Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krýzla znovu přibrzdilo zranění. Lyžař zvolil po zlomenině obratle léčbu šokem

Sport

  18:00
PRAHA - O tom, že neštěstí nechodí po horách, ale občas i po lidech, by mohl vyprávět i Kryštof Krýzl (24), elitní český lyžař sjezdař. Loni v červnu si v hale v německém Wittenburgu zlomil obratel a málem ochrnul. Střih. Oosm měsíců později s páteří zpevněnou šrouby a destičkami prohání lyže na olympiádě ve Vancouveru.

Kryštof Krýzl. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Další střih. Začátkem září končí na soustředění v Chile v kotrmelcích. Při tréninku superobřího slalomu si natáhl vazy v levém kotníku.

* LN Jak jste k úrazu v Chile přišel?
Spadl jsem v místě, kde jsem určitě necítil stres z toho, že bych se mohl rozsekat. Jel jsem v pohodě, ale jedna lyže se dostala do měkčího sněhu a už mě to začalo mlít. Myslel jsem, že mám nohu zlomenou, navíc mě lyže slušně sekla přes stehno a koleno.

* LN První závod Světového poháru v nové sezoně na vás čeká již 24. října v Söldenu. Postavíte se tam na start obřího slalomu?
Rozhodnutí pořád odkládám. Teď kotník testuju na rakouském ledovci Kaunertal. Kotník ještě úplně v pořádku není, ale bolest je už snesitelná.

* LN Při karambolu v Chile jste si slušně otloukl i poraněnou páteř. Ale vydržela. To je snad pozitivní zpráva při vaší smůle...
Když záda bez úhony přečkala tenhle pád, pak jsem si jistý, že jsou v pořádku. Jen mě mrzí, že jsem znovu musel vysadit z tréninku.

* LN Vybaví se vám ještě někdy vzpomínka na německou halu, kde jste proletěl skrz špatně upevněnou síť a z pěti metrů spadl na dno ledové U-rampy?
Tuhle věc mně dlouho připomínala bolest v zádech. V dubnu mně ale v motolské nemocnici odstranili všechny šrouby a mně se hodně ulevilo. Teď už necítím žádné omezení. V normálních situacích jsem do té doby problémy moc nevnímal, v extrémních lyžařských ale ano.

Kryštof Krýzl.

* LN Navštívil jste od té doby někdy onu osudovou halu ve Wittenburgu?
Moc se mi tam nechce... Dokonce jsem se zatím ani na ten pád nepodíval, přestože ho mám natočený. Snad někdy... Tahle kauza ale ještě není dořešená. Kdyby byla trať lépe zabezpečená, nemuselo se mně nic stát.

* LN Po tak vážném zranění se může v duši lyžaře zahnízdit strach. Nebojíte se, že ve vás zůstane při závodech jistý blok?
Preferuji tzv. léčbu šokem. To znamená, že člověk, když se vrací po takovémhle zranění na lyže, musí se pustit do nějaké brutality. Já tohle udělal ve Wengenu, kde na lyžaře čeká snad vůbec nejtěžší sjezd. Tím jsem si posunul práh rizika. Najednou jsem zjistil, že to zase jde.

* LN Chystáte se znovu jezdit všechny disciplíny. Jste přesvědčen o tom, že i Češi se mohou prosadit ve sjezdech?
Věřím tomu. Sjezd mě baví, a jestli se při něm ještě párkrát rozsekám, to k lyžování patří. Ondra Bank jezdil sjezdy velmi slušně, Petr Záhrobský už v něm taky bodoval. A navíc - jestli chci jednou třeba v kombinaci stát na bedně, sjezdu se musím věnovat naplno.

* LN Zatímco vy brázdíte lyžařské svahy většinou ve třech s Bankem a Trejbalem, Šárka Záhrobská putuje po světě jen se svým realizačním týmem. Nenapadlo vás ji někdy k sobě přibrat?
Co se týče techniky, ženské a chlapské lyžování je neporovnatelné. Čím by nás ale Šárka určitě mohla obohatit, to je její psychika. Je úžasné, jaké tlaky je v rozhodujících chvílích schopna snášet. Vycházíme s ní výborně a nad určitými společnými akcemi trochu přemýšlíme.

Mohlo by vás zajímat