Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Landis se přiznal k užívání dopingu, zároveň obvinil i Armstronga

Sport

  11:40
PRAHA - Americký cyklista Floyd Landis se poprvé veřejně přiznal k užívání dopingu. Jezdec, který kvůli porušení pravidel přišel o titul na Tour de France z roku 2006, své doznání rozeslal cyklistickým funkcionářům i sponzorům prostřednictvím e-mailů a přiznal se i ve středečním rozhovoru pro televizní stanici ESPN.

Floyd Landis foto: ČTK

Zároveň z dopingu obvinil sedminásobného krále Tour a bývalého stájového kolegu Lance Armstronga i další cyklistické funkcionáře a výrobce zakázaných látek.

Landis o dopingu

"Chci očistit své svědomí. Už nechci být součástí toho problému. Promlčecí lhůta mnoha věcí končí příští měsíc, proto kdybych teď nic neřekl, už by to nemělo potom smysl."

Landis přišel dodatečně o vítězství na Tour de France v roce 2006 poté, co měl po 17. etapě pozitivní test na syntetický testosteron. Neuspěl s odvoláním ani u sportovní arbitráže v Lausanne a jeho kauza neutichla ani po návratu z dvouletého trestu. Letos v únoru na něj dokonce francouzský soud vydal mezinárodní zatykač, neboť je podezřelý z toho, že se naboural do počítače antidopingové laboratoře v Chatenay-Malabry. Landis nařkl z dopingových praktik i další cyklisty včetně Armstronga. Ten už v minulosti opakovaně podobným podezřením čelil, vždy ale užívání nedovolených podpůrných prostředků důrazně popřel.

Landis o Armstrongovi

"Vedli jsme dlouhé debaty při tréninku, kdy mi vysvětloval vývoj EPO, jak je důležitá transfuze a jak ji provádět, aby na ni dopingoví komisaři nepřišli."

Jak uvádí list Wall Street Journal, autentičnost Landisových e-mailů už potvrdily tři osoby. V dubnové zprávě určené šéfovi americké cyklistiky Stephenu Johnsonovi Landis popisuje, jak se společně s dalšími americkými cyklisty učil u známého manažera Johana Bruyneela provádět krevní transfuzi i užívat krevní doping EPO či steroidy.

V bytě cyklistické ikony Armstronga si nechal prý v roce 2003 odebrat v třítýdenních intervalech dva a půl litru krve, která pak byla využita při Tour de France. Krev podle něj byla uložena v mrazáku společně s krví Armstronga a George Hincapieho. Tehdy zraněný Landis pak dostal za úkol denně kontrolovat teplotu, aby se vzorky nezničily.

Po přestupu z US Postal do Phonaku v roce 2006 pak prý oznámil Landis majiteli stáje Andymu Rihsovi, že by chtěl pokračovat v krevním dopingovém programu, a ten mu jej zafinancoval. Švýcarská stáj se rozpadla po Landisově dopingovém případu z Tour de France ve stejném roce.

Současné úsilí antidopingových komisařů označil Landis za "šarádu" a detailně popsal, jak užíval EPO bez toho, aby byl cyklista přistižen. Před některým z minulých ročníků závodu Kolem Kalifornie takto údajně pomáhal brát EPO Levimu Leipheimerovi a Davidu Zabriskiemu.

Nikdo z obviněných jezdců ani cyklistických činovníků se zatím nevyjádřil. Šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid důvěryhodnost Landisových výroků zpochybnil a označil jeho tvrzení za snahu pomstít se bývalým kolegům.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat