Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lakros vymysleli, přesto na mistrovství chybí. Mají jen indiánský pas

Irokézský národní tým. Na MS v lakrosu nepojedou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irokézský národní tým. Na MS v lakrosu nepojedou | foto: ČTK

PRAHA Lakros před tisíci lety prakticky vymysleli. Teď však irokézský národní tým ve hře vzdáleně připomínající hokej nemůže na mistrovství světa předvádět své umění. Důvod? Britské úřady nepovolily hráčům vstup do země.

Šampionát totiž probíhá v Manchesteru a Irokézové disponují pouze indiánskými cestovními doklady, které Britové neuznávají. Hrdí Irokézové, žijící na území USA a Kanady, si zase nechtějí pořídit tamější pasy. "Raději bych přišel o turnaj, než abych jel s americkým pasem," prohlásil Brett Bucktooth, hráč jednoho z favoritů turnaje.

Vycestování z USA nyní pro Irokéze nepředstavuje problém – po krátkých sporech dostali jednorázové povolení od ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Jenže britský cizinecký úřad je neoblomný. "Pravidla platí pro všechny. Kdo chce vstoupit do Velké Británie, musí předložit námi uznávaný cestovní doklad," stojí v prohlášení. Indiáni tak stále vyčkávají v USA, přestože včera v poledne měli sehrát první zápas na šampionátu.

"Jeden zápas ještě není takový problém, stále mají šanci mistrovství vyhrát," řekl LN mluvčí Českého svazu mužského lakrosu Ondřej Míka. Jenže už dnes mají Irokézové na programu druhý duel...

Loni měly problémy irokézské lakrosařky v Praze
Češi už mají s indiánskými pasy své zkušenosti. Na loňském mistrovství světa žen v Praze také přiletěla část irokézského týmu jen s "jejich" pasy. Pořadatelé ve spolupráci s kanadským konzulem však nakonec situaci vyřešili a indiánky nepřišly o žádný zápas. A ani letošní problémy Irokézů nejsou České lakrosové unii lhostejné.

"Poslali jsme dopis britskému ministrovi vnitra, v kterém ho žádáme, aby úřady zrevidovaly své rozhodnutí. Vyslovili jsme prostě Irokézům podporu," vysvětlil Míka. Dříve neměli indiáni se svými cestovními doklady potíže. Jenže všechno změnily teroristické útoky z 11. září 2001. Po nich většina zemí radikálně zpřísnila podmínky pro cestování.

Irokézové tak včera jen "bloumali" po New Yorku – i s pomocí režiséra Jamese Camerona. Tvůrce hollywoodského trháku Avatar totiž indiánům na jejich pobyt věnoval padesát tisíc dolarů. "Pokud jim Britové nedovolí startovat v turnaji, bude to mezinárodní ostuda," zastal se na webu yahoo.com hráčů i republikánský člen Kongresu Dan Maffei.

V budoucnu by však Irokézům podobné problémy hrozit neměly. Podle agentury AP už indiánská federace téměř dokončila přechod na nový typ dokladů, který by už měl splňovat i požadovaná bezpečnostní hlediska.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!