Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

V Kvitfjellu vládl Hintermann, Odermatt byl v předposledním sjezdu sedmý

Švýcar Niels Hintermann v akci během sjezdu v Kvitfjellu. foto: Reuters

Švýcarský lyžař Niels Hintermann vybojoval ve sjezdu v Kvitfjellu třetí vítězství ve Světovém poháru v kariéře. Na oblíbené trati, na níž v roce 2022 triumfoval a obsadil třetí místo, porazil Rakušana Vincenta Kriechmayra o osm setin sekundy. Lídr seriálu i disciplíny Marco Odermatt se podělil o sedmé místo s Američanem Ryanem Cochranem-Sieglem a nevyužil šanci zajistit si s předstihem malý křišťálový glóbus za sjezd.
  14:43aktualizováno  15:27

Jediný český reprezentant na startu Jan Zabystřan obsadil 56. místo. Za Hintermannem zaostal v norském středisku o 2,75 sekundy.

Do závodu nezasáhl druhý muž celkového hodnocení i disciplíny Cyprien Sarrazin, který si při pádu v pátečním tréninku poranil lýtko a víkendový program musel vynechat. Odermatt navýšil vedení v pořadí SP na 858 bodů. Ve sjezdu vede před finálovým závodem o 42 bodů.

Tři nejlepší ze sjezdu Světového poháru v Kvitfjellu.. Uprostřed vítězný Švýcar Niels Hintermann, vlevo druhý Rakušan Vincent Kriechmayr a vpravo třetí Cameron Alexander z Kanady,

V Kvitfjellu se švýcarskému suverénovi této sezony dlouhodobě nedaří. Nejlépe tu dosud dojel třináctý ve sjezdu v roce 2022. „Se svojí jízdou jsem spokojený, oproti minulým rokům to bylo velké zlepšení. Byly tam jedna dvě pasáže, které jsem mohl projet čistěji, ale bylo to dobré,“ řekl Odermatt v rozhovoru pro rakouskou televizi ORF. „Ve finále nás čeká vzrušující závěr, nic není jisté,“ dodal s odkazem na březnový vrchol sezony v Saalbachu.

Předčasný konec sezony znamenal karambol při pátečním tréninku pro domácího Adriana Smisetha Sejersteda. Podle zástupců norského svazu si devětadvacetiletý sjezdař vykloubil rameno a čeká ho několikaměsíční pauza.

SP ve sjezdovém lyžování v Kvitfjellu (Norsko):

Muži - sjezd:

1. Hintermann (Švýc.) 1:44,62, 2. Kriechmayr (Rak.) -0,08, 3. Alexander (Kan.) -0,19, 4. Bennett (USA) -0,29, 5. Von Allmen (Švýc.) -0,43, 6. Read (Kan.) -0,74, ...56. Zabystřan (ČR) -2,75

Průběžné pořadí sjezdu (po 8 z 9 závodů): 1. Odermatt (Švýc.) 552, 2. Sarrazin (Fr.) 510, 3. Paris (It.) 342, 4. Kriechmayr 298, 5. Bennett 257, 6. Hintermann 229, ...50. Zabystřan 11.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 38 závodů): 1. Odermatt 1542, 2. Sarrazin 684, 3. Feller (Rak.) 669, 4. Kriechmayr 567, 5. Meillard (Švýc.) 514, 6. Schwarz (Rak.) 464, ...119. Zabystřan 11.