Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První šance na českou medaili: krutý závod, kde König vyzve Froomea

Sport

  10:00aktualizováno  15:31
RIO DE JANEIRO (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - První medailový trhák her obstarají v sobotu odpoledne cyklisté: v silničním závodě s hromadným startem se utkají Froome, Nibali, Valverde, König a další. 237,5 kilometrů dlouhý závod s náročným profilem sledujte od 14:30 v našem online zpravodajství.

Skupinka vedoucích závodníků. foto: ČTK/APReuters

Organizátoři z Ria testovali v informačním systému her online přenos ze sobotního klání cyklistů. S tou drobnou chybou, že jimi zadaný imaginární průběh závodu poté zapomněli vymazat.

A tak jste si už ve čtvrtečním večeru mohli přečíst:

46. km: Chris Froome upadl.

78. km: Vincenzo Nibali vzdal.

Irský jezdec Dan Martin, devátý na letošní Tour, to vyfotil, umístil na Twitter a připsal: „Aplikace Rio 2016 je psycho.“

Chris Froome si „online přenos“ přečetl a při vzpomínce na Tour a na Mont Ventoux dopsal: „To bude dlouhý běh do cíle.“

V brazilském Riu v noci na dnešek oficiálně začaly XXXI. olympijské hry a hned jejich první finálový závod bude dnes patřit mezi ty nejostřeji sledované – hromadný závod cyklistů.

„Kostky, prudká stoupání, technické sjezdy. Těžké,“ říká nizozemský spolufavorit Bauke Mollema. Experti soudí, že 237,5 kilometru s 4000 výškovými metry je nejtěžším cyklistickým kláním historie her.

„Krutá trať,“ přitaká Froome. Šest dnů už přivyká Riu a olympijskému rytmu her, o tolik jinému, než jaký zažil na Tour. Nejen on.

Alejandro Valverde se srocuje se španělským týmem u benzinové pumpy a po čtyřproudové rušné silnici se snaží proniknout k trati závodu. Italský lídr Vincenzo Nibali debatuje u bezpečnostních rámů se záložním lídrem Fabiem Aruem.

„Promiňte, promiňte,“ omlouvá se excelentní německý časovkář Tony Martin a probíjí se na kole mezinárodní zónou olympijské vesnice mezi katarskými šejky a australskými plavkyněmi. Přicházejí sem na ceremoniály vztyčení vlajky a naslouchají státní hymně. „Už jsem toho všeho součástí,“ hrdě hlásí Nibali.

Mějte k olympiádě respekt

Cyklističtí milionáři dorazili na hry a vzali je za své. Zatímco vztah mnoha tenistů či golfistů kpěti kruhům je čím dál odtažitější, na cyklisty naopak jako by po létech rozpaků působila přitažlivost olympiád stále mocněji, se svými emotivními příběhy i kuriózními situacemi.

„Prasklo potrubí v 17. patře, a tak voda teče všude. Pozitivní na tom je, že některé podlahy už opravdu potřebovaly umýt,“ sděluje Petr Vakoč, jak havárie vyhnala české olympioniky z jejich domu.

Chris Froome odlétl do Ria už v listopadu, aby si projel trať silničního závodu i časovky. „Letos mám dva cíle. Titul z Tour a dvě zlata z Ria,“ řekl. Splněno má zpoloviny.

Leopold König, vůdce české čtveřice, se pustí do jedné ze svých úvah: „Náboj her přesahuje naše odvětví i sport jako takový. Jestliže někteří tenisté říkají, že na olympiádu nepojedou, protože z ní nemají body do žebříčku ani finanční bonusy, tak jim chybí hodně respektu. Už jen z respektu ke hrám si ani neumím představit, že bych start odmítl jen proto, že by mi utekly nějaké body.“

Zdeněk Štybar rozebírá s kolegy z jiných sportů tréninkové metody a tvrdí: „I tohle je duch olympiády. Jde o něco úplně jiného, než běžně zažíváme.“ Jan Bárta si dá na Twitter inzerát: „Kdo máte odznaky na výměnu?“ Sám jich už nasbíral plnou stužku od akreditační kartičky.

Peloton jede podél pláže Copacabana.
Ministr zahraničí USA John Kerry sleduje zahájení cyklistického závodu na OH v...

Denně dřeli na olympijské trati. Na dvou okruzích se dnes utkají o medaile. Ten první, Grumari, je zvlněný, se dvěma kratšími stoupáními a absolvují ho čtyřikrát. Druhý, Vista Chinesa, hrozí devítikilometrovým kopcem srampami až 19 procent a čeká je třikrát.

König se cítí čerstvý

Češi se při tréninku vydrápali na vrchol, dali si kolu a sjížděli dolů 12 kilometrů k cíli. „Extrémně nebezpečný sjezd,“ poznamenal trenér Tomáš Konečný. Vedle silnice je žlábek, pak obrubník vysoký 30centimetrů. A za ním... Kdo přeletí, skončí ve stromu, ne-li hůř.

„Prales,“ popisují okolní temnou krajinu Vakoč i Štybar. Ozářit by ji mohla jejich speciální oranžová olympijská kola od firmy Specialized. „Při zahřátí nad 25 stupňů mění barvu do žluta,“ vysvětlí Vakoč. Teplota má vyšplhat k 31 stupňům, s malým rizikem deště.

„Nahoru na kopec vyjedou napotřetí v čele jen ti nejlepší vrchaři, možná pět lidí,“ očekává Štybar. „Sjezd je pak velmi technický, zvlášť pokud bude na mokru. V zatáčkách je nepříjemný na dobrzďování. Stačí jedna chyba a ležíte.“

Úkol Čechů je jasný: co nejvíce chránit v úvodních fázích závodu Königa, aby ušetřil síly před rozhodující vrchařskou bitvou.

Největší favorit? Ten nejlepší vrchař. Takže Chris Froome?

Dave Brailsford, jeho šéf ve stáji Sky, brzdí britský optimismus: „Chrisův nedostatek zkušeností s jednodenními závody hraje proti němu.“ Nebude mít v zádech ani početné komando týmu Sky. Na hrách jsou reprezentační týmy maximálně pětičlenné. S Froomem jsou zde parťáci Thomas a Stannard ze Sky, Adam Yates z Oriky a Cummings z Dimension Data.

A kdyby nevyhrál šampion Tour, kdo tedy? Nibali, Valverde, Mollema, Bardet, Chaves, Uran, Poels a mnozí další. Dlouhý je seznam kandidátů předních příček. „Půl sezony jsem kvůli zranění nejezdil, cítím se čerstvý,“ hlásí se do něj rovněž Leopold König.

Podívaná jménem Rio 2016 začíná.

Autor: