaný závod Světového poháru co do komunikace, dopravy, úrovně ubytování, přístupu organizátorů k potřebám týmů a celkové pohostinnosti organizačního týmu. "A Jurij kritizuje vždy a všechno," řekl Kadykov. Upozornil, že kouč takový komentář pronesl dlouho předtím, než závod žen vyhrála ruská lyžařka Natalia Korostělevová.

I technický delegát FIS Erik Röste připustil, že sněhové podmínky nebyly ideální. "Ale byly pro všechny stejné," napsal do hodnotící zprávy. "Běh na lyžích je závislý na sněhu, proto jsou pokaždé podmínky jiné," uvedl.

Kvitoval atmosféru a dobrou organizaci. "Místo pro závod bylo velmi dobře vybrané, vše fungovalo extrémně dobře," poznamenal.

Kritice Ski Sprintu Praha byla vedle kvality sněhu podrobena i skutečnost, že ihned po skončení finálového závodu vypadl přímý přenos České televize.

To podle vyjádření jejích zástupců způsobil výpadek elektrického proudu.

Organizátoři využili sníh i pro další dny a část okruhu nechali přístupnou veřejnosti. Kvůli velkému zájmu zůstane na Strahově i v dalších dnech.

ČTK
  • 1Diskuse