7. listopadu 2011 16:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvitová už není jen hvězdou prvních dní

Petra Kvitová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová. | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Mívala pověst hvězdy prvních dní. České tenistce Petře Kvitové se ve Fed Cupu dařilo vyhrávat sobotní zápasy, ale tlak těch nedělních neuměla unést. Přesně tak se ukázala v roce 2008 v Izraeli, v předloňském semifinále proti USA nebo loňském čtvrtfinále s Němkami.

Sama často se slzami v očích hledala důvody nezdarů. "Nedělní zápasy jsou pro mě velmi těžké. Nervy po sobotním prvním utkání hodně pracují a v noci špatně spím," vyprávěla loni, když ve čtvrtfinále podlehla Němce Leně Grönefeldové.

Dnes už nemá k podobným pocitům bezradnosti sebemenší důvod. Letos zvládla všech šest duelů prestižní soutěže, její formu odnesly v únoru Slovenky Hantuchová s Cibulkovou, v dubnu Belgičanky Flipkensová s Wickmayerovou a teď o víkendu nakonec i obě Rusky Kirilenková s Kuzněcovovou.

Zvládla i ten nejtěžší zápas

Plachá blondýnka, která v nedělních klíčových utkáních prohrávala, se změnila v sebevědomou a nenahraditelnou oporu týmu kapitána Petra Pály. Jen další z řady důkazů, že se z Kvitové za poslední rok stala špičková hráčka. Bez ní by žádné finále nebylo. Bez ní by nebyla ani trofej nejcennější...

Přestože senzační vítězka Wimbledonu bojovala s náročným programem, častými zdravotními problémy a výpadky formy, nikdy neodmítla reprezentovat. Celý minulý týden ji trápilo nachlazení, přece si však ani nepřipustila, že v Moskvě nenastoupí.

I proto jako první Češka získala od fanoušků cenu Srdce Fed Cupu pro hráčku s největší oddaností k týmu a odvahou. "Jsem potěšená, protože volili lidé. Nečekala jsem to a jsem ráda, že vyhrané peníze můžu dát na charitu u nás v České republice," řekla po oznámení výsledků Kvitová.

VÍCE ZDE:

Jako by v sobě měla nevyčerpatelný zdroj obrovské síly a vůle.

Vlastně to ukázala i včera, když ji Kuzněcovová překvapila svou taktickou hrou se změnami rytmu a v rozhodujícím třetím setu vedla 0:3. "Věděla jsem, že je to můj poslední zápas sezony, musela jsem vyhrát," přiznala odhodlanost druhá hráčka světa. "Byl to jeden z nejtěžších soubojů ve Fed Cupu a možná na mně vidíte, že jsem úplně hotová," neskrývala únavu.

Na šňůru vítězství z haly tak letos navlékla i poslední jednadvacátý korálek. Na kurtech obklopených zdmi ji letos nikdo nedokázal porazit. "Kéž by se hrálo v hale celý příští rok, to bych měla skvělou sezonu," usmála se Kvitová.

Kromě londýnského grandslamu a nedávného Turnaje mistryň v Istanbulu vyhrála v tomto roce ještě čtyři další tituly na okruhu WTA. Včera životní sezonu korunovala ještě posledním úspěchem – vyhrála Fed Cup. O tak šťastném konci roku přitom na začátku sezony ani nesnila.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!