18. října 2011 15:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvitová bude třetí na světě. Na trůn ale nemyslí

Česká tenistka Petra Kvitová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká tenistka Petra Kvitová | foto: ČTK

PRAHA Česká tenistka Petra Kvitová se poprvé stane třetí hráčkou světa. Wimbledonská vítězka se o místo vpřed posune v příštím vydání žebříčku WTA a má dokonce teoretickou šanci, že by mohla být po Turnaji mistryň i první hráčkou světa. Sama se tím ale nezabývá a body nepočítá.

"Nemám to v hlavě, neřeším to. Každé pozice v horních patrech žebříčku je těžké dosáhnout," řekla Kvitová na úterní tiskové konferenci, že si váží každého umístění. Ze čtvrtého místa na třetí se jednadvacetiletá Kvitová v pondělí posune, jelikož se hráčkám v žebříčku již odečtou body za loňský Turnaj mistryň.

Rodačka z Fulneku, čerstvá vítězka z Lince, přeskočí Bělorusku Viktorii Azarenkovou. Na finále Fed Cupu proti Rusku by Kvitová dokonce mohla z Istanbulu přiletět jako světová jednička. "Myslím, že to je dost nepravděpodobné," konstatovala Kvitová.

K tomu, aby byla první hráčkou světa, musí Turnaj mistryň vyhrát bez porážky, maximálně s jednou prohrou, a zároveň doufat, že současná první dáma tenisového žebříčku Caroline Wozniacká z Dánska vypadne již ve skupině po třech porážkách v řadě.

Světovou jedničkou dosud byla z českých rodaček pouze Martina Navrátilová. Kvitová nechce o svých šancích na napodobení legendární hráčky spekulovat. "Je to otevřené. Myslím, že jedničkou může být kdokoli," řekla Kvitová. "A jestli jsem připravená stát se jedničkou? Na to se připravit nelze, s tím se musí každý poprat sám," dodala. Postupem na třetí místo žebříčku Kvitová vyrovná maximum Hany Mandlíkové. Výš už byly pouze druhá Jana Novotná a někdejší královna tenisu Navrátilová.

Turnaj mistryň? Nervózní se necítí, těší se

Bez nervozity a bez obav vyrazí tenistka Kvitová na Turnaj mistryň. Wimbledonská vítězka se představí mezi elitní osmičkou sezony poprvé v kariéře a v Istanbulu si chce atmosféru prestižního podniku především užít. "Nervózní nejsem. Hrozně se těším. Všechno bude poprvé, bude to něco nového, takže jsem zvědavá," řekla dnes Kvitová na tiskové konferenci.

"Bude to o tenisu, rozdáme si to na kurtu, ale o cíli jsem nepřemýšlela. Uspět může kterákoliv z nás," uvedla. Pohodu před cestou do Istanbulu nabrala letošní vítězka pěti turnajů v Linci, kde si zvykala na halu a odvezla si triumf. "Vyčistila jsem si hlavu. Dostala jsem se do pohody, do zápasového rytmu a doufám, že mi to vydrží i v Istanbulu," usmála se jednadvacetiletá tenistka.

Před sobotním odletem do Turecka bude ještě tři dny trénovat. Nic speciálního ale s koučem Davidem Kotyzou v Prostějově nepřipravují. "Je to o udržování formy a fyzičky, abych byla odpočinutá," řekla Kvitová, jež se v závěru sezony cítí v dobré kondici.

Turnaj mistryň se bude hrát v hale, což může být výhoda české hráčky. "V hale mi víc píše servis. Podmínky jsou tam stálejší než venku, kde mi to ve větru a sluníčku občas uletí. Navíc hraju rychle, což je v hale lepší," řekla Kvitová. Až v neděli po odpoledním losování bude znát soupeřky ve skupině. Uvažovat, koho by chtěla raději a koho ne, dopředu nechtěla. "Tam už si nevyberu," konstatovala.

Už samotný postup na Turnaj mistryň je pro Kvitovou obrovským úspěchem. "Hned po titulu z Wimbledonu," prohlásila. "Je to jenom pro osm nejlepších v sezoně, proto si toho považuji vysoko a jsem ráda, že si tam můžu zahrát." Spolu s Číňankou Li Na, vítězkou Roland Garros, budou novickami mezi tenisovou elitou.

"Myslím, že handicap to není. Naopak, budu si to chtít o to víc užít," řekla Kvitová, která již tři roky jezdí do Turecka na kondiční soustředění. "K moři, kde to je moc pěkné. V Istanbulu jsem byla jednou a loni jsem vypadla v prvním kole." Po Turnaji mistryň ještě Kvitovou čeká finále Fed Cupu. V Moskvě se pokusí s českým týmem pokořit domácí Rusky. V případě triumfu v Istanbulu by hrála i s Fed Cupem sedm zápasů během čtrnácti dnů. "Dá se to v pohodě zvládnout. Už jsem to dokázala a doufám, že to dokážu znovu," řekla při vzpomínce na Wimbledon.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.